X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.08.2022 р. № 1210/ІПК/99-00-09-04-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства із обігу спиртів коньячних та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомив, що є виробником спиртів коньячних та має відповідну ліцензію на провадження цього виду діяльності. Також Товариство у виробництві алкогольних напоїв використовує імпортну сировину (спирт коньячний). Зберігання спиртів коньячних здійснюється в місцях, внесених до Єдиного реєстру місць зберігання спирту коньячного.

Товариство підчас дії воєнного стану планує вжити ряд заходів, щодо збереження свого майна та мінімізації ризиків його знищення. У зв'язку із чим  планує переміщення спирту коньячного, як власного виробництва, так і імпортованого, до інших місць зберігання.

Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступногозапитання:

- переміщення спирту коньячного (власного та імпортного) з переданням на відповідальне зберігання іншому суб’єкту господарювання виробнику алкогольної продукції, який має відповідні місця зберігання спирту коньячного та які внесені до місць зберігання спирту коньячного.

Чи буде це порушенням вимог Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481) та чи оподатковуєтьсяу такому випадку ця операція акцизним податком?

- переміщення для зберігання спирту коньячного на орендовані підприємством приміщення.

У такому випадку чи достатньо внести ці місця до Єдиного державного реєстру місць зберігання спирту коньячного, чи потрібно ще додатково вчиняти певні дії (якщо так, то які)?

Щодо зазначеногопитання.

Відповідно до п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 К      одексу, реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Згідно із п. 213.1 ст. 213 Кодексу об'єктами оподаткування є, зокрема, операції з:

реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції)(п.п. 213.1.1 п. 213.1 ст. 213 Кодексу);

реалізації та/або передачі в межах одного підприємства підакцизних товарів (продукції) з метою власного споживання, промислової переробки, своїм працівникам, а також здійснення внесків підакцизними товарами (продукцією) до статутного капіталу (п.п. 213.1.2 п. 213.1 ст. 213 Кодексу).

Операції з реалізації та/або передачі в межах одного підприємства підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, що використовуються як сировина для виробництва підакцизних товарів (продукції) звільняються від оподаткування (п.п. 213.3.5 п. 213.3 ст. 213 Кодексу).

Отже, відвантаження спирту коньячного іншому суб’єкту господарювання за договором відповідального зберігання, є операцією з реалізації підакцизних товарів, які оподатковуються акцизним податком.

Відповідно до ст. 1 Закону № 481:

місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання;

Єдиний державний реєстр місць зберігання (Єдиний реєстр) – перелік місць зберігання, який ведеться податковими органами і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.

Виробництво спирту етилового, коньячного і плодового та зернового дистиляту, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, дистиляту виноградного спиртового, спирту-сирцю плодового, біоетанолу та алкогольних напоїв здійснюється за наявності місць зберігання спирту, внесених до Єдиного реєстру (частина дев'ята статті 2 Закону № 481).

Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) з обов'язковим зазначенням, зокрема, місцезнаходження місця зберігання спирту, а також наданням до заяви  документу, що підтверджує право користування цим приміщенням, та довідки про відповідність місця зберігання спирту вимогам, встановленим центральним органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України (частини десята та одинадцята статті 2 Закону № 481).

Отже, оскільки внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви та наданих документів суб'єкта господарювання, в Єдиному реєстрі здійснюється облік місцезнаходження саме тихмісць, якими користується заявник (ліцензіат), відповідно, Закон № 481 не передбачає можливості зберігання спирту коньячного у місцях зберігання, які внесено до Єдиного реєстру іншим суб’єктом господарювання.

При цьому, одночасно, статтею 1 Закону № 481 визначено, що Єдиний державний реєстр суб’єктів господарювання (у тому числі іноземних суб’єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензії на право виробництва та оптової торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах (далі – Єдиний реєстр ліцензіатів з виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах) містить, зокрема, відомості проліцензіатів та місця виробництва, оптової торгівлі, зокрема,  спиртом  коньячним (адреси).

Разом з цим, виробництво спирту коньячногоздійснюється суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) незалежно від форми власності, які мають відповідну ліцензію, повний технологічний цикл виробництва коньяку та алкогольних напоїв за коньячною технологією, забезпечені спеціальною тарою для витримки спиртів та кваліфікованими фахівцями. Виробництво спирту коньячного також здійснюється суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) незалежно від форми власності, які мають відповідну ліцензію, здійснюють переробку винограду та виробництво виноматеріалів виноградних, забезпечені дубовою тарою або нержавіючими чи емальованими ємностями з дубовою клепкою для витримки спирту коньячного, кваліфікованими фахівцями та власними виробничими потужностями з виробництва спирту коньячного (частина шоста статті 2 Закону № 481).

Отже, якщо Товариство звернеться з заявою про внесення орендованого ним приміщення, з зазначенням місцезнаходження місця зберігання до Єдиного реєстру, додасть документ, що підтверджує право користування цим приміщенням, та довідку про відповідність місця зберігання спирту встановленим вимогам, то після внесення такого місця зберігання до Єдиного реєстру, за умови забезпечення повного технологічного циклу виробництва та відображення відомостей про місце виробництва (адресу) в Єдиному реєстрі ліцензіатів з виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, Товариство зможе перемістити до нього спирт коньячний.

Слід зазначити, що до звернення Товариства не надано будь-яких первинних документів фіксуючих факти здійснення господарських операцій.

Інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).