Державна податкова служба України розглянула звернення щодо відображення у податковій декларації з ПДВ операцій з нарахування та сплати відсотків або комісій та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
У своєму зверненні платник податку повідомив, що основним видом діяльності є надання фінансових кредитів юридичним та фізичним особам та надання майна у фінансовий лізинг.
Враховуючи вищевикладене, платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1) щодо відображення у податковій декларації з ПДВ доходу у вигляді відсотків за договорами фінансового кредитування;
2) щодо відображення у податковій декларації з ПДВ винагороди у вигляді відсотків або комісії у складі лізингового платежу.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Згідно з пунктом 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, зокрема з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України (підпункти «а» та «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ).
Відповідно до підпункту 196.1.5 пункту 196.1 статті 196 розділу V ПКУ не є об’єктом оподаткування ПДВ операції з надання послуг, пов'язаних з переказом коштів, що надаються учасниками платіжних систем та платіжними організаціями платіжних систем, надання послуг з інкасації, розрахунково-касового обслуговування, залучення, розміщення та повернення коштів за договорами позики, депозиту, вкладу (у тому числі пенсійного), управління коштами та цінними паперами (корпоративними правами та деривативами), доручення, надання, управління і відступлення прав вимоги за фінансовими кредитами фінансових установ, кредитних гарантій і банківських поручительств особою, що надала такі кредити, гарантії або поручительства.
Згідно з підпунктом 196.1.2 пункту 196.1 статті 196 розділу V ПКУ не є об’єктом оподаткування ПДВ операції з:
передачі майна у схов (відповідальне зберігання), у концесію, а також у лізинг (оренду), крім передачі у фінансовий лізинг;
нарахування та сплати процентів або комісій у складі орендного (лізингового) платежу у межах договору фінансового лізингу.
Форма податкової декларації з ПДВ та порядок її заповнення і подання затверджені наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим з Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі – Порядок № 21).
Згідно з підпунктом 6 пункту 3 розділу V Порядку № 21 у рядку 5 податкової декларації з ПДВ вказуються обсяги операцій з постачання товарів/послуг, які відповідно до статті 196 розділу V ПКУ включені до переліку операцій, що не є об'єктом оподаткування.
Для платників податку, які заповнюють рядок 5, та підприємств (організацій) осіб з інвалідністю обов'язковим є подання (Д5) (додаток 5), який заповнюється в розрізі операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, операцій з постачання послуг, що здійснюються за межами митної території України, з урахуванням їх місця постачання відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.
Щодо питання 1
Операції з нарахування та сплати відсотків за договорами фінансового кредитування, які згідно з підпунктом 196.1.5 пункту 196.1 статті 196 розділу V ПКУ не є об'єктом оподаткування ПДВ, відповідно до підпункту 6 пункту 3 розділу V Порядку № 21 відображаються у рядку 5 податкової декларації з ПДВ та у додатку 5 до такої декларації.
Щодо питання 2
Операції з нарахування та сплати відсотків або комісій у складі орендного (лізингового) платежу у межах договору фінансового лізингу, які згідно з підпунктом 196.1.2 пункту 196.1 статті 196 розділу V ПКУ не є об'єктом оподаткування ПДВ, відповідно до підпункту 6 пункту 3 розділу V Порядку № 21 відображаються у рядку 5 податкової декларації з ПДВ та у додатку 5 до такої декларації.
Водночас зазначаємо, що операції з передачі майна у фінансовий лізинг та повернення майна, переданого у фінансовий лізинг, є об'єктом оподаткування ПДВ. При цьому відповідно до пункту 187.6 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань лізингодавця (орендодавця) для операцій з фінансового лізингу (фінансової оренди) є дата фактичної передачі об'єкта фінансового лізингу (фінансової оренди) у володіння та користування лізингоодержувачу (орендарю). Такі операції згідно з підпунктом 2 пункту 3 розділу V Порядку № 21 вказуються у рядку 1.1 податкової декларації з ПДВ.
При цьому платник податку повинен самостійно визначати належність послуг, які ним надаються, до тих, які визначені нормами ПКУ (стаття 36 розділу І ПКУ).
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |