Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ТОВ (далі – ТОВ)щодооподаткування податком на прибуток операцій, пов’язаних з виробництвом електричної енергії за «зеленим» тарифомта, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, ТОВ здійснює підприємницьку діяльність з виробництва електроенергії. Електроенергія генерується на сонячній фотогальванічній станції та повністю реалізується на ДП «», реалізація поза оптовим ринком електричної енергії не здійснюється.
Враховуючи норми Закону України від 30 листопада 2021 року № 1914-IX«Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» у випадку неоплати ДП «» реалізованої виробником електричної енергії до кінця звітного періоду, для цілей оподаткування дохід за таку електроенергію та витрати на її виробництво будуть визначатися за касовим методом, тобто будуть пов’язані з моментом фактичної оплати за продану електричну енергію.
Окрім реалізації електроенергії ДП «» згідно з діючими Правилами ринку електроенергії виробник також надає послуги зі зменшення навантаження ВДЕ в результаті виконання команди оператора системи передачі ПрАТНЕК «». Розрахунки за надані послуги здійснюються між виробником та компанією ПрАТ НЕК «» щомісячно.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо:
1. методології застосування касового методу при визначенні податкового зобов’язання з податку на прибуток;
2.можливості застосування такого методу податкового обліку при визначенні зобов’язання з податку на прибуток для послуг зі зменшення навантаження ВДЕ в результаті виконання команди оператора системи.
Щодо питань 1, 2
Відповідно до абзацу десятого ст. 1 Закону України від 20 лютого 2003 року № 555-IV «Про альтернативні джерела енергії»(далі – Закон № 555-IV)відновлювані джерела енергії (далі – ВДЕ) – відновлювані невикопні джерела енергії, а саме енергія сонячна, вітрова, аеротермальна, геотермальна, гідротермальна, енергія хвиль та припливів, гідроенергія, енергія біомаси, газу з органічних відходів, газу каналізаційно-очисних станцій, біогазів.
Згідно абзацу п'ятнадцятого ст. 1 Закон № 555-IV«зелений» тариф –спеціальний тариф, за яким закуповується електрична енергія, вироблена на об'єктах електроенергетики, зокрема на введених в експлуатацію чергах будівництва електричних станцій (пускових комплексах), з альтернативних джерел енергії (а з використанням гідроенергії - лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями).
Відповідно до п. 10 частини першої ст. 1 Закону України від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії» (далі – Закон № 2019-VIII)виробник електричної енергії – суб'єкт господарювання, який здійснює виробництво електричної енергії.
Гарантований покупець електричної енергії – суб'єкт господарювання, що відповідно до цього Закону зобов'язаний купувати електричну енергію у виробників, яким встановлено «зелений» тариф, а також у виробників за аукціонною ціною та виконувати інші функції, визначені законодавством (п. 16 частини першої ст. 1 Закону№ 2019-VIII).
Відповідно до п.п.1 розділу IПравил ринку, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 307 (у редакції постанови НКРЕКП від 24.06.2019 № 1168)послуга із зменшення навантаження – послуга із зменшення навантаження ВДЕ з підтримкою, надана в результаті виконання команди оператора системи передачі.
ВДЕ з підтримкою – ВДЕ, яким встановлено «зелений» тариф або які за результатами аукціону набули право на підтримку.
Оператор системи передачі – юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії (п. 55 частини першої ст. 1 Закону № 2019-VIII).
Відповідно до п. 58 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 1 січня 2024 року, платники податку - виробники електричної енергії за «зеленим» тарифом мають право визначати податкове зобов'язання з податку на прибуток підприємств з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті:
1) тимчасово, в період з 1 січня 2022 року до 1 січня 2024 року, фінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періоду зменшується на суму нарахованого у бухгалтерському обліку і врахованого у фінансовому результаті до оподаткування доходу від продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом у періоді з 1 січня 2022 року до 1 січня 2024 року, за яким виробник електричної енергії не отримав оплату на кінець звітного періоду;
тимчасово з 1 січня 2022 року фінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періоду збільшується на суму доходу у розмірі погашеної дебіторської заборгованості за продану електричну енергію за «зеленим» тарифом, на який в попередніх звітних періодах зменшувався фінансовий результат до оподаткування відповідно до цього пункту. Положення цього абзацу застосовується до повного погашення дебіторської заборгованості за електричну енергію за «зеленим» тарифом, продану в період, визначений в абзаці першому цього пункту;
2) тимчасово, у період з 1 січня 2022 року до 1 січня 2024 року, фінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періоду збільшується на суму нарахованих у бухгалтерському обліку і врахованих у фінансовому результаті до оподаткування витрат, що формують собівартість реалізованої електричної енергії за «зеленим» тарифом, та витрат на збут електричної енергії за «зеленим» тарифом у періоді з 1 січня 2022 року до 1 січня 2024 року, за яку виробник не отримав оплату на кінець звітного періоду;
тимчасово з 1 січня 2022 року фінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періоду зменшується на суму витрат, що формують собівартість реалізованої електричної енергії за «зеленим» тарифом, та витрат на збут електричної енергії за «зеленим» тарифом, за яку виробник отримав оплату в такому звітному періоді, та на які в попередніх звітних періодах збільшувався фінансовий результат відповідно до цього пункту. Положення цього абзацу застосовується до повного погашення дебіторської заборгованості за електричну енергію за «зеленим» тарифом, продану в період, визначений в абзаці першому цього пункту;
3) платники податку - виробники електричної енергії за «зеленим» тарифом не застосовують різницю, визначену абзацом третім п.п. 139.2.2 п. 139.2 ст. 139 цього Кодексу, у разі списання безнадійної дебіторської заборгованості за електричну енергію за «зеленим» тарифом, що сформувалася за електричну енергію, продану в період, визначений в абзаці першому цього пункту. Положення цього абзацу застосовується також і в період після 1 січня 2024 року.
Враховуючи те, що зменшення навантаження ВДЕ з підтримкою є послугою, що надається виробником електроенергії за «зеленим» тарифом в результаті виконання команди оператора системи передачі, то положення п. 58 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу на таку операцію не поширюються.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |