X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.07.2022 р. № 1114/ІПК/99-00-24-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо виникнення податкових наслідків у разі припинення контролю над іноземною юридичною особою, та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків – фізична особа у своєму зверненні повідомив про набуття статусу контролюючої особи в іноземній контрольованій компанії у березні 2022 року. Після створення зазначеної контрольованої іноземної компанії (далі - КІК) платнику податків було відмовлено у співпраці з іноземними контрагентами, у зв’язку з чим КІК втратила ділову мету.

Статутний капітал КІК становить 1 євро, КІК не має жодного майна та відкритих розрахунків в жодній з юрисдикцій, крім того не отримувала прибуток.

У зв’язку з чим платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо податкових наслідків, пов’язаних з ліквідацією даної КІК: необхідністю подання фінансової звітності та заповнення додатка КІК до річної податкової декларації.

         Відповідно до п. 14 розділу I Закону України від 16 січня 2020 року
№ 466-
IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», розділ I Кодексу доповнено
ст. 39 2 щодо запровадження контролю стосовно КІК.

         Разом з тим, згідно з Законом України від 17 грудня 2020 року
№ 1117-
IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збору даних та інформації необхідних для декларування окремих об'єктів оподаткування» зазначена норма набрала чинності з 01.01.2022 року.

Так, відповідно до п.п. 39².5.1 п. 39².5 ст. 39² Кодексу для цілей податкового контролю за оподаткуванням прибутку КІК звітним (податковим) періодом є календарний рік або інший звітний період КІК, що закінчується протягом календарного року.

Згідно з п.п. 39².5.2 п. 39².5 ст. 39² Кодексу контролюючі особи зобов'язані подавати звіт про КІК до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та кваліфікованого електронного підпису.

До звіту про КІК в обов'язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК за звітний (податковий) рік. Якщо граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, такі копії фінансової звітності КІК подаються разом із річною декларацією про майновий стан і доходи або податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за наступний звітний (податковий) період.

Одночасно зауважуємо, що згідно з п.п. 39².3.1 п. 39².3 ст. 39² Кодексу для цілей ст. 39² Кодексу скоригованим прибутком КІК визнається прибуток КІК до оподаткування відповідно до даних її неконсолідованої фінансової звітності, складеної за звітний календарний рік (якщо звітний рік не відповідає календарному року - за періоди, що закінчуються у відповідному календарному році) відповідно до стандартів бухгалтерського обліку, що застосовуються КІК, та строків для підготовки такої звітності у відповідній іноземній юрисдикції.

У разі якщо згідно із законодавством іноземної юрисдикції податкового резидентстваКІК не передбачено обов’язку складання фінансової звітності, контролююча особа повинна забезпечити складання фінансової звітності КІК відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності.

У разі наявності у контролюючого органу сумнівів щодо достовірності поданої фінансової звітності КІК контролюючий орган має право вимагати надання письмового висновку аудиторської компанії, що підтверджує фінансову звітність КІК, не раніше ніж через 15 місяців після завершення звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток КІК.

Такий письмовий висновок має надаватися аудиторською компанією, що має право на проведення аудиту фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції, та не може містити негативний висновок або відмову від надання висновку.

Таким чином, контролююча особа повинна забезпечити складання фінансової звітності КІК відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності та подання відповідної звітності до контролюючого органу у порядку, визначеному Кодексом.

Наказом Міністерства фінансів України від 17.12.2020 № 783 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року № 859» (далі – Наказ № 783) затверджена у новій редакції форма податкової декларації про майновий стан і доходи у складі якої є додаток КІК «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, визначених з частини прибутку контрольованої іноземної компанії», а також Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи.

Крім того, відповідно до п.п. 2 п. 170.13¹ ст. 170 Кодексуне включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокремадоходи у грошовій та/або іншій майновій формі, що не є розподілом прибутку відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності, отримані платником податків - акціонером (учасником, партнером, пайовиком, засновником, контролюючою особою) від іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи, у тому числі при ліквідації (припиненні) такої іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи, у межах вартості грошових коштів та/або майна, раніше внесеного таким платником податку (членами його сім’ї першого та другого ступенів споріднення) та облікованого в якості капіталу іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи відповідно до міжнародних стандартів фінансового обліку.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п.52.2 ст.52 Кодексу).