Державна податкова служба України розглянула звернення щодо необхідності застосування правил пропорційного віднесення сум податку до складу податкового кредиту, визначених статтею 199 розділу V Податкового кодексу України (далі – ПКУ), та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, основним видом діяльності Підприємства є виробництво та постачання опалення та гарячої води у місті.
У зв’язку із здійсненням ремонтних робіт необоротних активів, нового будівництва, розібрання (демонтажу) ліквідованих основних фондів та інших подібних операцій на Підприємстві оприбутковуються відходи та брухт чорних та кольорових металів.
Надалі такі відходи і металобрухт реалізовуються Підприємством із застосуванням режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 23 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) чи належить оприбуткування відходів та брухту чорних та кольорових металів, що утворилися внаслідок ремонту необоротних активів, нового будівництва, ліквідації основних фондів, до операцій з придбання товарів/послуг?;
2) якщо необоротні активи, внаслідок ремонту та ліквідації яких утворилися відходи та брухт чорних та кольорових металів, попередньо придбавалися (отримувалися) без ПДВ, то чи необхідно застосовувати правила, встановлені статтею 199 розділу V ПКУ?;
3) щодо порядку складання зведених податкових накладних у разі нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за правилами, встановленими статтею 199 розділу V ПКУ, у розглянутій ситуації.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу І ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Відходи – це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення (стаття 1 Закону України від 05 березня 1998 року № 187/98-ВР «Про відходи»).
Металобрухт - непридатні для прямого використання вироби або частини виробів, які за рішенням власника втратили експлуатаційну цінність внаслідок фізичного або морального зносу і містять у собі чорні або кольорові метали чи їх сплави, а також вироби з металу, що мають непоправний брак, залишки чорних і кольорових металів і їх сплавів (стаття 1 Закону України від 05 травня 1999 року № 619-XIV «Про металобрухт»).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Пунктом 23 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ встановлено, що тимчасово до 01 січня 2027 року від оподаткування ПДВ звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД.
Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року № 15 (зі змінами).
Відповідно до пункту 189.10 статті 189 розділу V ПКУ у разі якщо внаслідок ліквідації необоротних активів отримуються комплектувальні вироби, складові частини, компоненти або інші відходи, які оприбутковуються на матеріальних рахунках з метою їх використання в господарській діяльності платника, на такі операції не нараховуються податкові зобов'язання з ПДВ.
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) визначено статтями 187, 198 та 201 розділу V ПКУ. Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 із змінами і доповненнями (далі – Порядок № 1307).
Відповідно до пунктів 201.1, 201.10 і 201.11 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту без отримання податкової накладної, також є документи, визначені пунктом 201.11 статті 201 розділу V ПКУ.
Пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ визначено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподатковуваних ПДВ операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 розділу V ПКУ).
Пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ визначено, що у разі, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Особливості складання зведених податкових накладних, у разі нарахування податкових зобов'язань з ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 та/або пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ, визначено у пункті 11 Порядку № 1307.
При цьому, у разі складання зведених податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у пункті 11 Порядку № 1307, у графі 2 розділу Б платником ПДВ зазначаються дати складання та порядкові номери податкових накладних, складених на такого платника ПДВ при постачанні йому товарів/послуг, необоротних активів, за якими він визначає податкові зобов'язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ (підпункт 1 пункту 16 Порядку № 1307).
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє, що платники податків при визначенні порядку оподаткування здійснюваних ними операцій повинні керуватися одним із основних принципів бухгалтерського обліку − превалювання сутності над формою (операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми (стаття 4 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»)). Для цілей податкового обліку беруться до уваги економічні наслідки, створені господарськими операціями, а не особливості оформлення таких операцій.
Щодо питання 1
У розглянутій у зверненні ситуації оприбуткування платником ПДВ відходів та брухту чорних та кольорових металів, що утворилися внаслідок ремонту необоротних активів, нового будівництва, ліквідації основних фондів, не відповідає фактичній сутності операції з придбання товарів/послуг у розумінні норм ПКУ.
Щодо питань 2 і 3
Так, при здійсненні операцій з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів, які підлягають звільненню від оподаткування ПДВ, у платника ПДВ виникає обов’язок щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ та складання зведеної податкової накладної за правилами, встановленими:
пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ - у випадку, якщо платником ПДВ придбавалися з податком товари/послуги (наприклад послуги із транспортування (перевезення) та/або порізки відходів і брухту чорних і кольорових металів) призначені виключно для використання у таких звільнених від оподаткування ПДВ операціях;
пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ - у випадку, якщо придбані з податком товари/послуги (наприклад послуги із оренди приміщення, зв’язку, комунальні послуги тощо) частково використовуються в оподатковуваних ПДВ операціях, а частково у таких звільнених від оподаткування ПДВ операціях.
Зокрема, при складанні зведених податкових накладних у графі 2 розділу Б платнику ПДВ слід зазначити дати складання та порядкові номери податкових накладних або назви, дати складання та порядкові номери документів, передбачених пунктом 201.11 статті 201 розділу V ПКУ, на підставі яких формувався податковий кредит, що були складені на такого платника ПДВ при постачанні йому товарів/послуг, необоротних активів, за якими необхідно визначити податкові зобов'язання з ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ (наприклад податкові накладні або відповідні документи, складені за операціями з постачання послуг із транспортування (перевезення) та/або порізки відходів і брухту чорних і кольорових металів та/або операціями з постачання послуг із оренди приміщення, зв’язку комунальних послуг).
Разом з цим, якщо товари/послуги, що призначені виключно для використання в операціях з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів, які підлягають звільненню від оподаткування ПДВ, або товари/послуги, що частково використовуються в оподатковуваних ПДВ операціях, а частково у таких звільнених від оподаткування ПДВ операціях, придбавалися платником ПДВ без податку, то обов’язку щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ та складання зведеної податкової накладної за такими товарами/послугами відповідно до пункту 198.5 статті 198 та/або пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ, не виникає.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |