Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товаристващодоможливості збільшення вартості тютюнових виробів на суму роздрібного акцизного податку, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Товариство повідомило, що здійснює господарську діяльність з роздрібної торгівлі змішаною групою товарів, в тому числі тютюновими виробами.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:
Щодо зазначеного питання.
Із внесенням змін до Бюджетного кодексу України Законом України від 21 квітня 2022 року № 2218-IX «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» з 01.05.2022 набули чинності норми Закону України від 30 листопада 2021 року № 1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо
забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» щодо перенесення на виробників та імпортерів обов’язку сплачувати акцизний податок з реалізації суб’єктами господарювання (далі – СГ) роздрібної торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах у розмірі 5 відсотків.
Базою оподаткування підакцизного товару (продукції) із застосуванням адвалорних ставок є вартість реалізованого товару (продукції), виробленого на митній території України, та вартість товарів (продукції), що ввозяться на митну територію України, за встановленими виробником / імпортером максимальними роздрібними цінами на такі товари (продукцію), з урахуванням податку на додану вартість та акцизного податку. (п.п. 214.1.1. та п.п. 214.1.2 п. 214.1 ст. 214 Кодексу).
Максимальні роздрібні ціни - ціни, встановлені на підакцизні товари (продукцію з урахуванням усіх видів податків (зборів). Акцизний податок з реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів не включається до максимальної роздрібної ціни.
Максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) встановлюються для тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, виробниками або імпортерами товарів (продукції) шляхом декларування таких цін у порядку, встановленому цим Кодексом. Продаж суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, на які встановлюються максимальні роздрібні ціни, не може здійснюватися за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів (п.п. 14.1.106 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Крім того, частиною другою статті 17 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» встановлені штрафні санкції у разі продажу суб’єктами роздрібної торгівлі тютюнових виробів за цінами, що перевищують максимальні роздрібні ціни, збільшені на суму акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів – у розмірі 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 10000 гривень.
Водночас відповідно до п. 40 підрозділу 5 розділу XX Кодексу, тимчасово, до 1 січня 2023 року, сплата акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну), вироблених до 01 квітня 2022 року, в тому числі іноземними виробниками, та не реалізованих кінцевим споживачам до 01 квітня 2022 року, здійснюється у порядку та на умовах, що діяли до 01 квітня 2022 року, тобто суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі.
Отже, при здійсненні продажу у роздрібній торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, які вироблені з 01 квітня 2022 року та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, які вироблені з 01 січня 2022 року, СГ роздрібної торгівлі необхідно враховувати вимоги підпункту 14.1.106 пункту 14.1 статті 14 Кодексу стосовно реалізації тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, яка не може здійснюватися за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів, в тому числі, якщо податковий обов’язок сплати акцизного податку з роздрібної торгівлі покладено на виробників та імпортерів підакцизних товарів.
Положенням про форму та зміст розрахункових документів / електронних розрахункових документів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 08.06.2021 № 329, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 червня 2021 року за № 832/36454 (далі – Положення) передбачені обов’язкові реквізити, які повинен містити фіскальний чек.
Так, у чеку обов’язково зазначаються основні реквізити суб’єкта господарювання, його назва та адреса господарської одиниці; індивідуальний податковий номер платника ПДВ, чи податковий номер або серія та номер паспорта / номер ID картки, заводський номер та фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій.
Для СГ роздрібної торгівлі, що здійснюють реалізацію підакцизних товарів та зареєстровані платниками акцизного податку,- окремим рядком відображається літерне позначення, розмір ставки такого податку, загальну суму такого податку за всіма зазначеними в чеку товарами, на початку рядка друкується назва такого податку (рядок 22). У реквізиті «Акцизний податок» його назва наводиться згідно з Кодексом. За потреби дозволяється використовувати скорочення(п. 2 розділу ІІ Положення).
Згідно із п.п. 215.3.10 п. 215.3 ст. 215 для пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, реалізованих відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, ставка податку становить 5 відсотків.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, в фіскальному чеку РРО під час роздрібної реалізації Товариством тютюнових виробівза максимальними роздрібними цінами (МРЦ),збільшеними на суму роздрібного акцизного податку, рядок «акцизний податок»:
відображається, при роздрібному продажу тютюнових виробів, які вироблені до 01 квітня 2022 року(сплачується суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів);
не відображається, при роздрібному продажу тютюнових виробів, які вироблені з 01 квітня 2022 року(сплачується виробником/імпортером тютюнових виробів).
Крім того, зазначається інформація щодо назви та кількості товару, його вартості, з обов’язковим зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД для товарів підакцизної групи, цифрове значення штрихового коду товару тощо. Також, в фіскальному чеку РРО окремими рядками зазначається літерні позначення, розміри ставок податків, суми таких податків за всіма зазначеними в чеку товарами, та назви податків, платником яких є суб’єкт.
Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |