Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства з обмеженою відповідальністю «____» (далі – Товариство) щодо окремих питань подання податкової звітності в період дії воєнного стану та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
Згідно із зверненням платника податків повідомляється про відсутність можливості подання податкової звітності Товариства з податку на додану вартість за лютий та березень 2022 року та з податку на прибуток підприємств за І квартал 2022 року у зв’язку з перебуванням за кордоном працівників, відповідальних за подання такої звітності.
Платник податків просить роз’яснити: яким є порядок подання зазначеної податкової звітності під час дії воєнного стану та якою є відповідальність за невчасне подання такої звітності?
Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу.
Законом України від 12 травня 2022 року № 2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (далі − Закон № 2260), який набрав чинності 27.05.2022 (з дня, наступного за днем його опублікування), внесені зміни, зокрема до п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу.
Відповідно до абзацу першого п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 ст. 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов’язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 ст. 46 Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов’язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року (абзац третій п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Як передбачено абзацом четвертим п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов’язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов’язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов’язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.
Зауважимо, що відповідно до абзацу восьмого підпункту 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Таким чином, платник податку на прибуток підприємств, який не має можливості подати податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за І квартал 2022 року разом з фінансовою звітністю, передбаченою пунктом 46.2 ст. 46 Кодексу, відповідно до вимог абзацу першого п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу зобов'язаний подати податкову декларацію з цього податку разом з фінансовою звітністю за такий звітний період протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. За цих умов платник податку звільняється від передбаченої Кодексом відповідальності.
У разі, якщо у платника податку на прибуток підприємств з’явилась можливість подати податкову декларацію з цього податку за І квартал 2022 року разом з відповідною фінансовою звітністю, такий платник має можливість без притягнення його до відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов’язків подати податкову декларацію разом з фінансовою звітністю за цей звітний період протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення такої можливості.
Платник податків, який мав можливість своєчасно подати податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за І квартал 2022 року (граничний термін подання – 10 травня 2022 року), але своєчасно її не подав до контролюючого органу до 20 липня 2022 року та не сплатив відповідні суми грошових зобов’язань, визначених у такій декларації до 31 липня 2022 року включно, не звільняється від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов’язків.
При цьому встановлення порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у підпункті 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, належить до компетенції Міністерства фінансів України.
Міністерством фінансів України на офіційному веб-порталі оприлюднено роз’яснення для платників ПДВ, зокрема щодо подання податкової звітності та сплати податків і зборів, а саме за посиланням:
https://mof.gov.ua/uk/news/roziasnennia_shchodo_zastosuvannia_shtrafnikh_sanktsii_za_nesvoiechasnu_reiestratsiiu_pnrk_skladenikh_za_period_01−31_travnia_2022_roku-3476
Так, згідно з роз’ясненням, наданим Міністерством фінансів України, для платників ПДВ, які мають можливість виконувати свої податкові обов’язки, встановлюються нові строки виконання тих податкових обов’язків, які за загальними правилами повинні були виконані у лютому – травні 2022 року, зокрема щодо подання податкової звітності та сплати податків і зборів.
Фінансова відповідальність буде застосовуватись до платників податків, які мали можливість, але не виконали у строки встановлені Законом № 2260 свої податкові обов’язки, строк виконання яких за загальними правилами припадав на податкові періоди лютий-травень 2022 року, а саме за неподання до 20 липня 2022 року податкової звітності та/або за несплату не пізніше 31 липня 2022 року податків та зборів.
Тобто Закон № 2260 звільнив від відповідальності платників податків, які мають можливість виконувати податкові обов’язки, якщо вони до 20 липня 2022 року подадуть відповідну податкову звітність та не пізніше 31 липня 2022 року сплатять відповідні податки та збори.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |