X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.07.2022 р. № 1006/ІПК/99-00-07-04-01-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення фізичної – особи підприємця(далі – Підприємець) щодо надання індивідуальної податкової консультації, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє таке.

Відповідно до звернення, Підприємець здійснює продаж товарів через мережу інтернет, оплата за які здійснюється на банківський рахунок Підприємця.

У зв’язку із складністю розуміння законодавства Підприємець звернулася до податкового органу із наступнимизапитаннями:

  1. Чи повинен Підприємець у своїй діяльності застосовувати реєстратори  розрахункових  операцій  або  програмні реєстратори  розрахункових  операцій (далі – РРО або програмні РРО) при продажу товару у мережі інтернет, оплата за які здійснюється на банківський рахунок Підприємця?
  2. Чи повинен Підприємець на вимогу покупця надавати будь-які інші документи?

Поряд із цим, у зверненні не достатньо деталізовано суть здійснюваних Підприємцем господарських операцій та здійснення розрахунків із покупцями, оскільки, для цілей застосування РРО або програмних РРО не має значення який спосіб для оплати обрав покупець (споживач), а має значення, який запропоновано самим платником податків.

Враховуючи зазначене, відповідь надається із урахуванням наведеної у зверненні інформації та на підставі загальних норм законодавства у сфері здійснення розрахункових операцій.

Щодо питання 1

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265).

Дія Закону № 265 поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані, зокрема:

проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні РРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї РРО чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний РРО QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти) (пункти 1 і та 2 статті 3 Закону № 265).

Розрахунковою операцією є приймання від покупців готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця (абзац шостий статті 2Закону № 265).

Порядок застосування РРО або програмних РРО та здійснення розрахунків за товари (роботи, послуги) встановлено статтею 3 Закону № 265 та наказом Міністерства фінансів України від 14 червня 2016 року № 547 «Про затвердження порядків щодо реєстрації реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій».

Законодавство України ототожнює готівкові розрахункові операції з розрахунковими операціями, здійсненими за допомогою POS-терміналів та платіжних сервісів, що використовують реквізити платіжних карток банківських установ в мережі Інтернет, які проводяться суб’єктами господарювання всіх форм власності, у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг,а тому обов’язок суб’єкта господарювання застосовувати РРО або програмні РРО при отриманні оплати за товари (послуги) залежить не від форми оплати, а виникає відповідно до способу її здійснення.

Для Підприємця, як суб’єкта господарювання на якого поширюється дія Закону № 265, для цілей застосування РРОабо програмних РРО, має значення лише спосіб, який запропоновано Підприємцем покупцю.

У підсумку та як відповідь на питання 1повідомляємо, що у разі здійснення Підприємцем розрахункових операцій застосування РРО або програмних РРО є обов’язковим.

Додатково повідомляємо, що для цілей незастосування РРОабо програмних РРО такий критерійяк обсяг доходу платника єдиного податку, визначений пунктом 61 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення»Кодексу, діяв виключно у період до 01.01.2022.

Починаючи із 01.01.2022 платники єдиного податку другої – четвертої групи застосовують РРО або програмні РРО на загальних підставах.

Також, слід зазначити, що пункт 61 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, серед іншого, містить також і іншу умову, відповідно до якої платники єдиного податку другої – четвертої груп до 01.01.2021 могли не застосовувати РРО або програмні РРО якщо їх обсяг доходу протягом календарного року не перевищував 1 000000 гривень.

Відповідно до поданих Підприємцем до податкових органівподаткових декларацій платника єдиного податку – фізичної особи-підприємця
за 2019 та 2020 роки, задекларований обсяг доходу становить 1 099811,33 грн. та 1 133799,86 грн. відповідно, а тому, у разі здійснення Підприємцем розрахункових операцій, обов’язок застосування РРО або програмних РРО виник ще починаючи з 01.01.2020.

Щодо питання 2

Роз’яснення питань обов’язковості надання покупцям будь-яких інших документів крім тих, що визначені законодавством України у сфері здійснення розрахункових операцій, не відноситься до функціональних повноважень податкових органів.

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.