X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 17.02.2023 р. № 352/ІПК/99-00-04-02-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо права на бюджетне відшкодування податку на додану вартість (далі – ПДВ) у разі попередньої оплати за товари/послуги, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.

         Як зазначено у зверненні, Підприємство є екпортером яловичини замороженої безкісткової за межі митної території України. У зв’язку з цим у Підприємства, при заповненні податкової звітності з ПДВ, виникає від’ємне значення. Підприємство заявляє бюджетне відшкодування в межах суми оплаченого товару/послуг та відповідно до пункту 2001.3 статі 2001 Кодексу.

         У Підприємства трапляються ситуації, коли попередня оплата здійснюється в одному податковому періоді, а товари/послуги отримуються в іншому податковому періоді.

Враховуючі вищевикладене, Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з приводу наявності права на бюджетне відшкодування ПДВу разі попередньої оплати за товари/послуги.

         Пунктом 44.1 статті 44 Кодексу визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом Vта підрозділом 2 розділу ХХ Кодексу. 

Визначеннясумиподатку, щопідлягаєсплаті (перерахуванню) до Державного бюджету Україниабовідшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведеннярозрахунківздійснюєтьсязгідно з статтею 200 Кодексу.

Відповідно до пункту 200.1 статті 200 Кодексу сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

            Пунктом 200.4 статті 200 визначено, що при від’ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

         а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 2001.3 статті 2001цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу.

         б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 2001.3 статті 2001Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.

         Не підлягає бюджетному відшкодуванню сума від’ємногозначення, до розрахункуякої включено сумиподатку, сплаченіотримувачемтоварів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам товарів/послуг, які використані або будуть використані в операціях з першого постачанняжитла (об’єктів житлової нерухомості), неподільного житлового об’єкта незавершеного будівництва / майбутнього об’єкта житлової нерухомості. Суми такого від’ємного значення зараховуються до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду до її повного погашення податковими зобов’язаннями,

         в) та/або зараховуєтьсядо складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ затверджено наказом Міністерства фінансівУкраїни від 28.01.2016 № 21 (далі – Порядок№ 21), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за  № 159/28289.

Згідно з абзацом третім підпункту 4) пункту 5  розділуV Порядку № 21 сума від’ємного значення (рядок 20 у декларації) підлягає бюджетному відшкодуванню (відображається у рядку 20.2): на рахунок платника у банку (відображається у рядку 20.2.1) та/або у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України (відображається у рядку 20.2.2).

Пунктом 198.2 статті 198 Кодексу визначено, що датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбувалася раніше: дата списання коштів з банківського рахунку платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.

Тобто відповідно до норм Кодексу при попередній оплаті за товари/послуги постачальникам у платника податку виникає право на податковий кредит, перевищення якого над податковими зобов’язаннями дає право платнику претендувати на бюджетне відшкодування ПДВ.

При цьому правомірність бюджетного відшкодування ПДВ підтверджується виключно за результатами перевірки, що проводиться відповідно до Кодексу.

Також зазначаємо, що на підставі пункту 528 та підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу зупинено  перебіг строків, зокрема щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу.