X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 10.08.2022 р. № 1249/ІПК/99-00-24-03-03-09

Державна податкова служба України,керуючись ст. 52Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо включення до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку доходу, отриманого внаслідок ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи у «…» році, та його оподаткування податком на доходи фізичних осіб і в межах компетенції повідомляє.

Платник податку у своєму зверненні повідомив, що йому належали акції у статутному капіталі іноземної юридичної особи, зареєстрованої на Британських Віргінських Островах. У «….» було прийнято рішення про ліквідацію іноземної юридичної особи. До складу ліквідаційної маси іноземної юридичної особи увійшли права вимоги до платника податку за договором про надання поворотної фінансової допомоги. У «….» відбувся розподіл ліквідаційної маси іноземної юридичної особи, в результаті чого платник податку отримав дохід у вигляді права вимоги. У «…» іноземну юридичну особу було ліквідовано.

Таким чином, платник податку просить надати йому індивідуальну податкову консультацію щодо включення до складу загального місячного (річного) оподатковуваногодоходу платника податкудоходу, отриманого ним у «….» році внаслідок ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи, та оподаткування його податком на доходи фізичних осіб.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (п. 1.1 ст. 1 Кодексу).

Законом України від 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», з урахуванням змін та доповнень, внесених Законами України від 14 липня
2020 року № 786-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб – підприємців» (далі – Закон№ 786) та від 17 грудня 2020 року № 1117-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збору даних та інформації, необхідних для декларування окремих об'єктів оподаткування», Законом України від 15 червня 2021 року № 1539-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету» запроваджено зміни та доповнення до Кодексу, що стосуються оподаткування доходів фізичних осіб, одержаних від ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи.

Відповідно до п.п. 1 п. 14 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, який запроваджено Законом № 786, тимчасово до складу загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб за 2020 – 2021 податкові (звітні) періоди не включаються доходи у вигляді доходів у грошовій та/або іншій майновій формі, отримані внаслідок ліквідації (припинення)іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи платником податків, який є акціонером (учасником, партнером, пайовиком, засновником, контролюючою особою)іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи у разі дотримання усіх таких умов:

а) процедура ліквідації (припинення)іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи розпочата не раніше 01 січня 2020 року та завершена не пізніше 31 грудня 2021 року;

б) платник податків подав до контролюючого органу одночасно з податковою декларацією за відповідний податковий (звітний) рік складену в довільній формі заяву про звільнення таких доходів від оподаткування із зазначенням характеристик отриманого майна та ліквідованої (припиненої) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи, а також документи, що містять відомості про вартість отриманого утворення без статусу юридичної особи, складеної відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності, на дату прийняття рішення про розподіл майна у якості виплати доходу у зв’язку з ліквідацією (припиненням)іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи.

в) іноземну юридичну особу або іноземне утворення без статусу юридичної особи було створено на підставі правочину або закону іноземної держави (території) не пізніше 23 травня 2020 року або було зареєстровано не пізніше
23 травня 2020 року відповідно до законодавства іноземної держави (території) у випадку, якщо відповідно до законодавства такої іноземної держави (території), регуляторних вимог та/або документів, що регулюють діяльність (особистого закону) такої іноземної юридичної особи абоіноземного утворення без статусу юридичної особи, така особа (утворення) підлягає реєстрації у відповідній державі (території).

Таким чином, доходи у грошовій та/або іншій майновій формі, зокрема права вимоги, отримані платником податків – акціонером (учасником, партнером, пайовиком, засновником, контролюючою особою)у «…» році внаслідок ліквідації (припинення)іноземної юридичної особи абоіноземного утворення без статусу юридичної особи, не включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такого платника за умови дотримання усіх вимог, визначених п. 14 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.

При цьому положення п. 170.13¹ ст. 170 розділу ІVКодексу, які набрали чинність з 01 січня 2022 року, застосовуються до доходів, отриманих платником податків після 01 січня 2022 року.

Одночасно зауважуємо, наказом Міністерства фінансів України
від 06 січня 2022 року № 2 затверджено Узагальнюючу податкову консультацію щодо оподаткування доходів фізичних осіб, одержаних від ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.