Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо надання індивідуальної податкової консультації стосовно необхідності застосування коефіцієнту 1,5 при нарахуванні та сплаті акцизного податку,відповідно до п. 16 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення»Податкового кодексу України (далі - Кодекс)та керуючись статтею 52 Кодексу в межах компетенції повідомляє.
Товариство повідомляє, що основним видом діяльності є виробництво тютюнових виробів. Товариство на постійній основі замовляє в ГУ ДПС марки акцизного податку різного виду для маркування вироблених Товариством тютюнових виробів.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
Щодопитань 1-3.
З 01.01.2022 набув чинності Закон Українивід 30.11.2021 № 1914-ХІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень»(далі – Закон № 1914) в частині доповнення пунктом 16 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, згідно з яким тимчасово, до 31 грудня 2029 року включно:
протягом трьох звітних місяців поспіль, що передують місяцю, в якому підвищуються ставки акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну, середньомісячний обсяг продажу марок акцизного податку підприємству-виробнику та/або імпортеру тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну продавцем марок акцизного податку не може перевищувати 115 відсотків середньомісячного обсягу реалізації на митній території України тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну таким підприємством-виробником та/або імпортером за попередні дев'ять календарних місяців;
протягом трьох звітних місяців поспіль, що передують місяцю, в якому підвищуються ставки акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну, з обсягів реалізації на внутрішньому ринку тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну виробниками та/або ввезення на митну територію України імпортерами, що перевищує 115 відсотків середньомісячного обсягу реалізації на внутрішньому ринку такої продукції або її ввезення таким підприємством-виробником та/або імпортером за попередні дев'ять місяців, що передують трьом звітним місяцям поспіль, що передують місяцю, в якому підвищуються ставки акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну, акцизний податок сплачується із застосуванням коефіцієнта 1,5.
Відповідно до пункту 17 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення»Кодексу передбачається підвищення ставок акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну з 01 січня 2023 року, тому враховуючи нормипункту 16 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу у 2022 році:
три звітні місяці поспіль, що передують місяцю, в якому підвищуються ставки акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну це жовтень, листопад та грудень 2022 року;
середньомісячний обсяг реалізації на митній території України тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, необхідний для придбання марок акцизного податку у жовтні, листопаді та грудні місяцях 2022 року підприємством-виробником та/або імпортером тютюнових виробів слід обраховувати виходячи з обсягу продукції, реалізованої виробником/ імпортером за попередні дев’ять місяців, що передують цим трьом звітним місяцям поспіль, тобто за січень-вересень 2022 року.
Види акцизних марок з нанесенням відповідних реквізитів, визначеніПоложенням про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1251.
Таким чином, кількість акцизних марок, яка може бути продана протягом трьох місяців поспіль, що передують місяцю, в якому підвищуються ставки акцизного податку, має виходити з середньомісячного обсягу реалізації саме того тютюнового виробу, тютюну та промислових замінників тютюну, для маркування яких вони придбаваються.
Враховуючи, норми пункту 16 підрозділу 5 розділу ХХ Кодексу для розрахунку сплати акцизного податку із застосуванням коефіцієнта 1,5 у разі перевищення 115 відсотків середньомісячного обсягу реалізації на внутрішнього ринку враховується середньомісячний обсяг реалізації тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну на внутрішньому ринку або її ввезення таким підприємством-виробником та/або імпортером за попередні дев'ять місяців, тобто за січень-вересень 2022 року.
Щодо питання 4.
Форма декларації акцизного податку та Порядок заповнення та подання декларації акцизного податку, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 № 14, (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 26.09.2016 № 841) приведено у відповідність до внесених змін до Кодексу (Закон № 1914), наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2022 р. № 151 (22.07.2022 опубліковано в Офіційному віснику України № 56) (далі – Наказ № 151).
Згідно з абзацом другим п. 46.6 ст. 46 Кодексу до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.
Відповідно до п. 49.21 ст. 42 Кодексу платники, визначені підпунктом 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 Кодексу, а також платники, які мають діючі (у тому числі призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов'язані за кожний встановлений Кодексом звітний період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді.
Платники податку, визначені пунктом 212.1 статті 212 Кодексу (крім імпортерів підакцизних товарів, зазначених у підпунктах 215.3.4, 215.3.5, 215.3.5 1, 215.3.5 2, 215.3.6, 215.3.7, 215.3.8 пункту 215.3 статті 215 Кодексу), подають щомісяця не пізніше 20 числа наступного звітного (податкового) періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію з акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому статтею 46 Кодексу (п. 223.2 ст. 223 Кодексу).
Отже, в перший раз декларацію акцизного податку за новою формою, із змінами, затвердженими наказом № 151, платники податку, визначені п. 223.2 ст. 223 з урахуванням положень п. 49.21 ст. 42 Кодексу, подають до контролюючого органу за місцем реєстрації за серпень 2022 року в терміни не пізніше 20 вересня поточного року.
Згідно із п. 3 р. ІІІ Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 № 14 (із змінами, внесеними наказом № 151), платником заповнюються лише відповідний розділ і додатки до Декларації, які відповідають виду господарської діяльності платника, виду підакцизних товарів (продукції). Якщо платник є одночасно платником акцизного податку за різними видами господарської діяльності згідно зі статтею 212 Кодексу, він подає одну Декларацію з відповідними розділами та додатками до неї.
Відмітка про подання конкретного розділу Декларації та додатка до Декларації із зазначенням кількості примірників та кількості сторінок проставляється на останньому аркуші Декларації.
Платниками акцизного податку з тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну (в тому числі тютюнової сировини, тютюнових відходів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах) заповнюється розділ Б Декларації «Податкові зобов'язання з тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну (в тому числі тютюнової сировини, тютюнових відходів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах)» та відповідні додатки до нього.
Для розрахунку акцизного податку з реалізації тютюнових виробів із застосуванням коефіцієнта 1,5 у разі перевищення 115 відсотків середньомісячного обсягу реалізації на внутрішньому ринку тютюнових виробів за попередні дев’ять місяців, що передують трьом звітним місяцям поспіль, що передують місяцю, в якому підвищуються ставки акцизного податку на тютюнові вироби заповнюються Додаток 1 «Розрахунок суми акцизного податку з підакцизних товарів (продукції) (крім транспортних засобів), на які встановлено специфічні ставки акцизного податку (крім операцій, визначених підпунктами 213.1.9, 213.1.11, 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 розділу VI Кодексу)» та Додаток 2 «Розрахунок суми акцизного податку з тютюнових виробів, на які встановлено специфічні та адвалорні ставки акцизного податку одночасно» Декларації.
Зазначаємо, що детальний опис порядку заповнення додатків Д1 та Д2 Декларації в частині визначення податкових зобов’язань акцизного податку у разі перевищення 115 відсотків середньомісячного обсягу продукції (тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, тютюнової сировини, тютюнових відходив, тютюну та промислових замінників тютюну) реалізованої виробником / ввезеної імпортером, за попередні дев'ять місяців, що передують трьом звітним місяцям поспіль, що передують місяцю, в якому підвищуються ставки акцизного податку на тютюнові вироби передбачено в розділі V Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку.
Так, акцизний податок із застосуванням коефіцієнта 1,5 з тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну розраховується:
для підприємств-виробників – з обсягів реалізації на внутрішньому ринку в кожному звітному місяці (жовтень, листопад, грудень 2022 року), які перевищують 115 відсотків середньомісячного обсягу такої реалізації за січень-вересень 2022 року;
для імпортерів – з обсягів ввезення на митну територію України імпортером в кожному звітному місяці (жовтень, листопад, грудень 2022 року), які перевищують 115 відсотків середньомісячного обсягу ввезення таким імпортером за січень-вересень 2022 року.
Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Відповіднодо пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |