X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 15.02.2023 р. № 308/ІПК/99-00-24-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення …… , щодо роз’яснення окремих норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у листі та у відповідності до норм, які діяли у 2021 році.

У зверненні платник податку (фізична особа – підприємець – платник єдиного податку третьої групи) зазначив, що є платником єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. За період січень – серпень 2021 року страхові внески було сплачено в повному обсязі. У серпні 2021 року підприємець набув право на призначення пенсії.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання подання податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця та порядку заповнення Додатка 1 до такої декларації для своєчасного зарахування сплачених страхових внесків до страхового стажу у разі призначення пенсії.

Оподаткування доходів фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку визначено главою 1 розділу XIV Кодексу.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України
від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464).

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Законом України від 19 вересня 2019 року № 116-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо подання єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і податку на доходи фізичних осіб» (далі – Закон № 116) з 01.01.2021 внесені зміни, зокрема, до підпунктів 296.2 та 296.3 статті 296 Кодексу в частині подання відомостей про суми єдиного внеску у складі податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця.

Згідно з пунктом 296.3 статті 296 Кодексу платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду.

Платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи) у складі податкової декларації платника єдиного податку за IV квартал податкового (звітного) року подають також відомості про суми єдиного внеску, нарахованого, обчисленого і сплаченого в порядку, визначеному законом для даної категорії платників.

Для фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, єдиний внесок нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (пункт 3 частини першої статті 7 Закону № 2464).

Платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 Закону № 2464, зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абзац третій частини восьмої статті 9
Закону № 2464).

Відповідно до Закону № 116 наказом Міністерства фінансів України                від 09.12.2020 № 752 (набрав чинності 01.01.2021) (далі – Наказ № 752) внесені зміни до форми Податкової декларації платника єдиного податку, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578 зі змінами та доповненнями, яка викладена в новій редакції, зокрема форму Податкової декларації платника єдиного податку (далі – Декларація) доповнено                 Додатком 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (далі – Додаток 1).

Фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої – третьої груп подають Декларацію за формою, затвердженою наказом № 752, у складі якої формується Додаток 1 за податкові звітні періоди 2021 року                       (пункт 2 Наказу № 752).

У разі набуття права на призначення пенсії фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, відповідно до вимог Наказу № 752 подають протягом року Декларацію з типом форми «Звітна» та додатковою позначкою «Довідково», у складі якої формується Додаток 1, який заповнюють таким чином:

у заголовній частині в комірці 01 «Звітна» та в комірці 04 «Довідково» проставляється позначка «Х»;

у розділі 1 вказується реєстраційний номер облікової картки платника податків з врахуванням примітки 4 до Додатка 1;

у розділі 2 – серія (за наявності) та номер паспорта для ідентифікації платника єдиного внеску у Пенсійному фонді України з врахуванням
примітки 5 до Додатка 1;

у розділі 3 – прізвище, ім’я, по батькові (за наявності);

у розділі 4 – в полі «Податковий (звітний) період» проставляється позначка «Х» поруч з відповідним звітним періодом та зазначається номер календарного місяця (вказується арабськими цифрами від 1 до 12 номер календарного місяця, в якому подається Додаток1), в якому подається
Додаток 1;

у розділі 5 – «Тип форми» в полі «призначення пенсії» проставляється позначка «Х»;

у розділі 6 – «Дата державної реєстрації припинення» не заповнюється;

у розділі 7 – вказується основний код економічної діяльності за КВЕД згідно з реєстраційними документами;

у розділі 8 – період перебування фізичної особи – підприємця на спрощеній системі оподаткування, як платника єдиного внеску – зазначається період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дати формування заяви на призначення пенсії та код категорії застрахованої особи;

рядки та графи у розділі 9 обов’язково заповнюються в розрізі місяців за період, визначений у розділі 8, де у графі 2 відображається самостійно визначена сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини нарахованого доходу застрахованих осіб, а у графі 4 обчислюються суми нарахованого єдиного внеску. Загальна сума нарахованого єдиного внеску за звітний період зазначається у рядку «Усього» графи 4.

При цьому тип Додатка 1 «Уточнююча» для призначення пенсії не застосовується.

Водночас слід зазначити, що подання Додатка 1 з типом форми «призначення пенсії» у складі Декларації з типом форми «Звітна» з позначкою «Довідково» не звільняє платника єдиного внеску від обов’язку подання за звітний період (календарний рік) до контролюючого органу у складі Декларації з типом форми «Звітна» Додатка 1 у терміни, визначені Кодексом.

Зауважуємо, що відповідно до пункту 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.