X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.07.2022 р. № 997/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення                                   щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг з метеорологічного обслуговування внутрішніх авіарейсів повітряних суден та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Центр є бюджетною організацією, яка фінансується за рахунок коштів державного бюджету України, на яку покладено функцію реалізації державної політики у сфері гідрометеорологічної діяльності.

Центр є єдиним сертифікованим провайдером, який уповноважений Службою  на обслуговування експлуатантів, членів льотного екіпажу на аеродромі міста, що підтверджується Сертифікатом серії №, виданим Державіаслужбою (далі – Сертифікат).

Згідно із доданою до звернення копією Сертифікату, Центр є організацією, що здійснює аеронавігаційне обслуговування (у частині метеорологічного обслуговування авіації), відповідає національним вимогам, які застосовуються до видів обслуговування, що зазначені у додатку до Сертифікату, та спроможна їх забезпечувати.

При укладанні договорів на обслуговування польотів споживачі послуг з метеорологічного обслуговування польотів цивільної авіації наполягають на виключенні з умов договорів положень про необхідність нарахування ПДВ на вартість таких послуг.

З огляду на викладене, Центр просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання необхідності нарахування ПДВ на вартість послуг з метеорологічного обслуговування внутрішніх авіарейсів повітряних суден на аеродромі міста, що надаються Центром, який має статус провайдера аеронавігаційного обслуговування.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу І ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Правові основи діяльності в галузі авіації встановлено Повітряним кодексом України (далі – ПВКУ).

Аеронавігаційне обслуговування – це обслуговування, яке здійснюється провайдерами аеронавігаційного обслуговування на всіх етапах польоту повітряних суден, що включає організацію повітряного руху, зв'язок, навігацію, спостереження (радіотехнічне забезпечення), пошук і рятування, метеорологічне обслуговування та надання аеронавігаційної інформації (пункт 16 частини першої статті 1 розділу І ПВКУ).

Метеорологічне обслуговування - обслуговування, що включає в себе послуги із забезпечення метеорологічними прогнозами, консультаціями та спостереженнями, а також іншою метеорологічною інформацією та послугами, що надаються для суб'єктів авіаційної діяльності (пункт 58 частини першої статті 1 розділу І ПВКУ).

Провайдер аеронавігаційного обслуговування - суб'єкт авіаційної діяльності, який надає послуги з елементів (напрямів) аеронавігаційного обслуговування повітряних суден (пункт 85 частини першої статті 1 розділу І ПВКУ).

Згідно з частиною першою статті 36 розділу IV ПВКУ аеронавігаційне обслуговування польотів повітряних суден (на маршруті, на підході та в районі аеродрому) здійснюється провайдерами аеронавігаційного обслуговування на платній основі.

Правила сертифікації суб'єктів, що надають послуги з аеронавігаційного обслуговування затверджено наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 22.01.2007 № 42, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 07.02.2007 за № 104/13371 (далі – Правила № 42).

Відповідно до пунктів 2.1 і 2.2 розділу 2 Правил № 42 з метою забезпечення ефективної реалізації державної політики нагляду за безпекою польотів цивільної авіації підприємства, організації, які здійснюють діяльність, пов'язану з аеронавігаційним обслуговуванням (далі - провайдери), підлягають сертифікації Державіаслужбою.

Провайдер повинен мати відповідний чинний сертифікат, якщо він надає послуги, як мінімум, в одному з викладених нижче напрямах:

обслуговування повітряного руху;

організація авіаційного електрозв'язку, навігації та спостереження;

обслуговування аеронавігаційною інформацією;

метеорологічне обслуговування авіації.

Детальне представлення видів аеронавігаційного обслуговування, які підлягають сертифікації, наведено в додатку 1 до Правил № 42. Зокрема, одним із таких видів є метеорологічне обслуговування авіації (MET).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Підпунктом 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 розділу V ПКУ встановлено, що податок на додану вартість становить 20 відсотків, 7 і 14 відсотків бази оподаткування ПДВ та додається до ціни товарів/послуг.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Відповідно до пункту 197.10 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання послуг з аеронавігаційного обслуговування повітряних суден, які здійснюють внутрішні, міжнародні та транзитні польоти в районах польотної інформації зони відповідальності України. Порядок документального оформлення операцій з постачання послуг з аеронавігаційного обслуговування повітряних суден, які здійснюють внутрішні, міжнародні та транзитні польоти в районах польотної інформації зони відповідальності України, і податкових накладних та відображення таких операцій у податковій звітності затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2011 року № 101 (далі – Порядок № 101). 

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє, що платники податків при визначенні порядку оподаткування здійснюваних ними операцій повинні керуватися одним із основних принципів бухгалтерського обліку − превалювання сутності над формою (операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми (стаття 4 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»)). Для цілей податкового обліку беруться до уваги економічні наслідки, створені господарськими операціями, а не особливості оформлення таких операцій.

Таким чином та враховуючи те, що метеорологічне обслуговування є одним із видів аеронавігаційного обслуговування, операції Центру з постачання з послуг із метеорологічного обслуговування повітряних суден, які здійснюють внутрішні, міжнародні та транзитні польоти в районах польотної інформації зони відповідальності України, підлягатимуть звільненню від оподаткування ПДВ, і, відповідно, на вартість таких послуг ПДВ не нараховуватиметься (за умови дотримання відповідних вимог, визначених ПКУ, ПВКУ, Правилами № 42, Порядком № 101 та іншими нормативно-правовими актами, які регулюють таку діяльність).

При цьому, у разі недотримання відповідних вимог, операції Центру з постачання з послуг із метеорологічного обслуговування повітряних суден, які здійснюють внутрішні, міжнародні та транзитні польоти в районах польотної інформації зони відповідальності України, підлягатимуть оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку з нарахуванням податкових зобов’язань з ПДВ за ставкою 20 відсотків.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).