Державна податкова служба України за результатами розгляду звернень Первинної профспілкової організації «______» (далі – профспілкова організація) щодо окремих питань оподаткування неприбуткової організації та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
Згідно із зверненнями профспілкової організації, статус якої зазначено як неприбуткова організація, такою профспілкою розглядається можливість організації відпочинку (оздоровлення) своїх членів не тільки у вітчизняних оздоровчих закладах, а і за межами території України.
У зв’язку із зазначеним вище профспілкова організація просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Чи можуть бути витрати профспілкової організації, які направлені на забезпечення відпочинку (оздоровлення) члена профспілки та його родини за межами території України, бути визнаними такими, що відповідають статутній діяльності такої організації відповідно до вимог п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу?
2. Чи не призведе здійснення витрат профспілковою організацією, які направлені на забезпечення відпочинку (оздоровлення) члена профспілки та його родини за межами території України, до виключення такої профспілки з Реєстру неприбуткових установ та організацій (далі – Реєстр)?
3. Чи можуть бути витрати профспілкової організації, які направлені на забезпечення відпочинку (оздоровлення) члена профспілки та його родини за межами території України, визнаними такими, що призводять до розподілу отриманих доходів (прибутків) серед засновників (учасників), членів такої організації та її працівників в порушення вимог абзацу третього п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Кодексу?
Щодо питань 1 - 3
Пунктом 133.4 ст. 133 Кодексу встановлено, що не є платниками податку на прибуток підприємств неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.
Так, згідно з п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Кодексу неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств є підприємство, установа та організація (далі – неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:
утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, іншим юридичним особам, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечення відповідно до закону (для недержавних пенсійних фондів), або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об’єднання та асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельні кооперативи;
внесена контролюючим органом до Реєстру.
Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (абзац перший п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу).
При цьому, пункт 133.4 ст. 133 Кодексу на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану застосовується з урахуванням положень п. 63 підрозділу 4 розділу ХХ Кодексу.
Тож, обов’язковими умовами перебування організації у статусі неприбуткової організації є, зокрема, заборона розподілу доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої неприбуткової організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб, як це передбачено абзацом третім п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Кодексу, та використання своїх доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
Водночас, на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану не вважається порушенням вимог п. 133.4 ст. 133 Кодексу здійснення неприбутковою організацією передачі майна, надання послуг, благодійної допомоги, використання доходів (прибутків) для фінансування видатків, не пов’язаних з реалізацією мети та напрямів діяльності, передбачених її установчими документами, на цілі, що визначені пунктом 63 підрозділу 4 розділу ХХ Кодексу.
Відповідно до п.п. 133.4.6 п. 133.4 ст. 133 Кодексу до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам пункту 133.4 ст. 133 Кодексу і не є платниками податку на прибуток підприємств, зокрема, можуть бути віднесені професійні спілки, їх об’єднання та організації профспілок.
Особливості правового регулювання, засади створення, права та гарантії діяльності професійних спілок визначає Закон України від 15 вересня 1999 року № 1045-XIV «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 1045).
Первинною організацією профспілки є добровільне об'єднання членів профспілки, які, як правило, працюють на одному підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності і виду господарювання або у фізичної особи, яка використовує найману працю, або забезпечують себе роботою самостійно, або навчаються в одному закладі освіти (ст. 1 Закону № 1045).
Професійні спілки створюються з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки (частина перша ст. 2 Закону № 1045).
Згідно зі ст. 14 Закону № 1045 профспілки діють відповідно до законодавства та своїх статутів.
Статут (положення) профспілки повинен містити, зокрема, як передбачено пунктом 9 частини третьої ст. 14 Закону № 1045, джерела надходження (формування) коштів профспілки та напрями їх використання.
Відповідно до ст. 37 Закону № 1045 профспілкові організації на підприємствах, в установах, організаціях та їх структурних підрозділах представляють інтереси своїх членів і захищають їх трудові, соціально-економічні права та інтереси. Свої повноваження первинні профспілкові організації здійснюють через утворені відповідно до статуту (положення) виборні органи, а в організаціях, де виборні органи не створюються, – через профспілкового представника, уповноваженого згідно із статутом на представництво інтересів членів профспілки, який діє в межах прав, наданих Законом № 1045 та статутом профспілки.
Одним з повноважень виборного органу первинної профспілкової організації на підприємстві, в установі, організації є, зокрема, направлення працівників на умовах, передбачених колективним договором або угодою, до санаторіїв, профілакторіїв і будинків відпочинку, туристичних комплексів, баз та оздоровчих закладів (п. 15 частини першої ст. 38 Закону № 1045).
Таким чином, у разі якщо статутом профспілкової організації та колективним договором підприємства, працівниками якого є члени цієї профспілкової організації, передбачена можливість організації відпочинку (оздоровлення) своїх членів за межами території України, то здійснення таких витрат не є підставою для виключення такої профспілкової організації з Реєстру, тобто проведення зазначених операцій відповідає вимогам п. 133.4 ст. 133 Кодексу щодо перебування профспілкової організації у статусі неприбуткової.
Натомість, здійснення профспілковою організацією витрат на організацію відпочинку (оздоровлення) за межами території України також і членів сімей працівників, останні з яких є членами такої профспілкової організації, призводить до порушення вимог абзацу третього п.п. 133.4.1 та п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу для перебування такої профспілкової організації у Реєстрі, оскільки такі члени сімей працівників не є членами цієї профспілкової організації.
У разі недотримання неприбутковою організацією вимог, встановлених п. 133.4 ст. 133 Кодексу з урахуванням положень п. 63 підрозділу 4 розділу ХХ Кодексу, така організація підлягає виключенню з Реєстру з визначенням податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств відповідно до підпунктів 133.4.3 та 133.4.4 п. 133.4 ст. 133 Кодексу.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |