Державна податкова служба України розглянула запит ………………. щодо надання індивідуальної податкової консультації, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє таке.
Відповідно до запиту Товариство проводить розрахункові операції в магазинах на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО).
У зв’язку із складністю розуміння спеціального законодавства у сфері здійснення розрахункових операцій Товариство звернулось до податкового органу із наступними запитаннями:
Щодо питання 1
Правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України від 06 липня 1995 року
№ 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», із змінами та доповненнями (далі – Закон № 265).
Дія Закону № 265 поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Згідно з пп. 1 та 14 ст. 3 Закону № 265, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані, зокрема:
проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу ПРРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
вводити в експлуатацію, проводити технічне обслуговування без порушення раніше здійсненого належним чином опломбування РРО, ремонтувати РРО через центри сервісного обслуговування (далі – ЦСО) в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Також п. 1 ст. 14 Закону № 265 встановлено, що ЦСО зобов'язані проводити свою діяльність відповідно до Положення про порядок технічного обслуговування та ремонту реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
ЦСО здійснює введення в експлуатацію та опломбування РРО, їх технічне обслуговування та ремонт виключно на підставі укладених з користувачами відповідних договорів.
Пунктами 13, 36 та 51 Порядку технічного обслуговування та ремонту реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого постановою КМУ від 12 травня 2004 року № 601, із змінами та доповненнями (далі – Порядок № 601) та пунктом 3 розділу ІІ Порядку № 547, визначені умови, за яких ЦСО здійснює опломбування РРО та видає довідку про опломбування РРО.
У всіх випадках, передбачених Порядком № 547, коли здійснюється опломбування, переопломбування або розпломбування РРО, до контролюючого органу за місцем реєстрації РРО, ЦСО повинен направити засобами телекомунікацій в електронній формі примірник кожної складеної ним довідки, з дотриманням вимог законів у сфері електронного документообігу та використання електронних документів.
Слід зазначити, що згідно ст. 17 1 Закону № 265 за порушення вимог цього Закону до ЦСО, що забезпечують гарантійний ремонт РРО, за рішенням контролюючого органу, який здійснює фактичні перевірки суб'єктів господарювання відповідно до Податкового кодексу України, застосовуються фінансові санкції у разі незабезпечення гарантійного ремонту РРО у строки, встановлені цим Законом, та невведення в експлуатацію належним чином зареєстрованого на суб'єкта господарювання резервного РРО - у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, встановлених законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Таким чином, Товариство може використовувати належним чином зареєстровані РРО, у разі відсутності пошкодження засобів контролю, які на них встановлені, а не своєчасне їх переопломбування є зоною відповідальності ЦСО.
Щодо питання 2
Згідно з ст. 7 Закону № 265 порядок реєстрації, опломбування та застосування РРО, реєстрації і ведення реєстру ПРРО, а також застосування ПРРО, у тому числі на період відсутності зв'язку між ПРРО та фіскальним сервером контролюючого органу (в режимі офлайн), що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги) та операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п. 14 гл. 2 р. ІІ Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого Наказом МФУ № 547, із змінами та доповненнями (далі – Наказ № 547) завершення процедури реєстрації РРО здійснюється на підставі довідки про опломбування РРО та акта введення в експлуатацію РРО, примірники яких у день введення в експлуатацію ЦСО надсилає до контролюючого органу, де проводиться реєстрація РРО. У разі ненадіслання зазначених документів у строк, визначений пунктом 13 цієї глави, довідка про резервування фіскального номера вважається недійсною, фіскальний номер скасовується датою резервування. Про таке скасування ДПС не пізніше наступного робочого дня інформує відповідний ЦСО, який зобов'язаний не розпочинати, або припинити, або скасувати процедуру введення в експлуатацію РРО.
Таким чином, процедура реєстрації РРО без його опломбування нормативно-правовими актами не передбачена.
Слід зазначити, що у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку РРО, до суб’єктів господарювання застосовуються фінансові санкції згідно із статтею 17 Закону № 265.
Додатково інформуємо, що зазначений у запиті ЦСО забезпечений засобами контролю (останнє придбання ………. відповідно заявки), тому питання 2 не може розглядатись, як обставини непереборної сили для ТОВ, а є предметом цивільно-правових відносин з його партнерами.
Щодо питання 3
Змінами до Податкового кодексу, внесеними Законом України від 01.04.2022 № 2173-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо адміністрування окремих податків у період воєнного, надзвичайного стану», до п.п. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ його Перехідних положень, в Україні, під час воєнного стану поновлено право контролюючих органів, зокрема, здійснювати фактичні перевірки.
Водночас, 17.03.2022 року набрав чинності Закон України від 15.03.2022 № 2120-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», яким доповнено пункт 12 розділу ІІ «ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ» Закону № 265, який з врахуванням змін визначає, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, санкції за порушення вимог цього Закону не застосовуються, крім санкцій за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів.
Таким чином, з 17 березня 2022 року по день закінчення воєнного стану, ДПС буде застосовувати штрафні санкції, за порушення виявлені в ході проведення фактичної перевірки, які не пов’язані з реалізацією підакцизної продукції, лише після припинення або скасування воєнного стану на території України.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |