Державна податкова служба України розглянула звернення
щодо порядку нарахування податкових зобов’язань платником ПДВ при припиненні застосування сплати єдиного податку за ставкою 2 відс. доходута, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як викладено у зверненні, Товариствозаймається виробництвом продукції, має запаси товарно - матеріальних цінностей (далі – ТМЦ), які призначені для виробництва готової продукції та придбані з ПДВ, але, в подальшому, планує перейти на спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку третьої групи за ставкою 2 відс.доходу, яка передбачає призупинення реєстрації платником ПДВ.
В зв’язку з цим Товариство звертається з питанням: чи повинен
виробник – платник єдиного податку третьої групи після повернення на сплату ПДВ нараховувати податкові зобов’язання згідноз пунктом 198.5 статті 198 розділу V Кодексу на вартість ТМЦ, придбаних з ПДВ до переходу на спрощену систему оподаткування та використаних у виробництві готової продукції? Готова продукція реалізована під час перебування на спрощеній системі оподаткування зі сплатою єдиного податкутретьої групи за ставкою 2 відсотки.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Окремі особливості застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності встановлено підрозділом 8 розділу ХХ Кодексу.
Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" внесені зміни до Кодексу, зокрема, підрозділ 8 розділу ХХ Кодексудоповнено новим пунктом 9.
Пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу встановлено, що тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розділу XIV Кодексу застосовуються з урахуванням особливостей, визначених у відповідних підпунктах пункту 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу.
Згідно з підпунктом 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу, звільняються від обов’язку нарахування та сплати ПДВ за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, та при ввезенні товарів на митну територію України, а також від подання податкової звітності з ПДВ, а їх реєстрація платником ПДВ є призупиненою.
Під призупиненням реєстрації платником ПДВ для цілей підпункту 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу розуміється, що для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені підпунктом 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу, призупиняються права та обов’язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу (у тому числі щодо формування податкового кредиту) на період використання особливостей оподаткування, встановлених підпунктом 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу.
Операції, здійснені платником єдиного податку третьої групи, який використовує особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу, вважаються такими, що не є об’єктом оподаткування податком на додану вартість.
Підпунктом 9.9 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу визначено, що після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України платники єдиного податку третьої групи, які на день припинення абоскасування воєнного, надзвичайного стану на території України використовували особливості оподаткування, встановлені вказаним пунктом, з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасуваннявоєнного, надзвичайного стану на території України, втрачають право використання особливостей оподаткування, передбачених вказаним пунктом, іавтоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, наякій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених вказаним пунктом.
Як визначено абзацом четвертим підпункту 9.9 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу,за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість до початку застосування особливостей оподаткування, встановлених вказаним пунктом, які використані (поставлені, реалізовані) платником єдиного податку третьої групи в період застосування особливостей оподаткування, встановлених вказаним пунктом, в операціях, що не є об’єктом оподаткування, платник податку на додану вартість зобов’язаний не пізніше останнього дня звітного періоду, в якому здійснено відновлення його реєстрації платником податку на додану вартість, нарахувати податкові зобов’язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексу.
За правилами, встановленими пунктом 198.5 статті 198 розділу V Кодексу, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно допункту 189.1статті 189 розділу V Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є об’єктом оподаткування.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу та опису питання, викладеного у зверненніТовариства, ДПС повідомляє.
Якщо платник ПДВ до переходу на спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податкутретьої групиза ставкою 2 % придбав товарно-матеріальні цінностіз ПДВ, які були використані у виробництві готової продукції, а така готова продукціябула реалізована у період застосування спрощеної системи оподаткування зі сплатою єдиного податку третьої групиза ставкою 2 %, то після відновленняреєстрації платником ПДВ у податковій звітності за перший звітний період платник, відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексу, повинен нарахувати податкові зобов’язання на вартість ТМЦ, використаних у виробництві такої готової продукції.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані Кодексом.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |