X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.07.2022 р. № 1105/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо особливостей ведення податкового обліку з ПДВ при зарахуванні зустрічних однорідних вимог та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненнях, між Підприємством та іншим суб’єктом господарювання – платником ПДВ (далі – інший СГ) укладено два договори.

Згідно з умовами першого договору Підприємством надано поворотну безвідсоткову фінансову допомогу іншому СГ, операція з надання якої не підлягає оподаткуванню ПДВ.

Умовами другого договору передбачено постачання вугілля іншим СГ Підприємству. Операція з постачання такого вугілля є об’єктом оподаткування ПДВ.

Таким чином у контрагентів виникають зустрічні однорідні вимоги:

у Підприємства – вимога до іншого СГ щодо повернення сум поворотної фінансової допомоги;

у іншого СГ – вимога до Підприємства щодо оплати поставленого вугілля.

Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо:

1) можливості зарахування зустрічних однорідних грошових вимог за договорами, зазначеними у зверненнях;

2) виникнення податкових зобов’язань з ПДВ при такому зарахуванні зустрічних однорідних вимог.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).

Статтею 5 ПКУ визначено, що поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 ПКУ.

У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ.

Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Статтею 601 Цивільного кодексу України визначено, що зобов’язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред’явлення вимоги.

Згідно з підпунктом 14.1.257 пункту 14.1 статті 14 ПКУ поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу ХХ ПКУ.

Згідно з пунктом 185.1 статті 185 ПКУ об’єктом оподаткування податком на додану вартість є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.

Постачання товарів – будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).

Постачання послуг – будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).

Починаючи з 01.01.2022 припинено дію режиму звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, який був тимчасово встановлений пунктом 45 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ. Отже, починаючи з 01.01.2022 операції з постачання вугілля підлягають оподаткуванню ПДВ на загальних підставах.

Відповідно до пункту 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ тимчасово, до 1 січня 2026 року, платники податку, які здійснюють постачання, передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, надають послуги із забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702 та товарної підпозиції 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, нараховують плату за абонентське обслуговування, визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом.

Підпунктом 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 ПКУ визначено, що касовий метод для цілей оподаткування ПДВ - метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на рахунки платника податку, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, у касу платника податків або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з рахунків платника податку, відкритих в установах банків, та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, дата видачі з каси платника податків або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).

Щодо питання 1

Основні засади господарювання в Україні визначено Господарським кодексом України, який регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання. Врегулювання питань господарських правовідносин між підприємствами, у тому числі в частині можливості проведення ними заліку зустрічних однорідних вимог, не належить до компетенції Державної податкової служби України.

Щодо питання 2

У ситуації, описаній у зверненнях, з метою оподаткування ПДВ необхідно розглядати дві різні господарські операції: з надання (повернення) поворотної фінансової допомоги та з постачання вугілля.

Операція з надання/повернення поворотної фінансової допомоги не є об’єктом оподаткування ПДВ відповідно до визначення, наданого пунктом 185.1 статті 185 ПКУ. Отже, операція з надання/повернення поворотної фінансової (у тому числі якщо її повернення здійснюється шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог) не спричиняє податкових наслідків з ПДВ.

Операція з постачання вугілля є об’єктом оподаткування ПДВ та оподатковується за ставкою 20 відсотків. Зважаючи на те, що згідно з пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ податкові зобов’язання за такою операцією визначаються за касовим методом, то на дату оформлення документа про зарахування зустрічних однорідних вимог (дата отримання іншого виду компенсації вартості поставлених товарів/послуг) постачальник вугілля повинен нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ та скласти відповідну податкову накладну у порядку, визначеному статтею 201 ПКУ, яка підлягає обов’язковій реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.