Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товаристващодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства з обігу пального та, керуючись статтею 52 глави Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Товариство повідомляє, що є платником акцизного податку, оскільки є розпорядником стаціонарних акцизних складів.
Товариство є розпорядником 23 стаціонарних акцизних складів, із 2 стаціонарних акцизних складів здійснює відвантаження пального до власного пересувного акцизного складу. З пересувного акцизного складу здійснюється безперервне постачання пального у паливні баки власної автотехніки іншого суб’єкта господарювання. Із 21 стаціонарного акцизного складу відвантаження пального здійснюється виключно з метою власного споживання.
Товариство здійснює безперервне постачання пального у паливні баки власної автотехніки та в паливні баки автотехніки іншого суб’єкта господарювання (для забезпечення можливості для отримувачів пального отримувати пальне в будь-яку годину доби будь-який день відповідного місяця, оскільки робота в полі проводиться як в денний так і в нічний час).
Безперервне постачання пального у паливні баки власної автотехніки та паливні баки автотехніки іншого суб’єкта господарюванняпідтверджуючим відомістю видачі пального.
Враховуючи зазначене Товариство запитує.
До запитань 1.1та 3.
Підпунктом 14.1.212 пункту 14.1 ст. 14 Кодексу визначено, що реалізація пального для цілей розділу VI Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:
до акцизного складу;
до акцизного складу пересувного;
для власного споживання чи промислової переробки;
будь-яким іншим особам.
Пунктом 231.1 ст. 231 Кодексу визначено, зокрема, що платник податку при реалізації пального зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН) з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Відповідно до третього абзацуп. 231.3 ст. 231 Кодексу у разі забезпечення безперервного постачання пального особа, яка реалізує пальне, може скласти для кожного отримувача пального - зведені акцизні накладні за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД не пізніше останнього дня такого місяця на весь обсяг реалізованого пального протягом такого місяця.
Для цілей цього пункту під безперервним постачанням вважається забезпечення особою, яка реалізує пальне, можливості для отримувачів пального - отримувати пальне в будь-яку годину доби та будь-який день відповідного місяця.
Отже, якщо Товариство забезпечує можливість для отримувачів пального отримувати пальне в будь-яку годину доби та будь-який день відповідного місяця, що підтверджено умовами укладених договорів, Товариство може складати зведені акцизні накладні на такі операції.
Водночас, Товариству необхідно виконувати норми Кодексу щодо термінів складання та реєстрації акцизних накладних на операції з пальним, які здійснює Товариство.
Зокрема, при реалізації пального з акцизного складу до акцизного складу пересувного, та подальшого заправлення транспортних засобів інших суб’єктів господарювання з такого акцизного складу пересувного послідовно складаються та реєструються в ЄРАНакцизні накладні:
на операції з реалізації пального з акцизного складу до акцизного складу пересувного (при складанні такої акцизної накладної необхідно враховувати відповідність обсягу пального, зазначеного в акцизній накладній, місткості ємності в акцизному складі пересувному). Акцизна накладна на операції з реалізації пального з акцизного складу на акцизний склад пересувний складається на обсяг пального, що не перевищує різницю між місткістю ємності та обсягом пального, яке за даними системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (далі - СЕА РПСЕ) обліковується на акцизному складі пересувному;
на операції з заправлення з акцизного складу пересувного у паливний бак транспортного засобу інших суб’єктів господарювання. Обсяг пального, що зазначається в акцизній накладній на операції з заправлення транспортних засобів з акцизного складу пересувного, також обмежений місткістю ємності такого акцизного складу пересувного, та не може перевищувати обсяг пального, яке обліковується на такому акцизному складі пересувному за даними СЕА РПСЕ.
До запитань 1.2 та 1.3.
Відповідно до абз. 5п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Кодексу дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.
Дані про фактичні залишки пального на перший та останній дні календарного місяця та про обсяг обігу пального за звітний календарний місяць формуються розпорядниками акцизних складів, що використовують пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснюють операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам, після проведення останньої операції з обігу пального у звітному календарному місяці, але не пізніше 23 години 59 хвилин останнього дня звітного календарного місяця, до початку здійснення операцій з обігу пального у день, що настає за таким останнім днем звітного календарного місяця, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 15 календарних днів, що настають за останнім днем звітного календарного місяця(абз. 6 п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Кодексу).
Отже, Товариство має право подавати дані у терміни:
визначені абз. 5 п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Кодексу, за кожну добу(по акцизних складах, з яких здійснюється реалізація пальногота/або відвантаження пального на пересувні акцизні склади з подальшим його відвантаженням іншим суб’єктам господарювання).
визначені абз.6п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Кодексу, за кожен звітний місяць(по акцизних складах, на яких пальне використовується виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки).
До запитання 2.
Платник податку зобов’язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального, використаного для власного споживання(абзац другий п. 231.1ст. 231 Кодексу).
Згідно з п. 231.6 ст. 231 Кодексу реєстрація першого примірника зведеної акцизної накладної, в Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюєтьсяне пізніше 15 календарних днів з дня їх складання.
Зведена акцизна накладна також може бути складена за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та окремо за кожним акцизним складом / акцизним складом пересувним особою, яка реалізує пальне, не пізніше останнього дня звітного місяця на загальний обсяг пального, реалізованого у паливний бак транспортного засобу або в тару споживача через паливороздавальні або оливороздавальні колонки з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі, на яке отримана відповідна ліцензія, якщо акцизні накладні не були складені на ці операції, або використаного для власного споживання чи промислової переробки протягом звітного місяця, або втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, у тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з інших причин, пов'язаних з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування протягом звітного місяця. (абзац 5 п. 231.3 ст. 231 Кодексу).
Отже, Товариство може складати зведені акцизні накладні на обсяги пального, використаного для власного споживанняне пізніше останнього дня звітного місяця на загальний обсяг такого пального, та зареєструвати їх в Єдиному реєстрі акцизних накладних не пізніше 15 календарних днів з дня їх складання.
Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |