X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 15.02.2023 р. № 315/ІПК/99-00-24-03-03-06

Державна податкова служба України,керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваші звернення…… щодо практичного застосування норм податковогозаконодавства та в межах компетенціїповідомляє.

Платник податків у своїх зверненнях зазначив, що є фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 5відс., але наразі використовує особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозділу 8 розділуXX«Перехідні положення»Кодексу у розмірі 2 відс. доходу, отриманого від підприємницької діяльності.

Таким чином, платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:

Чи враховується дохід фізичної особи – підприємця, отриманий під час застосуванняособливостейоподаткування, встановлені п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу, а саме під час застосування ставки єдиного податку у розмірі 2 відс., для визначення обсягу доходу платника єдиного податку 3 групи для цілей п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу?;

Чи зобов’язаннафізична особа – підприємець, який під час застосування особливостей оподаткування, встановлені п. 9 підрозділу 8 розділуXX «Перехідні положення» Кодексу, отримав дохід у розмірі, що перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) рокуперейти зі спрощеної системи оподаткування на загальну систему оподаткування після відмови від використання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу?;

Чи зобов’язанафізична особа – підприємець після відмови від використання особливостей оподаткування, встановлені п. 9 підрозділу 8 розділуXX«Перехідні положення»Кодексу та повернення на сплату 5 відс. єдиного податку вказувати у квартальній декларації платника єдиного податку зі ставкою 5 відс. обсяг доходу отриманий під час застосуванняособливостей оподаткування, встановлені п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу?

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1 розділу XIV Кодексу.

Відповідно до п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена, та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.

Згідно зі ст. 292 Кодексу для фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку доходом є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Разом з тим відповідно до п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розділу XIV Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей.

Відповідно до п.п. 9.2 п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу платниками єдиного податку третьої групи можуть бути фізичні особи – підприємці та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми.

До таких осіб не застосовується обмеження щодо обсягу доходу та кількості осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах.

Згідно з п.п. 9.4 п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу відсоткова ставка єдиногоподатку для платниківєдиногоподаткутретьоїгрупи, яківикористовуютьособливостіоподаткування, встановлені п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, встановлюється у розмірі 2 відс. доходу, визначеноговідповідно до ст. 292 Кодексу.

Крім того, після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України платники єдиного податку третьої групи, які на день припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України використовували особливості оподаткування, встановленіцим пунктом, з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, втрачають право на використання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, і автоматично вважаються такими, щозастосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 9.9 п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).

Підпунктом 9.6 п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу встановлено, що податковий (звітний) період для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, дорівнює календарному місяцю.

Сума податкового зобов’язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п. 9.7 п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу для подання податкової декларації.

Згідно з абзацом першим п.п. 9.7 п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення»Кодексуплатники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу (далі - особливий порядок оподаткування), подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для місячного податкового (звітного) періоду, крім випадків передбачених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу.

Враховуючи викладене та зважаючи на зміни, внесені до Кодексу в частині застосування розділу XIV Кодексу, фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку третьої групи, які під час використання особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу, отримала дохід, розмір якого перевищує граничні обсяги доходу, встановлені п. 291.4 ст. 291 Кодексу для кожної групи платників єдиного податку, після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу.

При цьому дохід, отриманий у період застосування особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу, не включається до суми граничного обсягу доходу, визначеного п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу та не відображається у податкової декларації платника єдиного податку – фізичноїособи – підприємця, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 24 листопада 2022 року № 394).

Зауважуємо, що відповідно до п. 528підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Провведення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.