Державна податкова служба України розглянула звернення щодо можливості застосування Підприємством спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності зі сплатою єдиного податку за ставкою 2 відс., і звернення Підприємства щодо термінів розгляду вказаного вище звернення та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, згідно з відповідним рішенням, прийнятим Виконавчим комітетом Луцької міської ради, Підприємство було призначено управителем багатоквартирних будинків м. Луцька.
Ціна послуги з управління багатоквартирним будинком на момент призначення Підприємства таким управителем була розрахована з розрахунку розміру мінімальної заробітної плати та з урахуванням ПДВ.
На сьогодні Підприємство перебуває на загальній системі оподаткування та є платником ПДВ та платником податку на прибуток підприємств.
З огляду на викладене, Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо можливості застосування Підприємством спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності зі сплатою єдиного податку за ставкою 2 відсотки.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пунктів 5.1 - 5.3 статті 5 розділу I ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Правові основи застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності визначено главою 1 розділу XIV ПКУ.
Спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 глави 1 розділу XIV ПКУ, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених главою 1 розділу XIV ПКУ, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності (пункт 291.2 статті 291 глави 1 розділу XIV ПКУ).
Особливості справляння єдиного податку та фіксованого податку визначено підрозділом 8 розділу XX ПКУ.
Пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX ПКУ встановлено, що тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розділу XIV ПКУ застосовуються з урахуванням особливостей, визначених у відповідних підпунктах пункту 9 підрозділу 8 розділу XX ПКУ.
Так, згідно з підпунктом 9.2 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX ПКУ платниками єдиного податку третьої групи можуть бути фізичні особи - підприємці та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми. До таких осіб не застосовується обмеження щодо обсягу доходу та кількості осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах.
Підпунктом 9.2 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX ПКУ визначено, що відсоткова ставка єдиного податку для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, встановлюється у розмірі 2 відс. доходу, визначеного відповідно до статті 292 глави 1 розділу XIV ПКУ.
Відповідно до підпункту 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX ПКУ платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені вказаним пунктом ПКУ, звільняються від обов'язку нарахування та сплати ПДВ за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, а також від подання податкової звітності з ПДВ, а їх реєстрація платником ПДВ є призупиненою.
Під призупиненням реєстрації платником ПДВ для цілей пункту 9 підрозділу 8 розділу XX ПКУ розуміється, що для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені вказаним пунктом, призупиняються права та обов'язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ (у тому числі щодо формування податкового кредиту) на період використання особливостей оподаткування, встановлених вказаним пунктом.
Операції, здійснені платником єдиного податку третьої групи, який використовує особливості оподаткування, встановлені вказаним пунктом ПКУ, вважаються такими, що не є об'єктом оподаткування ПДВ.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє, що за умови дотримання вимог, визначених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ, Підприємство має право на застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності із сплатою єдиного податку за ставкою 2 відсотки.
Разом з цим згідно з підпунктом 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 розділу V ПКУ ПДВ становить 20 відс., 7 і 14 відс. бази оподаткування та додається до ціни товарів/послуг.
На період застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності із сплатою єдиного податку за ставкою 2 відс. з особливостями, визначеними підпунктом 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ, платник єдиного податку (реєстрацію платником ПДВ якого було призупинено на вказаний період), здійснюючи операції з постачання товарів/послуг на митній території України ПДВ на вартість таких товарів/послуг не нараховує та, відповідно, ціна таких товарів/послуг при здійсненні їх постачання визначається без урахування ПДВ.
Питання формування і зміни розміру ціни та необхідності внесення змін до договорів у разі зміни системи оподаткування, не належить до компетенції ДПС.
Щодо термінів розгляду звернення на отримання індивідуальної податкової консультації ДПС інформує, що порядок та строки надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій на звернення платників податків встановлено статтями 52 і 53 глави 3 розділу ІІ ПКУ.
Водночас, згідно з пунктом 528 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтею 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім цього, пунктом 102.9 статті 102 розділу ІІ ПКУ встановлено, що на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану зупиняється перебіг строків, визначених ПКУ, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Тобто, на період дії вказаних вище подій зупинено перебіг строків для надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |