Державна податкова служба України розглянула звернення щодо застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ і складання податкових накладних та їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненнях, суб’єкт господарювання є юридичною особою - резидентом Японії, зареєстрованою відповідно до законодавства Японії.
При цьому суб’єкт господарювання приймає участь у модернізації станції очистки стічних вод у межах реалізації відповідного проєкту (далі – Проєкт) і у зв’язку з цим відкрив та зареєстрував в Україні Представництво.
Так, у межах реалізації Проєкту Представництво надавало Товариству консультаційні послуги, але у зв’язку із збройною агресією російської федерації проти України та введенням в Україні воєнного стану Представництво тимчасово призупинило надання таких послуг Товариству.
З огляду на викладене, Представництво просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) чи впливає призупинення надання Представництвом консультаційних послуг Товариству у межах реалізації Проєкту на застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 47 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, у період дії воєнного стану в Україні?;
2) щодо відсутності у Представництва можливості реєструвати податкові накладні в ЄРПН та подавати податкову звітність з ПДВ, починаючи з 22.04.2022, та забезпечення виконання таких податкових обов’язків після завершення дії воєнного стану в Україні.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (далі – Указ № 64), починаючи із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні було введено воєнний стан.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пункту 3.2 статті 3 розділу І ПКУ якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.
Статтею 5 розділу І ПКУ визначено, що поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Відповідно до пунктів 1 та 2 Договору (у формі обміну нотами) між Урядом України та Урядом Японії про надання кредиту для реалізації проєкту модернізації Бортницької станції очистки стічних вод у рамках реалізації проєкту «Реконструкція споруд очистки стічних каналізаційних вод і будівництво технологічної лінії по обробці та утилізації осадів Бортницької станції аерації», ратифікованому Законом України від 02 вересня 2015 року № 664-VIII, який набрав чинності для України 30.09.2015 (далі – Договір) з метою реалізації Проєкту за кредитним договором між Урядом України та Японським агентством міжнародного співробітництва (далі – «JICA») буде наданий кредит згідно з відповідними законами та нормативними актами Японії, Уряду України, «JICA» (далі – Кредит).
Згідно з пунктом 7 Договору Уряд України звільняє:
(a) JICA від усіх фіскальних зборів та податків, що стягуються в Україні з та/або у зв'язку з Кредитом, а також нарахованими за ним процентами;
(b) Японські компанії, які здійснюють свою діяльність в якості постачальників, підрядників та/або консультантів, від усіх фіскальних зборів та податків, що стягуються в Україні з доходу, що виникає при постачанні товарів та/або послуг, що будуть надані за Кредитом;
(c) Японські компанії, які здійснюють свою діяльність в якості постачальників, підрядників та/або консультантів від усіх мит і пов'язаних з ними фінансових зборів, що стягуються в Україні щодо імпорту та реекспорту їх власних матеріалів та обладнання, необхідних для реалізації Проєкту; та
(d) Працівників, які є громадянами Японії, залучених до реалізації Проєкту, від усіх фіскальних зборів та податків, що стягуються в Україні з доходу фізичних осіб, отриманого від японських компаній, які здійснюють свою діяльність у якості постачальників, підрядників та/або консультантів для реалізації Проєкту.
Пунктом 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом № 64, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у вказаному пункті ПКУ.
Підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ передбачено, що у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 розділу ІІ ПКУ, реєстрації у відповідних реєстрах, зокрема податкових накладних, розрахунків коригування, платник податків звільняється від передбаченої ПКУ відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у вказаному вище підпункті ПКУ, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Пунктом 47 підрозділу 2 розділу XX ПКУ визначено, що тимчасово, на період реалізації проєкту модернізації Бортницької станції очистки стічних вод у рамках реалізації Проєкту для японських суб'єктів з реалізації Проєкту встановлюються такі особливості оподаткування ПДВ, зокрема:
операції з постачання послуг на митній території України, які виконуються за угодами в рамках реалізації Проєкту, звільняються від оподаткування. Порядок звільнення від оподаткування таких послуг встановлюється Кабінетом Міністрів України;
операції з постачання послуг у рамках реалізації Проєкту із спорудження об'єкта (або його частин) японським суб'єктом з реалізації Проєкту українському замовнику з реалізації Проєкту Товариству звільняються від оподаткування.
У разі порушення умов звільнення від оподаткування, визначених пунктом 47 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, платник податку зобов'язаний збільшити податкові зобов'язання за результатами податкового періоду, на який припадає таке порушення, на суму податку, що має бути нарахована на дату виникнення таких податкових зобов'язань, а також сплатити пеню, нараховану на таку суму податку, виходячи із 120 відс. облікової ставки Національного банку України, що діяла на день збільшення податкового зобов'язання, за період з дати виникнення податкових зобов'язань до дати збільшення обсягу податкових зобов'язань.
Термін «японський суб'єкт з реалізації Проєкту» вживається у значенні, наведеному у пункті 9 підрозділу 1 розділу XX ПКУ.
Пунктом 9 підрозділу 1 розділу ХХ ПКУ визначено, що японським суб'єктом з реалізації Проєкту може бути, зокрема зареєстроване в Україні постійне представництво юридичної особи, яка є резидентом Японії і зареєстрована відповідно до законодавства Японії.
Порядок (процедуру) підтвердження звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг на митній території України, які виконуються за угодами в рамках реалізації Проєкту, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2016 року № 851 (далі – Порядок № 851).
Пунктом 3 Порядку № 851 встановлено, що постачання на митній території України послуг, які надаються у рамках реалізації Проєкту, здійснюється згідно з умовами, визначеними у відповідній угоді, укладеній в рамках реалізації Проєкту з японським суб’єктом з реалізації Проєкту.
Згідно з пунктами 5-7 Порядку № 851 платнику податку (у тому числі японському суб’єкту з реалізації Проєкту) для підтвердження звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг необхідно отримати довідку-підтвердження, що видається Товариством на підставі документів, визначених Порядком № 851.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питання 1
Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 47 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, зокрема, до операцій з постачання послуг у рамках реалізації Проєкту із спорудження об'єкта (або його частин) японським суб'єктом з реалізації Проєкту українському замовнику з реалізації Проєкту Товариству та/або операцій з постачання послуг на митній території України, які виконуються за угодами в рамках реалізації Проєкту, застосовується на увесь період реалізації Проєкту.
При цьому, тимчасове призупинення надання Представництвом таких послуг Товариству у зв’язку із збройною агресією російської федерації проти України та введенням в Україні воєнного стану, не впливає на застосування вказаного режиму звільнення від оподаткування ПДВ, у тому числі і у період дії воєнного стану в Україні.
Щодо питання 2
З огляду на норми, визначені підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, Представництво, у разі відсутності можливості своєчасно виконати свої податкові обов'язки, зокрема щодо реєстрації в ЄРПН податкових накладних та подання податкової звітності з ПДВ, звільняється від передбаченої ПКУ відповідальності за несвоєчасне виконання таких податкових обов’язків (за умови надання документального підтвердження неможливості своєчасного виконання Представництвом таких податкових обов’язків згідно з порядком, встановленим чинним законодавством).
Одночасно з цим, Представництво зобов’язане буде виконати такі податкові обов’язки протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |