Головне управління ДПС у м. Києві керуючись п. 52.2 ст. 52 глави 3 розділу II Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-IV зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) розглянуло запит на отримання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування норм пп. 38.9 п. 38 підрозділу 10 розділу XX ПКУ та в межах компетенції повідомляє.
Фізична особа повідомила, що має зареєстроване місце проживання на тимчасово окупованій території, але фактично проживає та здійснює підприємницьку діяльність на території міста Києва. В зв’язку із цим платник просить надати індивідуальну податкову консультацію, в якій роз’яснити чи підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб та військовим збором доходи від здійснення ним підприємницької діяльності під час виплати іншими суб’єктами господарювання.
Згідно з пп. 38.9 п. 38 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ під час нарахування (виплати) фізичним особам - підприємцям, місцезнаходженням або місцем проживання яких є тимчасово окупована територія (незалежно від системи оподаткування), доходу від здійснення ними підприємницької діяльності суб'єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, зобов'язані утримати податок на доходи у джерела виплати. При цьому на таких осіб не поширюється дія п. 177.8 ст. 177 ПКУ.
Відповідно до п. 177.8 ст. 177 ПКУ під час нарахування (виплати) фізичній особі - підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності, суб'єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою - підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документу, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності. Це правило не застосовується в разі нарахування (виплати) доходу за виконання певної роботи та/або надання послуги згідно з цивільно-правовим договором, коли буде встановлено, що відносини за таким договором фактично є трудовими, а сторони договору можуть бути прирівняні до працівника чи роботодавця відповідно до пп. 14.1.195 та 14.1.222 п. 14.1 ст. 14 ПКУ.
Згідно з пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 ПКУ.
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ (пп. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ).
Таким чином, обов'язок щодо нарахування (утримання, сплати) податку на доходи фізичних осіб та військового збору при нарахуванні (виплаті) зазначеним у пп. 38.9 п. 38 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ фізичним особам - підприємцям доходу від здійснення ними підприємницької діяльності виникає у суб'єкта господарювання/самозайнятої особи, які мають статус податкових агентів.
Разом з тим повідомляємо, що відповідно до ст. 9 Закону України
від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 755) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) містяться дані, зокрема, про місце проживання фізичної особи – підприємця.
Відповідно до абзацу другого частини другої ст. 4 Закону № 755 державна реєстрація фізичних осіб – підприємців на підставі документів, поданих у паперовій та електронній формі, проводиться незалежно від їх місця знаходження.
Підпунктом 1 п. 1 наказу Міністерства юстиції України від 25.11.2016
№ 3359/5 «Про врегулювання відносин, пов’язаних з державною реєстрацією юридичних осіб та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, в межах декількох адміністративно – територіальних одиниць» із змінами та доповненнями державна реєстрація, зокрема, фізичних
осіб – підприємців, місцезнаходженням/місцем проживання яких є територія Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, а також населені пункти, в яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення в Донецькій та Луганській областях, здійснюється незалежно від їх місцезнаходження/місця проживання в межах України.
Взяття на облік в контролюючому органі за новим місцезнаходженням/місцем проживання платників податків, які змінили місцезнаходження/місце проживання з тимчасово окупованої території (на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження) на територію в областях або місті Києві здійснюється не пізніше наступного робочого дня з дня отримання відомостей з ЄДР про зміну місцезнаходження/місця проживання (п. 5 наказу Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1127 «Про внесення змін до Порядку обліку платників податків і зборів» із змінами та доповненнями).
Дані про взяття на облік платника податків передаються до ЄДР у день взяття на облік у контролюючому органі за новим місцезнаходженням (місцем проживання) із зазначенням: дати та номера запису про взяття на облік, назви та ідентифікаційного коду контролюючого органу, у якому платника податків взято на облік (п. 10.11 розд. Х Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансівУкраїни від 09.12.2011 № 1588 із змінами та доповненнями).
Водночас, порядок надання відомостей з ЄДР регулюється ст. 11 Закону № 755, відповідно до пп. 1 та 2 ст. 11 якої відомості, що містяться в ЄДР, є відкритими і загальнодоступними (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних) та надаються, зокрема, у вигляді виписки, витягу.
Враховуючи викладене, фізична особа – підприємець, місце проживання якоїз ареєстровано на тимчасово окупованій території, з метою не застосування пп. 38.9 п. 38 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ повинна звернутись до державного реєстратора та здійснити перереєстрацію місцезнаходження на території підконтрольній Україні, при цьому копія виписки (витягу) з ЄДР є документом, підтверджуючим державну реєстрацію фізичної особи – підприємця за місцезнаходженням на території в межах України.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 глави 3 розділу IIПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |