Головне управління ДПС у м. Києві за результатами розгляду звернення щодо списання безнадійної дебіторської заборгованості з урахуванням строків позовної давності та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755–VI (із змінами і доповненнями) (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податку повідомив, що у 2018 році ним було надано послуги іншому платнику податків, який зобов’язаний був оплатити послуги у строк до 18.01.2018 року. Станом на дату направлення запиту оплату за надані послуги від контрагента не отримано.
Враховуючи вищезазначене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи необхідно під час встановлення строку позовної давності з метою визначення заборгованості безнадійною враховувати положення, передбачені п. 12 розд. «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV (із змінами і доповненнями) (далі – ЦКУ)?
2. Чи означають положення п. 12 розд. «Прикінцеві та перехідні положення» ЦКУ, що строк позовної давності (три роки) для визнання безнадійної заборгованості на початок введення карантину зупиняється та після закінчення карантину продовжується, з урахуванням п. 3 частини першої ст. 263 ЦКУ?
Щодо питань 1 та 2
Підпунктом «а» п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу передбачено, що безнадійна заборгованість – це, зокрема, заборгованість за зобов’язаннями, щодо якої минув строк позовної давності.
Відповідно до ст. 257 ЦКУ загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Згідно з п. 3 частини першої ст. 263 ЦКУ перебіг позовної давності зупиняється, зокрема, у разі зупинення дії закону або іншого нормативно-правового акта, який регулює відповідні відносини.
Законом України від 30 березня 2020 року № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» були внесені доповнення до розд. «Прикінцеві та перехідні положення» ЦКУ, а саме доповнено п. 12 Розділу «Прикінцеві та перехідні положення» ЦКУ такого змісту:
«Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 ЦКУ, продовжуються на строк дії такого карантину».
Таким чином, під час застосування правил позовної давності (ст. 257 ЦКУ) в тому числі з метою визначення безнадійної заборгованості, слід враховувати положення, передбачені п. 12 розд. «Прикінцеві та перехідні положення» ЦКУ.
У разі, якщо тривалість загальної позовної давності (три роки) припадає на строк дії карантину, то після закінчення карантину строк перебігу загальної позовної давності продовжує рахуватися в розмірі періоду позовної давності, що припав на строк дії такого карантину.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |