X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.07.2022 р. № 1130/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку нарахування податкових зобов’язань платником ПДВ при припиненні застосування сплати єдиного податку за ставкою 2 відс. доходута, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як викладено у зверненні, Платник на період введення правового режиму воєнного стану перейшов на сплату єдиного податку за ставкою
2 відс.доходу.

В зв’язку з цим Платник звертається з питанням, чи потрібно йомув періоді повернення на загальну систему оподаткування нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ по необоротних активах, щодо яких було сформовано податковий кредит до переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відс. доходу,в разі якщо:

1) в періоді перебування на спрощеній системі оподаткування необоротні активи використовувались в звичайній виробничій діяльності, не відчужувались, не реалізовувались та залишаться в складі необоротних активів після повернення на загальну систему оподаткування?;

2) необоротні активи були реалізовані/поставлені в періоді перебування платника податків на спрощеній системі оподаткування за ставкою 2 відс.доходу?;

3) необоротні активи було знищено/зруйновано внаслідок військових дій в періоді воєнного часу та перебування платника податків на спрощеній системі оподаткування за ставкою 2 відс.доходу?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу(пункт 1.1 статті 1 Кодексу).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Пунктом 321підрозділу 2 розділу XX Кодексу встановлено, що тимчасово,  протягом дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану не вважаються використаними платником податку в неоподаткованих ПДВ операціях, або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, та норми пункту 198.5 статті 198 Кодексу не застосовуються у випадку, якщо товари, придбані з ПДВ (як до запровадження правового режиму воєнного, надзвичайного стану, так і в період його дії):

- знищені (втрачені) під час дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану;

- передані в державну чи комунальну власність, у тому числі на користь добровольчих формувань територіальних громад, а також надані на користь інших осіб для потреб забезпечення оборони України під час дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану.

Окремі особливості застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності встановлено підрозділом 8 розділу ХХ Кодексу.

Підпунктом 9.9 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу визначено, що після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України платники єдиного податку третьої групи, які на день припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України використовували особливості оподаткування, встановлені вказаним пунктом, з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, втрачають право на використання особливостей оподаткування, передбачених вказаним пунктом, і автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених вказаним пунктом.

Як визначено абзацом четвертим підпункту 9.9 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу,за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість до початку застосування особливостей оподаткування, встановлених вказаним пунктом, які використані (поставлені, реалізовані) платником єдиного податку третьої групи в період застосування особливостей оподаткування, встановлених вказаним пунктом, в операціях, що не є об’єктом оподаткування, платник податку на додану вартість зобов’язаний не пізніше останнього дня звітного періоду, в якому здійснено відновлення його реєстрації платником податку на додану вартість, нарахувати податкові зобов’язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу.

За правилами, встановленими пунктом 198.5 статті 198 розділу V Кодексу, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1статті 189 розділу VКодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є об’єктом оподаткування.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу та опису питання, викладеного у зверненні Платника, ДПС повідомляє.

Щодо питання 1

Якщо необоротні активи, суми ПДВ при придбанніяких були включені до складу податкового кредиту до переходу платника на спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відс. доходу, використовувались у періоді перебування на спрощеній системі оподаткування, та продовжують використовуватись після відновлення його реєстрації платником ПДВ, то нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексупо таким необоротним активам не потрібно.

Щодо питання 2

Якщо необоротні активи, суми ПДВ при придбанні яких були включені до складу податкового кредиту до переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відс. доходу,поставлені (реалізовані) в період перебування такого платника на спрощеній системі оподаткування за ставкою 2 відс. доходу, то платник ПДВ у податковій звітності за перший звітний період після відновлення реєстрації платником ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексу повинен нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ на вартість таких необоротних активів використаних в операціях, що не є об’єктом оподаткування (реалізованих в період дії воєнного, надзвичайного стану), виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції.

Щодо питання 3

При знищенні (втраті) під час дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану товарів, в тому числі необоротних активів, придбаних з ПДВдо дати переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відс. доходу, податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексуне нараховуються та податковий кредит, сформований при їх придбанні, не коригується.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).