X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.09.2022 р. № 1602/ІПК/99-00-09-04-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду              звернення Товаристващодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У звернені Товариство повідомляє, що воно проводить свою господарську діяльність зокрема за такими видами економічної діяльності, як: код                КВЕД 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; код КВЕД 46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами; код КВЕД 46.18 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; код КВЕД 47.30 Роздрібна торгівля пальним.

Товариство зазначає, що воно не є виробником товарів, у Товариства відсутні акцизні складські приміщення щодо зберігання товарів (твердого, рідкого, газоподібного палива і подібна продукція), також відсутні пересувні акцизні склади. Як зазначено у зверненні Товариство не завозить та не вивозить продукцію на/з митну (-ої) території України, Товариство лише проводить посередницьку діяльність у торгівлі вищезазначеними товарами та продукцією і реалізує вищезазначену продукцію та товари у вигляді паливних талонів і паливних карток. Товариство не здійснює пряму (фізичну) господарську діяльність з придбання, зберігання та реалізації пального. У Товариства відсутнє розуміння чи виникають зобов’язання щодо отримання ним відповідних дозволів, ліцензій та сертифікатів на здійснення даного виду господарської діяльності, чи виникають зобов’язання щодо реєстрації суб’єкта господарювання платником акцизного податку та чи виникає зобов’язання реєструвати акцизні накладні в Єдиному реєстрі акцизних накладнихвідповідно до визначеного законодавством порядку.

До звернення Товариства додано копії:

договорів, згідно з якими Товариство придбаває пальне у постачальника, а самедоговору поставки партіями з використанням паливних карток від 30.01.2019між постачальником та Товариством (далі – Договір 1) та договору постачання нафтопродуктів оптовими партіями від 24.07.2019 між постачальником та покупцем (Товариством) (далі – Договір 2);

договорів, згідно з якими Товариство здійснює продаж пального іншим суб’єктам господарювання, а саме договору купівлі-продажу нафтопродуктів від 01.02.2019 між продавцем(Товариством) та покупцем (далі – Договір 3) та договору поставки партіями з використанням паливних карток від 18.09.2019між Товариством та покупцем (далі – Договір 4).

Згідно із наданими копіями договорів предметом таких договорів є постачання нафтопродуктів в асортименті, скрапленого газу(товару).

Відповідно до договорів 1 та 2 товари постачаються Товариству для подальшого перепродажу третім особам, а також для виробничого споживання.

Відповідно до Договору 1 постачальник передає Товариству паливні картки, про що сторонами підписується акт приймання-передачі. Постачання товарів здійснюється на точках обслуговування (АЗС) за умови пред’явлення паливної картки покупцем (тобто Товариством), або його довіреною особою, правильного введення PIN-коду паливної картки та її авторизації.

Довірена особа покупця – будь-яка особа, якій покупець передав паливну картку і тим самим уповноважив її на вчинення дій по отриманню товарів з використанням паливної картки від імені та за рахунок покупця. Діїпред’явника паливної картки визнаються діями покупця (його довіреної особи). Передача товару здійснюється шляхом заправки транспортних засобів покупця.

Згідно з Договором 2постачальник передає Товариству картки на пальне за видатковою накладною. З дати підписання видаткової накладної товар вважається переданим на зберігання постачальнику Товариством. Товар повертається зі зберігання на підставі та в обмін картки на пальне, яка є товарно-розпорядчим документом на товар, на підставі якого здійснюється повернення Товариству товару за місцем його зберігання (АЗС). Для отримання товару зі зберігання (заправки пальним транспортного засобу на АЗС) водій пред’являє оператору АЗС картку на пальне. Оператор АЗС здійснює ідентифікацію картки і фактичну передачу товару відповідної марки та кількості.

Відповідно до Договору 3Товариство як продавецьзобов’язується передавати клієнту (як покупцеві) у власність нафтопродукти (товар), а покупецьзобов’язується отримувати товар та повністю сплачувати його вартість. Покупець зобов’язуєтьсяотримати товар зі зберігання (товар зберігається у мережі заправок). Зберігання та видача (передача) товару зі зберігання здійснюється на АЗС, перелік яких узгоджується сторонами. Видача товару зі зберігання здійснюється за бланками-дозволами.

Згідно Договору 4 Товариство передає покупцю паливні картки, про що сторонами підписується акт приймання-передачі, передача товарів здійснюється на точках обслуговування (АЗС) за умови пред’явлення паливної картки покупцем, з яким Товариство уклало договір, або його довіреною особою, правильного введення PIN-коду паливної картки та її авторизації. Передача товару здійснюється шляхом заправки транспортних засобів покупця (його довіреної особи).

Враховуючи зазначене Товариство запитує:

  1. Придбання, зберігання та подальша реалізація Товариством паливних талонів та паливних карток – це є реалізацією пального у розумінні податкового законодавства?

Якщо Товариство не здійснює операції з фізичного відпуску (відвантаження) пального, а здійснює лише операції з продажу карток на пальне, талонів і смарт-карток, по яким кінцевий споживач (Товариство не є кінцевим споживачем, кінцевим споживачем є покупці Товариства) отримує пальне через АЗС, що належать іншим суб’єктам господарювання.

  1. Чи є у Товариства технічна можливість реєструвати акцизні накладні, якщо Постачальники нафтопродуктів не реєструють перший примірник акцизної накладної?

 

До запитання 1.

Згідно з п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу реалізація пального для цілей розділу VI Кодексу – це будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу / акцизного складу пересувного:

до акцизного складу;

до акцизного складу пересувного;

для власного споживання чи промислової переробки;

будь-яким іншим особам.

Відповідно до Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 року № 281/171/578/155, талон – це  спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому.

Отже, якщо Товариство здійснює продаж пального з використанням паливних карток,при цьому фізичний відпуск пального здійснює постачальник пального на точках обслуговування (АЗС) за умови пред’явленняТовариством, або його довіреною особою таких карток та їх ідентифікації (авторизації) на АЗС, то в такому випадку реалізацію пального в розумінні п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу здійснює саме особа, яка здійснює таку фізичну передачу (відпуск, відвантаження) пального (в тому числі за паливнимикартками реалізованими Товариством іншим суб’єктам господарювання, або бланками-дозволами).

 

До запитання 2.

Відповідно до п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу платником акцизного податку є особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), постійне представництво, які реалізують пальне або спирт етиловий.

Згідно з п. 231.1 ст. 231 Кодексу платник податку при ввезенні на митну територію України пального або спирту етилового, з якого сплачено акцизний податок, або на умовах, визначених статтею 229 Кодексу, або реалізації пального або спирту етилового зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального або спирту етилового та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Відповідно до п. 231.3 ст. 231 Кодексу особа, яка склала акцизну накладну в двох примірниках, зобов’язана зареєструвати перший примірник такої акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а другий примірник такої акцизної накладної в день її складання надіслати розпоряднику акцизного складу - отримувачу пального або спирту етилового.

Отже, отримувач пального може здійснити реєстрацію в Єдиному реєстрі акцизних накладних другого примірника акцизної накладної, який отриманий від особи, що реалізує пальне, при цьому перший примірник такої накладної повинен бути зареєстрований в Єдиному реєстрі акцизних накладнихособою, що реалізує пальне.

Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.