X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.08.2022 р. № 1357/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення
Товариства, щодо порядку застосування положень пункту 71 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює постачання ввезеної на митну територію України марлі медичної (кодом УКТ ЗЕД 5208 21 1000).

«Марля медична» відноситься до «Засобів індивідуального захисту» у перелікутоварів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих назапобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224із змінами та доповненнями (далі – Перелік № 224). При здійсненні митного оформленнязазначеного товару було сплачено ПДВ за ставкою 7 відсотків.

Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання, чи є обов’язковим звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання на території України попередньо ввезеної на митну територію України у митному режимі імпорту марлі медичної.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу (з урахуванням внесених змін) тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, від оподаткування податком на додану вартість звільняються такі операції:

з ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;

з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу застосовуються до операцій, здійснених починаючи з 17 березня 2020 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2021 року № 54 «Про внесення змін до переліків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 і 225» доповнено підрозділ «Засоби індивідуального захисту» розділу «Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Переліку № 224, зокрема доповнено товарну позицію «Медична марля» (код згідно з УКТ ЗЕД 3005 90 31 00).

Головним критерієм для застосування пільги з оподаткування, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, є включення товару до Переліку № 224.

Так, згідно з приміткою 1 до Переліку № 224 основною підставою для звільнення від оподаткування податком на додану вартість товарів, що ввозяться на митну територію України, є відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, які зазначені в Переліку № 224. Коди згідно з УКТ ЗЕД наводяться довідково.

Разом з тим, товари включені до підрозділу «Засоби індивідуального захисту», в тому числі «Медична марля»звільняються від оподаткування ПДВ лише у разі їх постачання на митній території України.Підрозділ «Засоби індивідуального захист*»зазначається для звільнення від оподаткування податком на додану вартість лише для операцій з постачання на митній території України.

Таким чином, операції з ввезення на митну територію України товару медичної марліоподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою податку у розмірі 7 відсотків.

Таким чином якщо товари, про які йдеться у зверненні, відповідають назвам, зазначеним у підрозділі «Засоби індивідуального захисту» розділу «Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»
Переліку № 224, то операції з постачання таких товарів на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ (за умови дотримання також інших вимог, визначених у Кодексі і у примітках до Переліку № 224).

У випадку, якщо товари, які зазначені у зверненні, не відповідають вимогам Переліку № 224, операції з постачання таких товарів оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку.

Суми ПДВ, сплачені при ввезенні медичної марлі на митну територію України, згідно з підпунктом «ґ» пункту 198.1 статті 198 розділу V Кодексу включаються до податкового кредиту виключно у тому періоді, в якому відбулось оформлення відповідної митної декларації.

Нарахування податкових зобов’язань за правилами, встановленими пунктом 198.5 статті 198 розділу V Кодексу, здійснюється у разі використання придбаних з ПДВ товарів/послуг в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197 розділу V Кодексу або таких, що не є об’єктом оподаткування. У разі використання таких товарів/послуг в операціях, які звільняються від оподаткування відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, норми пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексу не застосовуються, нарахування податкових зобов’язань не здійснюється.

Враховуючи вищевикладене, вартість товарів, що включені до Переліку № 224, повинна визначатися без ПДВ з настання дати запровадження пільги, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, відповідно до змін, внесених Постановою від 27 січня 2021 року № 54.

Податкові пільги, визначені статтею 197 розділу V Кодексу та окремими пунктами підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, надаються не окремим платникам податків, а застосовуються при здійсненні операцій з постачання тих чи інших товарів чи надання тих чи інших послуг. Тому платники ПДВ не мають права ні відмовитися, ні зупинити використання режиму звільнення від оподаткування на один чи декілька звітних періодів, якщо дію пільги прямо не зупинено чи не обмежено відповідними нормами Кодексу.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.