Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку застосування статті 199 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) та, керуючись статтею 52 ПКУ, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платник податку здійснює оподатковувані та неоподатковувані ПДВ операції та за підсумками календарного року проводить перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях. Протягом року, за який проводиться такий перерахунок, платником податку було подано уточнюючі розрахунки до податкових декларацій з ПДВ за звітні (податкові) періоди попередніх років.
Платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо:
1) врахування при проведенні перерахунку частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях за підсумками календарного року показників уточнюючих розрахунків, що були подані у такому календарному році за звітні (податкові) періоди попередніх років;
2) порядку заповнення додатку 6 до податкової декларації з ПДВ (далі – декларація).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Статтею 199 ПКУ регламентується порядок пропорційного віднесення сум ПДВ до податкового кредиту у разі здійснення платником податку оподатковуваних та неоподатковуваних ПДВ операцій.
Згідно з пунктом 199.1 статті 199 ПКУ у разі, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року (пункт 199.2 статті 199 ПКУ).
Платник податку за підсумками календарного року здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (пункт 199.4 статті 199 ПКУ).
Пунктом 10 розділу III Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 визначено, що розрахунок (перерахунок) частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях відображається у додатку 6 «Розрахунок (перерахунок) частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях (Д6)» (далі – додаток 6) до декларації.
Щодо питання 1
Для визначення обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій при здійсненні перерахунку за підсумками календарного року використовуються показники податкової звітності платника податку за січень – грудень такого року. При цьому враховуються показники податкових декларацій з ПДВ за такий період та уточнюючих розрахунків, які були подані у такому календарному році, незалежно від того, який звітний період в них уточнювався (звітний період року, за який проводиться перерахунок, чи попередніх років).
Щодо питання 2
Розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях для проведення перерахунку за підсумками календарного року здійснюється у рядку 3.1 таблиці 1 додатка 6 до декларації.
Відповідно до встановленої форми додатка 6 у графі 4 рядка 3.1 таблиці 1 зазначається загальний обсяг постачання без ПДВ (сума значень рядків 1.1, 1.2, 1.3, 2.1, 2.2, 3, 5 та 7 колонки А декларації та всіх уточнюючих розрахунків).
У графі 5 рядка 3.1 таблиці 1 вказується обсяг оподатковуваних операцій без ПДВ (сума значень рядків 1.1, 1.2, 1.3, 2.1, 3 та 7 колонки А декларації та всіх уточнюючих розрахунків).
При обрахунку обсягів відповідних операцій з уточнюючих розрахунків використовується значення графи 6 підрядка «Колонка А» відповідних рядків.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |