X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.08.2022 р. № 1314/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернень Товариства з обмеженою відповідальністю «_____» (далі – Товариство) щодо окремих питань оподаткування платника податків при переході зі спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на загальну систему оподаткування під час воєнного стану та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.

У зверненнях Товариства зазначено, що таким платником податків під час перебування у другому кварталі 2022 року на єдиному податку третьої групи за ставкою 2 відсотки, було відвантажено товар покупцю (державній установі) у червні 2022 року.

За одним з договорів оплата від покупця надійшла на початку липня           2022 року, а за іншим – очікувалась до кінця липня 2022 року.

Разом з тим, платником податків не надано інформації, чи здійснюється оплата відвантаженого товару за рахунок бюджетних коштів, чи за рахунок інших джерел.

01.07.2022 Товариство повернулось на загальну систему оподаткування з відновленням реєстрації платником ПДВ.

Враховуючи викладене вище, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з такого питання:

1. Як оподатковуються зазначені  господарські операції у червні 2022 року та у третьому кварталі 2022 року?

 

Щодо податку на прибуток підприємств

Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» внесені зміни до Кодексу, відповідно до яких, зокрема, тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розділу XIV Кодексу застосовуються з урахуванням особливостей, передбачених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу.

Крім того, Законом України від 24 березня 2022 року № 2142-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» та                від 1 квітня 2022 року № 2173-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо адміністрування окремих податків в період воєнного, надзвичайного стану» внесені зміни, зокрема, до пункту 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу.

Оподаткування податком на прибуток підприємств платників податку, які тимчасово перейшли на сплату єдиного податку третьої групи відповідно до            п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу, здійснюється з урахуванням особливостей, встановлених п.п. 9.12 п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу.

Платник, який протягом календарного року перейшов на сплату єдиного податку за ставкою 2 відсотки, у разі відновлення ним у цьому ж році сплати податку на прибуток підприємств складає та подає податкову декларацію з податку на прибуток підприємств наростаючим підсумком з початку такого календарного року. При цьому результати діяльності за періоди перебування на сплаті єдиного податку за ставкою 2 відсотки не враховуються при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств, зазначеного у             п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу, з урахуванням положень підрозділу 4 розділу ХХ Кодексу для платників податку на прибуток, які перейшли із спрощеної системи оподаткування на загальну (абз. шостий п.п. 9.12 п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу).

Згідно з абзацом першим п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями Кодексу. 

Відповідно до п. 41 підрозділу 4 розділу ХХ Кодексу фінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періоду збільшується на суму доходу, отриманого як оплата за товари (роботи, послуги), відвантажені (надані) під час перебування на спрощеній системі оподаткування. Положення цього підпункту не поширюються на платників податків, які були платниками єдиного податку четвертої групи.

Отже, після переходу платника з єдиного податку третьої групи за ставкою                         2 відсотки на загальну систему оподаткування фінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періоду збільшується на суму доходу, отриманого як оплата за товари (роботи, послуги), відвантажені (надані) під час перебування на спрощеній системі оподаткування, незалежно від того, чи застосовує платник податку на прибуток підприємств різниці, чи ні.  

 

Щодо єдиного податку

Особливості застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності визначено главою 1 розділу XIV Кодексу.

Відповідно до п.п. 2 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 ст. 292 Кодексу.

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акту приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).

Таким чином, до доходу платника єдиного податку відповідного періоду включається загальна сума коштів, що надійшла на розрахунковий рахунок суб’єкта господарювання - платника єдиного податку.

 

Щодо податку на додану вартість

Підпунктом 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу визначено, що платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу, звільняються від обов’язку нарахування та сплати ПДВ за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, та при ввезенні товарів на митну територію України, а також від подання податкової звітності з ПДВ, а їх реєстрація платником ПДВ є призупиненою.

Під призупиненням реєстрації платником ПДВ для цілей п.п. 9.5 п. 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу розуміється, що для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені підпунктом 9.5 п. 9 підрозділу 8 розділу XX Кодексу, призупиняються права та обов’язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу на період використання особливостей оподаткування, встановлених підпунктом 9.5 п. 9 підрозділу 8 розділу Кодексу.

Згідно з п. 187.1 ст. 187 Кодексу датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.

Отже, при визначенні податкових зобов’язань з ПДВ діє правило «першої події».

У випадку, якщо Товариство відвантажило товар в період застосування спрощеної системи оподаткування, а оплата за товар Товариству буде здійснена після переходу на загальну систему оподаткування, то податкові зобов’язання з ПДВ нараховуватись не будуть, оскільки перша подія припадає на період, коли платник застосовував спрощену систему оподаткування.

Відповідно до п. 187.7 ст. 187 Кодексу датою виникнення податкових зобов’язань у разі постачання товарів/послуг за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації в будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов’язання перед бюджетом.

Таким чином, якщо оплата відвантаженого товару здійснюватиметься за рахунок бюджетних коштів, то відповідно до вимог п. 187.7 ст. 187 Кодексу платник ПДВ зобов'язаний скласти податкову накладну на дату їх отримання та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).