X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 18.07.2022 р. № 1077/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо дати складання розрахунку коригування та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариством та оператором системи передачі електричної енергії (далі – оператор) здійснюються операції щодо взаємного продажу/придбання електроенергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії. За такими операціями, здійсненими протягом місяця, у зв’язку з особливостями енергетичної галузі кожен з контрагентів виступає як покупцем, так і постачальником електроенергії для врегулювання небалансів.

За результатами проведеного перерахунку, здійсненого після оплати Товариством за небаланси електричної енергії оператору, Товариством, яке застосовує касовий метод податкового обліку ПДВ, направляється лист оператору щодо зміни призначення раніше здійсненого платежу, згідно з яким частина сплачених коштів є оплатою за небаланси електричної енергії Товариством як покупцем, а частина вважається поверненням грошових коштів оператору Товариством як постачальником.

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо дати, на яку необхідно скласти розрахунок коригування до податкової накладної у ситуації, описаній у зверненні.

Роз’яснення щодо порядку складання податкових накладних / розрахунків коригування за операціями з купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів надано ДПС в індивідуальних податкових консультаціях від 17.09.2021 та 15.12.2021, які зареєстровані в Єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій за №№ 3485/ІПК/99-00-21-03-02-06 та 4662/ІПК/99-00-21-03-02-06 на попередні звернення Товариства На доповнення до вищезазначених індивідуальних податкових консультацій по суті порушеного у зверненні питання ДПС повідомляє.

Відповідно до пункту 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ платник податку - постачальник, який здійснює операції, визначені цим пунктом, за такими операціями застосовує касовий метод податкового обліку з ПДВ,  згідно з яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на рахунки платника податку, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, у касу платника податків або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг) (підпункт 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).

На дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлений ПКУ термін (пункт 201.1 статті 201 ПКУ).

Відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Таким чином, підставою для складання розрахунку коригування є, зокрема, здійснення перерахунку кількості/вартості поставлених товарів/послуг та повернення товарів/коштів внаслідок проведення такого перерахунку. Платники податку, які застосовують касовий метод податкового обліку ПДВ, повинні складати такий розрахунок коригування на дату повернення коштів.

Однак зважаючи на те, що у ситуації, описаній у зверненні, Товариством як постачальником кошти на рахунок оператора не повертаються, а в рахунок повернення таких коштів зараховується частина коштів, що були сплачені  Товариством оператору як покупцем, то датою складання розрахунку коригування до відповідної податкової накладної, яка була складена Товариством на оператора за операцією з постачання електроенергії для врегулювання небалансів, є дата оформлення належним чином документа, згідно з яким кошти зараховуються в рахунок повернення такому оператору.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.