X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 18.07.2022 р. № 1065/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення                             ДП «» (далі – ДП) щодо оподаткування грошових коштів, отриманих ДП, які надійдуть на рахунки підприємства в якості виконання приватизаційних умов, та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, в Україні триває процес приватизації об’єктів спиртової галузі, в тому числі майна ДП. Так, відповідно до ст. 18 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального»  особи, які після набрання чинності Законом України від 30 листопада 2021 року № 1914-IX (далі – Закон № 1914-IX ) «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» у процесі приватизації придбали майно Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості ЄДРПОУ-«» (Державне підприємство «»), беруть на себе зобов’язання щодо погашення боргів із заробітної плати, перед бюджетами (у тому числі штрафних санкцій) та з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, простроченої кредиторської заборгованості (далі - заборгованість) Державного підприємства «» як балансоутримувача майна в розмірі 100 відсотків балансової вартості такого майна станом на останню звітну дату.

У разі якщо розмір заборгованості менший, ніж балансова вартість такого майна, заборгованість погашається у сумі відповідної заборгованості. А у разі недостатності коштів погашення здійснюється Державним підприємством «» у загальному порядку згідно із законодавством.

Погашення заборгованості здійснюється шляхом перерахування відповідної суми грошових коштів на рахунок балансоутримувача такого майна (Державне підприємство «»), який у триденний строк перераховує ці кошти в повному обсязі в такому порядку:

1) погашення боргів із заробітної плати;

2) погашення боргів перед бюджетами (у тому числі штрафних санкцій) та з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;

3) інша прострочена кредиторська заборгованість.

При цьому зміна черговості погашення не допускається.

Зобов’язання щодо погашення боргів із заробітної плати, перед бюджетами та з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, простроченої кредиторської заборгованості Державного підприємства «» та строки виконання таких зобов’язань включаються до умов продажу об’єкта приватизації».

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Який порядок оподаткування цільових грошових коштів, отриманих ДП як  балансоутримувача майна, які надійдуть на рахунки підприємства в якості виконання приватизаційних умов виключно на погашення заборгованості підприємства із заробітної плати, перед бюджетами (у т.ч. штрафних санкцій)  та з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, простроченої кредиторської заборгованості від покупців такого майна в процедурі приватизації, відповідно до Закону № 1914-IX?

2. Чи оподатковуються ПДВ операції з отримання ДП грошових коштів, які надійдуть на рахунки підприємства в якості виконання приватизаційних умов, для погашення заборгованості підприємства із заробітної плати, перед бюджетами (у т.ч. штрафних санкцій) та з  єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, простроченої кредиторської заборгованості від покупців такого майна в процедурі приватизації, за умови, що ДП не є стороною договору купівлі-продажу майна на електронному аукціоні?

Якщо такі операції оподатковуються ПДВ, то який суб’єкт повинен скласти податкову накладну та зобов’язаний перерахувати ПДВ до бюджету, ДП чи Фонд державного майна України?

Якщо такі операції оподатковуються ПДВ, то в такому випадку ПДВ повинен включатись до суми грошових коштів, які отримає балансоутримувач майна (ДП) в розмірі 100 відсотків балансової вартості приватизованого майна станом на останню звітну дату, відповідно до Закону № 1914-IX чи ПДВ повинен нараховуватись (та сплачуватись покупцями такого майна) додатково на суму грошових коштів, які отримає балансоутримувач майна (ДП) в розмірі 100 відсотків балансової вартості приватизованого майна станом на останню звітну дату, відповідно до норми Закону № 1914-IX?

3.Чи збільшать фінансовий результат до оподаткування грошові кошти, отримані ДП, які надійдуть на рахунки підприємства в якості виконання приватизаційних умов, для погашення заборгованості підприємства із заробітної плати, перед бюджетами (у т.ч. штрафних санкцій)  та з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, простроченої кредиторської заборгованості від покупців такого майна в процедурі приватизації, за умови, що ДП не є стороною договору купівлі-продажу майна на електронному аукціоні?

4. Чи будуть грошові кошти, отримані ДП, які надійдуть на рахунки підприємства в якості виконання приватизаційних умов, для погашення заборгованості підприємства із заробітної плати, перед бюджетами (у т.ч. штрафних санкцій)  та з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, простроченої кредиторської заборгованості від покупців такого майна в процедурі приватизації, за умови, що ДП не є стороною договору купівлі-продажу майна на електронному аукціоні, включатись до складу доходу від діяльності, визначеної за правилами бухгалтерського об’єкта відповідно до МСБО та МСФЗ та чи будуть включатись до складу доходу для цілей визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток?

5. Чи вплинуть цільові грошові кошти, які надійдуть на рахунки ДП в якості виконання приватизаційних умов виключно на погашення заборгованості ДП відповідно до  норми Закону № 1914-IX на формування фінансових показників ДП?

Щодо питань 1, 3, 4, 5

Згідно п.п. 134.1.1 п. 134. ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.

Положеннями Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування на суму цільових грошових коштів, які надійдуть на рахунки підприємства в якості виконання приватизаційних умов, для погашення простроченої кредиторської заборгованості від покупців майна в процедурі приватизації, якщо ДП не є стороною договору купівлі-продажу майна на електронному аукціоні.

Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при визначенні фінансового результату до оподаткування.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

Отже, з питання формування доходу у бухгалтерському обліку на суму цільових коштів, які надійдуть на рахунки підприємства в якості виконання приватизаційних умов, для погашення заборгованості підприємства, доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.

Щодо питання 2

Згідно з підпунктів «а» і «б» п. 185.1 ст. 185 Кодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 Кодексу розташоване на митній території України.

Пунктом 188.1 ст. 188 Кодексу визначено, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 п. 213.1 ст. 213 Кодексу, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.

Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ  та складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) встановлено статтями 187, 198 і 201 Кодексу.

Згідно з пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 ст. 201 Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені Кодексом терміни. Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, що наявні у зверненні, ДПС повідомляє, що об’єктом оподаткування ПДВ згідно з п. 185.1 ст. 185 Кодексу є, зокрема операції платника ПДВ з постачання товарів/послуг, місцем постачання яких відповідно до ст. 186 Кодексу визначено митну територію України, а не операції із отримання грошових коштів (у тому числі зазначених у зверненні).

Якщо грошові кошти, що отримує ДП, за своєю економічною сутністю не є оплатою вартості товарів/послуг, поставлених/наданих ДП, операції з постачання яких є об’єктом оподаткування ПДВ та оподатковуються у загальновстановленому порядку, то при безпосередньому отриманні таких грошових коштів податкових наслідків з ПДВ (у тому числі щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ та складання податкової накладної і реєстрації її в ЄРПН) у ДП не виникає, незалежно від того, на які цілі будуть спрямовані у подальшому такі кошти.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).