Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо коригування податкових зобов’язань та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює реалізацію сертифікатів, які надають право на придбання товарів Товариства в межах номіналу таких сертифікатів протягом строку їх дії.
На дату отримання від покупця коштів за сертифікат Товариство складає податкову накладну та реєструє її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).
Згідно з Положенням про порядок видачі та погашення сертифікатів, затвердженого наказом Товариства, після закінчення строку дії сертифікату обмін його на товари/послуги припиняється, а грошові кошти, сплачені за сертифікат, покупцю не повертаються, а набувають статусу безповоротної фінансової допомоги.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо права на зменшення податкових зобов’язань, нарахованих за операціями з продажу сертифікатів, у разі, якщо строк їх дії закінчився та такі сертифікати надалі не підлягають обміну на товари/послуги, а отримані за них кошти не повертаються покупцю, а набувають статусу безповоротної фінансової допомоги.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Згідно з підпунктом 14.1.257 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ безповоротна фінансова допомога - це:
сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів;
сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості;
сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Правила формування податкових зобов'язань з ПДВ та їх коригування, а також складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в ЄРПН встановлено статтями 187, 192, 201 розділу V ПКУ.
Пунктом 187.1 статті 187 розділу V ПКУ визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Згідно з пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни. Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Перелік обов'язкових реквізитів, які зазначаються у податковій накладній, визначено у пункті 201.1 статті 201 розділу V ПКУ, зокрема такими реквізитами є опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг.
Відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Згідно з частиною другою статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Тому платники податків при визначенні порядку оподаткування здійснюваних ними операцій повинні керуватися одним із основних принципів бухгалтерського обліку -превалювання сутності над формою, згідно з яким операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми (стаття 4 Закону № 996).
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
У ситуації, описаній у зверненні, з метою оподаткування ПДВ операція з продажу сертифіката є операцією з постачання товарів/послуг, яка підлягає оподаткуванню на загальних підставах. За операцією з продажу (постачання) сертифіката податкові зобов'язання з ПДВ нараховуються на дату «першої події», визначеної відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ (або на дату передачі продавцем сертифіката покупцю, або на дату оплати покупцем такого сертифікату). На таку дату продавець зобов'язаний скласти податкову накладну на покупця та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.
У разі передачі продавцем товарів в обмін на подарунковий сертифікат номенклатура товару/послуги, зазначена у вищевказаній податковій накладній, змінюється, отже виникають підстави для складання розрахунку коригування до такої податкової накладної на зміну номенклатури.
Водночас якщо обмін такого сертифікату на товари/послуги продавця не здійснюється (у тому числі у зв’язку із закінченням терміну дії сертифікату), то обставини здійсненої операції з постачання товарів/послуг (сертифікату) не змінюються, отже підстави, визначені пунктом 192.1 статті 192 ПКУ для складання розрахунку коригування до податкової накладної, складеної на дату його передачі покупцю / отримання коштів від покупця, не виникають, та, відповідно, відсутні підстави для коригування податкових зобов’язань продавця.
Кошти, сплачені покупцем при придбанні сертифікату, з метою оподаткування ПДВ не можуть розглядатися як безповоротна фінансова допомога, оскільки ці кошти є оплатою вартості товару (сертифікату) незалежно від способів подальшого використання такого товару (тобто незалежно від того, скористається покупець сертифікатом з метою його обміну на товари/послуги продавця, чи ні).
Відповідно до норм чинного законодавства (стаття 36 ПКУ) платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |