Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Благодійної організації «_____» (далі – Благодійна організація) щодо окремих питань оподаткування неприбуткової організації, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
Згідно із зверненням Благодійна організація, що внесена до Реєстру неприбуткових установ та організацій (далі – Реєстр) і не зареєстрована платником податку на додану вартість, має намір здійснювати благодійну спільну діяльність, укладаючи договори про благодійну спільну діяльність з медичними закладами (клініками) в межах яких планується передавати лікарські засоби та медичні вироби медичним закладам - набувачам благодійної допомоги, які є прибутковими організаціями. Кінцевими бенефіціарами такої благодійної допомоги будуть фізичні особи - пацієнти, які будуть у зазначених медичних закладах безоплатно у вигляді благодійної допомоги отримувати відповідні лікарські засоби або медичні вироби.
Благодійна організація звертається з такими питаннями щодо надання індивідуальної податкової консультації:
1. Чи може неприбуткова благодійна організація задля реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності здійснювати благодійну спільну діяльність в межах договорів про благодійну діяльність, а саме: здійснювати передачу лікарських засобів або медичних виробів у вигляді благодійної допомоги медичним клінікам, що є прибутковими організаціями, які такі медичні заклади будуть безоплатно у вигляді благодійної допомоги передавати кінцевим бенефіціарам, тобто фізичним особам - пацієнтам?
2. Чи буде порушенням вимог п. 133.4 ст. 133 Кодексу передача неприбутковою благодійною організацією у вигляді благодійної допомоги лікарських засобів та медичних виробів медичним клінікам, що є прибутковими організаціями, яка пов’язана з реалізацією мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності благодійної організації та буде відбуватися в межах благодійної спільної діяльності?
3. Чи є об’єктом оподаткування податком на додану вартість операції з передачі лікарських засобів та медичних виробів у вигляді благодійної допомоги медичним клінікам, що є прибутковими організаціями?
Щодо питань 1 – 2
Перш за все зауважимо, що оскільки відповідно до п.п. 191.1.28 п. 191.1 ст. 191 Кодексу до функцій контролюючих органів належить, зокрема, надання індивідуальних податкових консультацій, інформаційно-довідкових послуг з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи, питання оформлення договірних відносин між суб’єктами господарювання з укладенням відповідних договорів, у тому числі щодо здійснення благодійної спільної діяльності, та їх виконання не належать до компетенції ДПС та регулюються нормами цивільного законодавства, інших нормативно-правових актів.
Водночас повідомляємо таке.
Загальні засади благодійної діяльності в Україні визначаються Законом України від 05 липня 2012 року № 5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації» зі змінами (далі – Закон № 5073), що забезпечує правове регулювання відносин у суспільстві, спрямованих на розвиток благодійної діяльності, утвердження гуманізму і милосердя, забезпечує сприятливі умови для утворення і діяльності благодійних організацій.
Благодійна діяльність − це добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених Законом № 5073 цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара (п. 2 частини першої ст. 1 Закону № 5073).
Цілі та сфери благодійної діяльності встановлено статтею 3 Закону № 5073.
Статтею 5 Закону № 5073 передбачений перелік видів благодійної діяльності, до яких, зокрема, відповідно до п. 5 частини першої цієї статті віднесено благодійну спільну діяльність.
Установчі документи благодійної організації повинні містити, зокрема, цілі та сфери благодійної діяльності, джерела активів (доходів), порядок контролю і звітності благодійної організації (п. 2 та п. 6 частини другої ст. 14 Закону № 5073).
Метою благодійних організацій не може бути одержання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов’язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій (частина перша ст. 11 Закону № 5073).
Бенефіціаром благодійної допомоги відповідно до п. 1 частини першої ст. 1 Закону № 5073 є набувач благодійної допомоги (фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада), що одержує допомогу від одного чи кількох благодійників для досягнення цілей, визначених цим Законом.
Бенефіціарами благодійних організацій можуть бути також будь-які юридичні особи, що одержують допомогу для досягнення цілей, визначених Законом № 5073.
Як встановлено статтею 16 Закону № 5073, використання активів (доходів) та правочини благодійних організацій не повинні суперечити актам законодавства та цілям благодійної діяльності.
Пунктом 133.4 ст. 133 Кодексу визначено, що не є платниками податку на прибуток підприємств неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.
Так, неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств є підприємство, установа та організація (далі – неприбуткова організація), що одночасно відповідає вимогам, встановленим підпунктом 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Кодексу.
Обов’язковими умовами для неприбуткової організації є, зокрема:
утворення та реєстрація в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації (абз. другий п.п. 133.4.1 п. 133.4 статті 133 Кодексу);
заборона згідно з установчими документами неприбуткової організації (або установчими документами організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) розподілу доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб (абзац третій п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Кодексу). Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу;
внесення контролюючим органом до Реєстру.
Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (абзац перший п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу).
При цьому, пункт 133.4 ст. 133 Кодексу на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану застосовується з урахуванням положень п. 63 підрозділу 4 розділу ХХ Кодексу.
Відповідно до п.п. 133.4.6 п. 133.4 ст. 133 Кодексу до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам п. 133.4 ст. 133 Кодексу і не є платниками податку на прибуток підприємств, зокрема, можуть бути віднесені благодійні організації.
Отже, проведення благодійною організацією у статусі неприбуткової організації благодійної діяльності, у тому числі благодійної спільної діяльності, не є підставою для виключення такої благодійної організації з Реєстру за умови, що така діяльність здійснюється в межах власної статутної діяльності та у порядку, встановленому профільним Законом № 5073, і не здійснюється розподіл доходів серед засновників (учасників), членів зазначеної неприбуткової організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб.
При цьому, на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану не вважається порушенням вимог п. 133.4 ст. 133 Кодексу здійснення неприбутковою організацією передачі майна, надання послуг, благодійної допомоги, використання доходів для фінансування видатків, не пов’язаних з реалізацією мети та напрямів діяльності, передбачених її установчими документами, на цілі, що визначені пунктом 63 підрозділу 4 розділу ХХ Кодексу.
У разі недотримання благодійною організацією вимог, встановлених пунктом 133.4 ст. 133 Кодексу (з урахуванням положень п. 63 підрозділу 4 розділу ХХ Кодексу), така неприбуткова організація підлягає виключенню з Реєстру з визначенням податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств відповідно до підпунктів 133.4.3 та 133.4.4 п. 133.4 ст. 133 Кодексу.
Щодо питання 3
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Підпунктом 194.1.1 п. 194.1 ст. 194 Кодексу встановлено, що ПДВ становить 20 відсотків, 14 та 7 відсотків бази оподаткування ПДВ та додається до ціни товарів/послуг.
Згідно з п.п. «а» п. 185.1 ст. 185 Кодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з постачання товарів, місце постачання яких відповідно до ст. 186 Кодексу розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі.
Згідно з п. 201.8 ст. 201 Кодексу право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому ст. 183 Кодексу.
Відповідно до п.п. 197.1.15 п. 197.1 ст. 197 Кодексу звільняються від оподаткування ПДВ операції з надання благодійної допомоги, зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб’єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації.
Згідно з пунктом 26 підрозділу 2 розділу XX Кодексу тимчасово, на період виконання програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні, що виконуються відповідно до закону, звільняються від оподаткування ПДВ, зокрема, операції з постачання на митній території України товарів (крім підакцизних) та надання послуг, якщо такі товари/послуги оплачуються за рахунок грантів (субгрантів), наданих відповідно до програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні, що виконуються відповідно до закону. Порядок здійснення таких операцій визначається Кабінетом Міністрів України
Відповідно до п. 32 підрозділу 2 розділу XX Кодексу тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ, зокрема, операції з постачання на митній території України лікарських засобів та медичних виробів відповідно до п.п. «в» п. 193.1 ст. 193 Кодексу, що призначені для використання закладами охорони здоров’я, учасниками антитерористичної операції, особами, що беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, для надання медичної допомоги фізичним особам, які у період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я, за переліком, встановленим Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм Кодексу, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, повідомляємо таке.
Операції з постачання (у тому числі з безоплатної передачі) платником ПДВ лікарських засобів та медичних виробів згідно зі ст. 185 Кодексу є об’єктом оподаткування ПДВ та можуть звільнятися від оподаткування ПДВ відповідно до норм Кодексу.
При цьому слід зазначити, що норми пунктів 26 та 32 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу є спеціальними нормами щодо норм розділу V Кодексу, а тому є пріоритетними перед нормами п.п. 197.1.15 п. 197.1 ст. 197 Кодексу.
Таким чином, якщо операції з постачання лікарських засобів та медичних виробів, які платник ПДВ безоплатно передає у вигляді благодійної допомоги, відповідають вимогам, визначеним у пунктах 26 або 32 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, то такі операції будуть звільнятися від оподаткування ПДВ відповідно до пунктів 26 або 32 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу.
Якщо операції з постачання лікарських засобів та медичних виробів не відповідають вимогам, визначеним у пунктах 26 та 32 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, то операції з постачання платником ПДВ таких лікарських засобів та медичних виробів будуть звільнятися від оподаткування ПДВ відповідно до п.п. 197.1.15 п. 197.1 ст. 197 Кодексу (у разі виконання всіх умов п.п. 197.1.15 п. 197.1 ст. 197 Кодексу).
У разі якщо лікарські засоби та медичні вироби постачаються благодійною організацією, яка не зареєстрована платником ПДВ, то операції благодійної організації з постачання таких товарів у вигляді благодійної допомоги, зокрема медичним клінікам, ПДВ не оподатковуються.
Водночас повідомляємо, що порядок реєстрації особи як платника ПДВ регулюється статтями 180 – 183 Кодексу та регламентується Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233.
Відповідно до п. 181.1 ст. 181 Кодексу під обов’язкову реєстрацію як платника ПДВ підпадає особа, у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Кодексу, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі (зокрема, але не виключно шляхом встановлення спеціального застосунку або додатку на смартфонах, планшетах чи інших цифрових пристроях), нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн. грн. (без урахування ПДВ).
До загального обсягу оподатковуваних операцій (загальної суми від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Кодексу) для цілей реєстрації особи як платника ПДВ включається обсяг операцій, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставками 7 і 14 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ.
Водночас, відповідно до п.п. 69.12 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу операції, передбачені п.п. 197.1.15 п. 197.1 ст. 197 Кодексу, що здійснені протягом періоду дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» громадськими об’єднаннями та/або благодійними організаціями, не включаються такими громадськими об’єднаннями або благодійними організаціями при визначенні загальної суми для обов’язкової реєстрації платником ПДВ відповідно до ст. 181 Кодексу.
Відповідно до п. 52 8 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 цього Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу для платників податків та контролюючих органів тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з урахуванням особливостей, встановлених цим підпунктом.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |