Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо визначення дати виникнення податкових зобов’язань з ПДВ та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як викладено у зверненні, Комунальне підприємство згідно з договором оренди надає в оренду частину приміщення та отримує від орендаря орендну плату та компенсацію (відшкодування) понесених витрат зі сплати вартості спожитих орендарем комунальних послуг. При цьому таку плату орендар може здійснювати як за рахунок бюджетних коштів з відповідного рахунку Державного казначейства України, так і за рахунок власних коштів.
Враховуючи вищевикладене, Комунальне підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо визначення дати виникнення податкових зобов’язань з ПДВ:
1) у разі підписання акту виконаних робіт (наданих послуг) останньою датою місяця, в якому надавалися відповідні послуги, та оплатою послуг орендарем протягом наступного місяця частково за рахунок бюджетних коштів, а частково – за рахунок власних коштів орендаря;
2) у разі відсутності у договорі оренди умови, що оплата здійснюється за рахунок бюджетних коштів.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб’єктами господарювання, а також між цими суб’єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання, регулюються Господарським кодексом України (далі – ГКУ).
Статтею 67 ГКУ встановлено, що відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.
Статтями 284 та 286 ГКУ визначено, що істотною умовою договору оренди є, зокрема, орендна плата, яка є фіксованим платежем, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
Правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства визначаються Бюджетним кодексом України (далі – БКУ).
Відповідно до пункту 11 частини першої статті 2 БКУ бюджетні кошти (кошти бюджету) – належні відповідно до законодавства надходження бюджету та витрати бюджету.
Одержувачем бюджетних коштів є суб’єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету (пункт 38 частини першої статті 2 БКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Пунктом 188.1 статті 188 розділу V ПКУ визначено, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу VІ ПКУ, збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками – суб’єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питань і фактичних обставин, що наявні у зверненні, ДПС повідомляє.
У разі якщо Комунальне підприємство отримує на поточний рахунок орендну плату (у тому числі компенсацію (відшкодування) понесених витрат зі сплати вартості спожитих орендарем комунальних послуг) за рахунок бюджетних коштів, дата виникнення податкових зобов’язань з ПДВ має визначатися відповідно до пункту 187.7 статті 187 розділу V ПКУ на дату зарахування бюджетних коштів на такий рахунок.
У випадку якщо орендар розраховується з Комунальним підприємством власними коштами, податкові зобов’язання з ПДВ у Комунального підприємства виникатимуть відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ за правилом «першої події».
Щодо питання 1
У разі якщо вартість орендних послуг частково компенсується за рахунок бюджетних коштів з відповідного рахунку в органах Державної казначейської служби України, а частково оплачується орендарем за рахунок власних коштів, Комунальне підприємство:
на частину вартості, що компенсується за рахунок бюджетних коштів з відповідного рахунку в органах Державної казначейської служби України, складає податкову накладну відповідно до пункту 187.7 статті 187 розділу V ПКУ на дату зарахування бюджетних коштів на свій поточний рахунок;
на частину вартості, що оплачується власними коштами орендаря, складає податкову накладну у загальновстановленому порядку відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ за правилом «першої події».
Щодо питання 2
Дата виникнення податкових зобов’язань з ПДВ за вказаними у зверненні операціями з надання в оренду частини приміщення визначається в залежності від того, за рахунок яких коштів буде здійснено оплату вартості таких послуг, а не від того, чи зазначено в договорі джерело оплати вартості отриманих послуг, чи ні. Зазначення в договорі такої інформації може здійснюватися додатково.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |