Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм Податкового кодексу України (далі -Кодекс) платником податку на прибуток виробником сільськогосподарської продукції та, керуючись статтею 52глави 3 розділу ІІ Кодексу,в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що практична необхідність отримання індивідуальної податкової консультації полягає у необхідності достовірного та повного обчислення та своєчасної сплати податку на прибуток.
Платником податку, як виробником сільськогосподарської продукції обрано річний податковий (звітний) період, який відповідно до підпункту 137.4.1 пункту 137.4 статті 137 розділу III Кодексу починається з 1 липня минулого звітного року і закінчується 30 червня поточного звітного року.
Платник податків просить надати роз’яснення з наступних питань:
Оскільки звітні періоди для потреб визначення податку на прибуток і для цілей трансфертного ціноутворення різні, який річний податковий (звітний) період підлягає коригуванню: тільки річний податковий (звітний) період 01.07.2021 - 30.06.2022 (коли виникли контрольовані операції) чи також і податковий (звітний) період (коли контрольовані операції були відсутні)?
Щодо питання 1.
Відповідно до підпункту 39.4.1 пункту 39.4 статті 39 розділу I Кодексу, для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням звітним періодом є календарний рік.
Платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов’язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (підпункт 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 розділу I Кодексу).
Отже, Звіт про контрольовані операції подається платником податків за календарний рік незалежно від обраного податкового періоду, тобто за 2021 рік до 1 жовтня 2022 року, за 2022 рік до 1 жовтня 2023 року.
Щодо питання 2.
Згідно з пунктом 137.4 статті 137 розділу III Кодексуподатковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених пунктом 137.5 статті 137 розділу III Кодексу, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком. Податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) періоду, крім:виробників сільськогосподарської продукції, які можуть обрати річний податковий (звітний) період, який починається з 1 липня минулого звітного року і закінчується 30 червня поточного звітного року (підпункт 137.4.1 пункту 137.4 статті 137 розділу III Кодексу).
Відповідно до абзацу 1 підпункту 134.1.1 пункту 134.1статті 134 розділу III Кодексу об’єктом оподаткування податку на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями Кодексу.
Абзацом 11 підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 розділу III Кодексу визначено, що платники податку на прибуток - виробники сільськогосподарської продукції, які обрали річний податковий (звітний) період відповідно до підпункту 137.4.1 пункту 137.4 статті 137 розділу III Кодексу, фінансовий результат до оподаткування за податковий (звітний) період обчислюють шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування за минулий звітний рік на фінансовий результат до оподаткування за перше півріччя такого року та збільшення на фінансовий результат до оподаткування за перше півріччя поточного звітного року, що визначені відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Відповідно до підпункту 140.5.2 пункту 140.5 статті 140 розділу III Кодексу фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму перевищення договірної (контрактної) вартості (вартості, за якою відповідна операція повинна відображатися при формуванні фінансового результату до оподаткування згідно з правилами бухгалтерського обліку) придбаних товарів (робіт, послуг) над ціною, визначеною за принципом «витягнутої руки», при здійсненні контрольованих операцій у випадках, визначених статтею 39 Кодексу.
Норми цього підпункту застосовуються за результатами податкового (звітного) року.
Таким чином, враховуючи вищезазначене платником податків, яким обрано податковий (звітний) період відповідно до підпункту 137.4.1 пункту 137.4 статті 137 розділу III Кодексу та прийнято рішення самостійно провести коригування ціни контрольованої операції і сум податкових зобов'язань необхідно скласти та подати Додатки ТЦ, РІ до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств того звітного (податкового) періоду в якому контрольовані операції, що коригуються відображалися при формуванні фінансового результату до оподаткування.
Наприклад, якщо самостійне коригування проводиться щодо цін контрольованих операцій, здійснених платником протягом періоду з 01.07.2021 по 31.12.2021, необхідно подати Додаток ТЦ, в якому зазначити які саме графи Звіту про контрольовані операції за 2021 рік було відкориговано, та Додаток РІ до Податкової декларації з податку на прибуток підприємства (для виробника сільськогосподарської продукції) за звітний період з 01.07.2021 по 30.06.2022.
Відповідно, при проведенні коригування цін контрольованих операцій, здійснених платником протягом періоду з 01.01.2022 по 30.06.2022, необхідно подати Додаток ТЦ, в якому зазначити які саме графи Звіту про контрольовані операції за 2022 рік було відкориговано, та Додаток РІ до Податкової декларації з податку на прибуток підприємства (для виробника сільськогосподарської продукції) за звітний період з 01.07.2021 по 30.06.2022.
Відповідно до пункту 528 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Згідно з підпунктом 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу для платників податків та контролюючих органів тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з урахуванням особливостей, встановлених цим підпунктом.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |