X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.07.2022 р. № 1134/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення платника щодо звільнення від відповідальності в зв’язку з неможливістю виконання податкових обов’язків та,керуючись статтею 52 глави 3 розділуІІ Податкового кодексу України (далі– Кодекс), повідомляє.

У своєму зверненні платник податку повідомив, що він є оператором газорозподільних систем. Місцем провадження господарської діяльності з розподілу природного газу платника є територіальні громади, віднесені до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.04.2022 за № 453/37789. Внаслідок військової агресії російської федерації проти України багато об’єктів, газорозподільної структури, внутрішньо будинкових систем газопостачання споживачів послуг розподілу природного газу платника було захоплено, пошкоджено або зруйновано.

Враховуючи вищевикладене, платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з питанняможливості звільнення його від відповідальності, передбаченої Кодексом, за порушення термінів сплати податків та зборів, подання звітності,у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділуІІ ПКУ;реєстрації податкових та акцизних накладних, розрахунків коригування до них, тощо узв'язку з неможливістю своєчасного виконання ним своїх податкових обов'язків з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).

Будь-які питання щодо оподаткування регулюються Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до ПКУ та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства (пункт 7.3 статті 7 розділу I Кодексу).

Згідно з пунктами 36.1 та 36.2 статті 36 розділу І Кодексу податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Підстави для виникнення, зміни і припинення податкового обов'язку, порядок і умови його виконання встановлюються Кодексом або законами з питань митної справи (пункт 37.1 статті 37 розділу І Кодексу).

Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (пункт38.1 статті 38 розділу І Кодексу).

Відповідно до пункту 46.1 статті 46 глави 2 розділуІІ Кодексу податкова декларація, розрахунок, звіт документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених Кодексом)контролюючим органаму строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску.

Згідно з пунктом 57.1 статті 57 глави 4 розділу ІІ ПКУ платник податків зобов'язаний самостійно сплатити сумуподаткового зобов'язання, зазначену у поданій нимподатковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПКУ для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених ПКУ.

Пунктом 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ визначено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеногоУказом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженимЗаконом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу.

Згідно з підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексуу разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділуІІ Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрахподаткових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділуІІ Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрахподаткових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної ПКУ, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.

Платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, передбачених ПКУ, за умови виконання ними таких податкових обов'язків, щодо реєстраціїподаткових накладних/розрахунків коригуванняв Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

На даний час такий порядок та перелік документів для підтвердження  розроблений та розміщений на офіційному сайті Міністерства фінансів України.

Із проєктом наказу можна ознайомитися на офіційній сторінці Міністерства фінансів України в мережі Інтернет за посиланням: https://mof.gov.uaу підрозділі "Проекти нормативно-правових актів у 2022 році" рубрики "Законодавство" розділу "Проекти нормативно-правових актів".

Відповідно до пункту 52.2 статті 52глави 3 роздiлу II ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.