X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 15.08.2022 р. № 1283/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення, надіслане листом Головного управління ДПС у Вінницькій області, щодо коригування податкових зобов’язань з ПДВ та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.

У своєму зверненні Товариство повідомило, що до 13 квітня 2022 року перебувало на загальній системі оподаткування та було платником ПДВ. На період запровадження воєнного стану з 13 квітня 2022 року Товариством було прийнято рішення перейти на спрощену систему оподаткування зісплатою єдиного податку за ставкою 2 відсотки доходу.

В період перебування на загальній системі оподаткування Товариством отримано авансовий платіж згідно умов договору оренди майна (перша частина орендної плати) та визначено податкові зобов'язання з ПДВ за правилом «першої події».

Другу частину орендної плати платником отримано в період перебування на спрощеній системі оподаткування зісплатою єдиного податку за ставкою 2 відсотки доходу після підписання акту наданих послуг за попередній період.

Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання, чи потрібно коригувати податкові зобов'язання з ПДВ за операцією з надання послуг з оренди майна, які були визначені на дату отримання авансу згідно з умовами договору оренди майна (перша частина орендної плати) в період перебування підприємства на загальній системі оподаткування та платником ПДВ, після підписання акту наданих послуг та після переходу на спрощену систему оподаткування зісплатою єдиного податку за ставкою 2 відсотки доходу?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу IІ Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Згідно з підпунктом«б» пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу, об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V Кодексу.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу).

Правила формування податкових зобов'язань з ПДВ визначено статтями 187 та 201 розділу V Кодексу.

Пунктом 187.1 статті 187 розділу V Кодексу встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України від 16 липня 1999 року№ 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.

На дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений Кодексом термін (пункт 201.1 статті 201 розділу V Кодексу).

Відповідно пункту 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу на період дії режиму воєнного стану для платників податку запроваджена можливість переходуна спрощену систему оподаткування зі ставкою єдиного податку 2 відсотки доходу.

Підпунктом 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу визначено, що платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу, звільняються від обов'язку нарахування та сплати ПДВ за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, та при ввезенні товарів на митну територію України, а також від подання податкової звітності з ПДВ, а їх реєстрація платником ПДВ є призупиненою.

Під призупиненням реєстрації платником ПДВ для цілей підпункту 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу розуміється, що для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені підпунктом 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу, призупиняються права та обов'язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу (у тому числі щодо формування податкового кредиту) на період використання особливостей оподаткування, встановлених підпунктом 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу.

Після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України платники єдиного податку третьої групи, які на день припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України використовували особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, втрачають право на використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, і автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом (підпункт 9.9 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу).

Відповідно до підпункту 9.9 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу платник податку має право самостійно відмовитися від використання особливостей оподаткування, передбачених пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу, з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято таке рішення.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм Кодексу, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

У разі якщо особою, яка зареєстрована як платник ПДВ,в період її перебування на загальній системі оподаткування отримано аванс, зокрема, за операцією з надання майна в оренду, то на дату отримання такого авансу платником податку мають бути визначені податкові зобовязання за правилом«першоїподії» в загальному порядку.

Надалі, після переходу платника ПДВ на спрощену систему оподаткування зісплатою єдиного податку за ставкою 2 відсотки доходу, та, як наслідок, призупинення реєстрації особи платником ПДВ, податкові зобов’язання, нараховані на дату здійснення «першої події», не підлягають подальшому коригуванню.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу II Кодексу).