Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається у відповідності до норм законодавства, які діяли у 2021 році.
Платник податків у своєму зверненні просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання застосування податку на додану вартість в контексті внесення негрошових внесків у статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю, саме:
1. Чи може фізична особа (не ФОП) бути платником ПДВ;
2. Чи виникає обов’язок нарахування ПДВ з операції внесення негрошових внесків у статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю, якщо учасником, який робить внесок, є фізична особа, а ТОВ, у статутний капітал якого вноситься внесок, зареєстроване як платник ПДВ?;
3. Чи оподатковується ПДВ така операція, якщо ТОВ не є платником ПДВ на момент внесення внеску?;
4. Якщо така операція є об’єктом оподаткування ПДВ, у якої з сторін операції виникає обов’язок із нарахування і сплати такого податку та за якою ставкою оподатковується така операція?;
5. Чи є у такому випадку об’єктом оподаткування ПДВ операції із внесення у статутний капітал негрошових внесків у формі об’єкта нерухомості?;
6. Чи є у такому випадку об’єктом оподаткування ПДВ операції із внесення у статутний капітал негрошових внесків у формі програмного забезпечення?;
7. Чи є у такому випадку об’єктом оподаткування ПДВ операції із внесення у статутний капітал негрошових внесків у формі права на торгову марку?;
8. Чи є у такому випадку об’єктом оподаткування ПДВ операції із внесення у статутний капітал негрошових внесків у формі права на патент?;
Згідно з частиною першою статті 114 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) учасником господарського товариства може бути фізична або юридична особа.
Господарське товариство є власником майна, переданого йому учасниками товариства у власність як вклад до статутного (складеного) капіталу (частина перша статті 115 ЦКУ).
У відповідності до підпункту 14.1.178 пункту 14.1 статті 14 ПКУ податок на додану вартість (далі – ПДВ) – непрямий податок на споживання товарів/послуг на митній території України, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V ПКУ.
Щодо першого питання
Відповідно до пункту 180.1 статті 180 ПКУ для цілей оподаткування платником ПДВ є:
1) будь-яка особа, яка провадить або планує провадити господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку у порядку, визначеному статтею 183 ПКУ;
2) будь-яка особа, яка зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку;
3) будь-яка особа, яка ввозить товари на митну територію України в обсягах, які підлягають оподаткуванню, та на яку покладається відповідальність за сплату податків у разі переміщення товарів через митний кордон України відповідно до Митного кодексу України (далі – МКУ), а також:
особа, на яку покладається дотримання вимог митних режимів, які передбачають повне або часткове умовне звільнення від оподаткування, у разі порушення таких митних режимів, встановлених митним законодавством;
особа, яка використовує, у тому числі при ввезенні товарів на митну територію України, податкову пільгу не за цільовим призначенням та/або всупереч умовам чи цілям її надання згідно із ПКУ, а також будь-які інші особи, що використовують податкову пільгу, яку для них не призначено.
Норми пункту 180.1 статті 180 ПКУ не застосовуються до операцій з ввезення на митну територію України фізичними особами (громадянами) чи суб'єктами підприємницької діяльності, які не є платниками податку, культурних цінностей, зазначених у пункті 197.7 статті 197 ПКУ;
4) особа, яка веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без утворення юридичної особи;
5) особа – управитель майна, яка веде окремий податковий облік з ПДВ щодо господарських операцій, пов'язаних з використанням майна, що отримане в управління за договорами управління майном.
Для цілей оподаткування господарські відносини між управителем майна з власної господарської діяльності та його діяльності з управління майном прирівнюються до відносин на основі окремих цивільно-правових договорів. Норми цього підпункту не поширюються на управителів майна, які здійснюють управління активами інститутів спільного інвестування, фондів банківського управління, фондів фінансування будівництва та фондів операцій з нерухомістю, створених відповідно до закону;
6) особа, яка проводить операції з постачання конфіскованого майна, знахідок, скарбів, майна, визнаного безхазяйним, майна, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання, та майна, що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходить у власність держави (у тому числі майна, визначеного у статті 243 МКУ), незалежно від того, чи досягає вона загальної суми від здійснення операцій із постачання товарів/послуг, визначеної пунктом 181.1 статті 181 ПКУ, а також незалежно від того, який режим оподаткування використовує така особа згідно із законодавством;
7) особа, яка уповноважена вносити податок з об'єктів оподаткування, що виникають внаслідок поставки послуг підприємствами залізничного транспорту з їх основної діяльності, що перебувають у підпорядкуванні платника податку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
8) особа – інвестор (оператор), який веде окремий податковий облік, пов'язаний з виконанням угоди про розподіл продукції;
9) особа, визначена у підпункті«д» підпункту 14.1.139 пункту 14.1 статті 14 ПКУ.
Оподаткуванню ПДВ підлягають операції з постачання товарів/послуг незалежно від того, хто їх споживає (держава за рахунок бюджету, підприємство за рахунок прибутку, населення за рахунок власних коштів), яким способом вони виготовлені або придбані, фінансово-господарських результатів діяльності, а підприємства (організації) – продавці уповноважені здійснювати утримання та внесення до бюджету ПДВ, сплаченого кожним наступним споживачем.
Нормами ПКУ встановлено перелік операцій з постачання товарів/послуг, що не є об’єктом оподаткування та звільнені від оподаткування ПДВ, а не окремих категорій споживачів, тому оподаткування таких операцій здійснюється не з урахуванням категорії споживачів, а залежно від наявності чи відсутності встановленої ПКУ пільги з оподаткування операцій з постачання тих чи інших товарів/послуг.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).
Об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ (підпункт «а» пункту 185.1 статті 185 ПКУ).
Не є об’єктом оподаткування ПДВ корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах; обміну зазначених цінних паперів та корпоративних прав, виражених в інших, ніж цінні папери, формах, на інші цінні папери, корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах (підпункт 196.1.1 пункту 196.1 статті 196 ПКУ).
Щодо другого, третього та четвертого питання
Передача майна до статутного капіталу прирівнюється до його продажу як товару (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 ПКУ), а тому підлягає оподаткуванню ПДВ за загальною ставкою якщо така передача здійснюється особою, зареєстрованою як платник ПДВ.
Щодо п’ятого питання
Якщо операція із внесення нерухомого майна, яке розташоване на митній території України, до статутного фонду іншого суб'єкта господарювання (резидента) здійснюється особою, яка не зареєстрована як платник ПДВ, то така операція не підлягає оподаткуванню ПДВ.
Щодо шостого питання
Тимчасово (з 01.01.2013 року до 01.01.2023 року) операції з поставки програмної продукції звільняються від оподаткування ПДВ (пункт 261 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ).
Отже, якщо до статутного капіталу передається програмна продукція (у розумінні термінології згаданого у пункті 261 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ), податкові зобов’язання з ПДВ особою, яка не зареєстрована як платник ПДВ, не нараховуються.
Щодо сьомого та восьмого питання
Питання, пов’язані із поняттям прав інтелектуальної власності, регулюються ЦКУ.
Відповідно до статті 420 ЦКУ торговельні марки (знаки для товарів і послуг), винаходи належать до об’єктів права інтелектуальної власності.
При цьому відповідно до положень ЦКУ спосіб набуття права інтелектуальної власності на об’єкт такого права залежить від об’єкта цього права, а також одним із майнових прав інтелектуальної власності на об’єкт інтелектуальної власності з правом на використання цього об’єкта є виключне право дозволяти використання (видавати ліцензії).
Таким чином, якщо продавець передає право на використання об’єкта права інтелектуальної власності без одержання права власності на нього, то винагорода (платежі) за таке використання не є об’єктом оподаткування ПДВ.
Якщо об’єкти права інтелектуальної власності передаються у користування, володіння та/або розпорядження чи власність, то така операція є об’єктом оподаткування для особи, яка передає об’єкт такого права, оскільки відповідно до пункту 185.1 статті 185 ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податків, зокрема, з постачання товарів та послуг, місце постачання яких знаходиться на митній території України.
Крім того, якщо ж внесок здійснюється фізичною особою, не зареєстрованою як платник ПДВ, то такий внесок не підлягає оподаткуванню ПДВ.
Враховуючи викладене, операції із внесення майнових внесків у статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю в обмін на корпоративні права (частки у статутному капіталі), які здійснюються у межах чинного господарського і цивільного законодавства фізичною особою, не зареєстрованою як платник ПДВ, не підлягають оподаткуванню ПДВ.
Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 ПКУ щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.
Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом ПКУ.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |