X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.07.2022 р. № 1103/ІПК/99-00-21-03-02-05

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо нарахування ПДВ та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

У своєму зверненні платник податку повідомив, що він є замовником робіт/послуг з капітального, поточного ремонту та утримання вулично-дорожньої мережі, внутрішньо квартальних доріг, мостів, зливової каналізації та інших інженерних споруд за рахунок бюджетних коштів. Комунальні підприємства, які є платниками ПДВ, при розрахунках за виконані роботи вимагають від платника проводити оплату з нарахуванням ПДВ у повному обсязі за ставкою 20 відсотків без урахування знижки на використане комунальними підприємствами паливо, яке придбавалося з нарахуванням ПДВ за ставкою 7 відсотків.

Враховуючи вищевикладене, платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання правомірності нарахування ПДВ за ставкою 20 відсотків за виконані комунальними підприємствами роботи/послуги без урахування знижки на використане ними паливо, яке придбавалося з нарахуванням ПДВ за ставкою 7 відсотків.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Будь-які питання щодо оподаткування регулюються ПКУ і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до ПКУ та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства (пункт 7.3 статті 7 розділу I ПКУ).

Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами (пункт 5.3 статті 5 розділу І ПКУ).

Правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства визначаються Бюджетним кодексом України (далі – БКУ).

Бюджетні кошти (кошти бюджету) – належні відповідно до законодавства надходження бюджету та витрати бюджету (пункт 11 частини першої статті 2 БКУ).

Розпорядник бюджетних коштів після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов'язання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу Казначейства України, якщо інше не передбачено бюджетним законодавством, визначеним пунктом 5 частини першої статті 4 БКУ (частина перша статті 49 БКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктом «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).

Пунктом 188.1 статті 188 розділу V ПКУ визначено, що до складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.

Датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом (пункт 187.7 статті 187 розділу V ПКУ).

Пунктом 201.1 статті 201 розділу V ПКУ встановлено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термин.

Згідно з пунктом 198.3 статті 198 розділу V ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);

ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Відповідно до підпункту 82 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ тимчасово, на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України бензинів моторних, важких дистилятів та скрапленого газу, що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД, визначеними підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 розділу VІ ПКУ, на які згідно з пунктом 41 підрозділу 5 розділу ХХ ПКУ встановлено ставку акцизного податку у розмірі 0,00 євро за 1000 літрів, а також нафти або нафтопродуктів сирих, одержаних з бітумінозних порід (мінералів), що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД 2709 00 10 00 та 2709 00 90 00, оподатковуються за ставкою у розмірі 7 відсотків.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Операція з постачання комунальними підприємствами робіт/послуг, зокрема з  капітального, поточного ремонту та утримання вулично-дорожньої мережі, внутрішньо квартальних доріг, мостів, зливової каналізації та інших інженерних споруд, у тому числі за рахунок бюджетних коштів, є об'єктом оподаткування ПДВ у розумінні  пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ, оскільки така операція відповідає визначенню операцій з постачання послуг, наданому підпунктом 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ, та оподатковується ПДВ виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту188.1 статті 188 розділу V ПКУ, а саме виходячи з договірної вартості таких робіт/послуг. Питання формування вартості товарів/послуг, що постачаються, не відноситься до компетенції ДПС.

Підпунктом 82 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ встановлено ставку ПДВ у розмірі 7 відсотків на операції з постачання певних категорій товарів.

У разі придбання комунальним підприємством таких товарів з нарахуванням ПДВ за ставкою 7 відсотків, у тому числі за рахунок бюджетних коштів, суми податкового кредиту формуються за загальновстановленими правилами, виходячи з сум податку, вказаних у податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН в терміни, визначені ПКУ.

Використання комунальним підприємством придбаних товарів зі сплатою ПДВ за ставкою 7 відсотків для виконання робіт/послуг, операції з постачання яких оподатковуються ПДВ за ставкою 20 відсотків, не призводить до зниження ставки ПДВ при постачанні таких робіт/послуг. До операцій з постачання комунальними підприємствами робіт/послуг застосовуватиметься основна ставка ПДВ 20 відсотків.

Згідно зі статтею 36 розділу І ПКУ платники податку повинні самостійно визначати відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 розділу II ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.