X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.02.2023 р. № 381/ІПК/99-00-24-03-03-06

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавстваі в межах компетенції повідомляє.

Відповідно до інформації, наведеної у зверненні, товариством укладено договір добровільного комплексного страхування (далі – договір страхування).

Платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1.Чи має право товариство не включати до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу працівника товариства (застрахованої особи по договору страхування) суми, що сплачуються товариством за свій рахунок за договором страхування в межах 30 відсотків нарахованої заробітної плати такому працівнику товариства, за умови, що договором страхування передбачено здійснення страхової виплати безпосередньо лікувальним та іншим закладам, які надавали послуги зазначеному працівнику товариства, або безпосередньо такому працівнику товариства, в якості відшкодування його витрат по оплаті наданих йому медичних послуг лікувальними та іншими закладами?

2. Чи має право товариство не включати до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу працівника товариства (застрахованої особи по договору страхування) суми, що сплачуються товариством за свій рахунок за договором страхування в межах 30 відсотків нарахованої заробітної плати такому працівнику товариства, за умови, що строк дії договору страхування один рік, але строк добровільного медичного страхування такого працівника товариства по договору страхування менше одного року?

3. Чи має право товариство за умови, що оплата страхового платежу по договору страхування здійснюється чотирма рівними частинами поквартально (авансом в січні, квітні, липні та жовтні 2022 року), не включати до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу працівника товариства (застрахованої особи по договору страхування) 1/3 квартальної суми, що сплачується товариством за свій рахунок за договором страхування в межах 30 відсотків нарахованої заробітної плати такому працівнику товариства?

4. До розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу працівника товариства (застрахованої особи по договору страхування) за умови, що товариство має право та скористалось таким правом не включати до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу працівника товариства (застрахованої особи по договору страхування) суми, що сплачуються товариством за свій рахунок за договором страхування в межах
30 відсотків нарахованої заробітної плати такому працівнику товариства, мають входити тільки суми, що сплачуються товариством за свій рахунок за договором страхування, які не перевищують 30 відсотків нарахованої заробітної плати такому працівнику товариства?

Законом України від 07 березня 1996 року № 85/96-ВР «Про страхування» (далі – Закон № 85/96) передбачено, що медичне страхування, страхування від нещасних випадків, страхування медичних витрат, відносяться до добровільного виду страхування, яке здійснюється на основі договору між страхувальником і страховиком (ст. 6 Закону № 85/96).

При цьому ст. 3 Закону № 85/96 зазначено, що страхувальниками визнаються юридичні особи, фізичні особи – підприємці та дієздатні фізичні особи, які уклали із страховиками договори страхування або є страхувальниками відповідно до законодавства України.

Страхувальники можуть укладати із страховиками договори про страхування третіх осіб (застрахованих осіб) лише за їх згодою, крім випадків, передбачених чинним законодавством.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом (п. 1.1 ст. 1 Кодексу).

Відповідно до п.п. 14.1.521п. 14.1 ст. 14 Кодексу договір добровільного медичного страхування – це договір страхування, який передбачає страхову виплату, що здійснюється закладам охорони здоров’я у разі настання страхового випадку, пов’язаного із хворобою застрахованої особи або нещасним випадком. Такий договір має також передбачати мінімальний строк його дії один рік та повернення страхових платежів виключно страхувальнику при достроковому розірванні договору.

При цьому страховий платіж (страховий внесок, страхова премія) – це плата за страхування, яку страхувальник зобов’язаний внести страховику згідно з договором страхування (ст. 10 Закону № 85/96).

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Статтею 165 Кодексу встановлено виключний перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Водночас перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначено п. 164.2 ст. 164 Кодексу, зокрема, сума страхових платежів (страхових внесків), у тому числі за договорами добровільного медичного страхування, сплачена будь-якою особою – резидентом за платника податку чи на його користь, крім сум, що сплачуються роботодавцем – резидентомза свій рахунок за договорами недержавного пенсійного забезпечення платника податку та/або за договорами добровільного медичного страхування в межах 30 відсотків нарахованої заробітної плати такому працівнику (п.п. «в»п.п. 164.2.16 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Згідно з п.п. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 Кодексу заробітна плата для цілей розділу IV Кодексу – основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом.

Крім того, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбаченихст. 165 Кодексу) у вигляді суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов’язково відшкодовуються згідно з законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з розділом IV Кодексу (п.п. «г» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Щодо першого  та третього питань

Враховуючи викладене, положення п.п. «в» п.п. 164.2.16 п. 164.2 ст. 164 Кодексу застосовуються до страхових внесків, сплачених юридичною особою (роботодавцем) лише за договорами добровільного медичного страхування працівників. При цьому страхова виплата здійснюється безпосередньо закладам охорони здоров’я.

Водночас дохід у вигляді відшкодування працівнику товариства витрат по оплаті наданих йому медичних послуг лікувальними та іншими закладами включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такого працівника як додаткове благо та оподатковується на загальних підставах.

Крім того, суми страхових внесків, сплачених юридичною особою (роботодавцем) за договорами іншими, ніж договір добровільного медичного страхування працівника, включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків та оподатковується податком на доходи фізичних осіб на загальних підставах.

Щодо другого та четвертого питань

Оскільки договір страхування, який укладений вами у розумінні п.п. 14.1.521п. 14.1 ст. 14 Кодексу не є договором добровільного медичного страхування, то підстав для застосування положення п.п. «в» п.п. 164.2.16
п. 164.2 ст. 164 Кодексу у даному випадку не виникає.

Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.