Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення (далі – ТОВ), щодо коригування фінансового результату до оподаткування на суму залишкової вартості безоплатно переданого основного засобу на користь платника податку на прибутокта, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенціїповідомляє.
Як зазначено у зверненні, ТОВ входить до групи компаній, яка спеціалізується на розробці, будівництві та експлуатації електростанцій, що використовують відновлювальні джерела енергії, в ряді країн світу.
У 2021 році ТОВ завершило будівництво та ввело в експлуатацію сонячну електростанцію.
ДП «» (далі – Виконавець) здійснює підключення електроустановок, збудованих ТОВ до електричних мереж на умовах Договору про приєднання до системи передачі (далі – Договір). Однією з умов підключення електроустановок замовника є введення в експлуатацію збудованої замовником підстанції ПС 330/110/35 кВ «» (далі – Об’єкт), здійснення державної реєстрації прав на таке нерухоме майно з подальшим укладанням відповідного договору передачіОб’єкта Виконавцю послуг, підписання акту приймання-передачі майна, передача усіх авторських прав на проектну, первинну документацію з метою подальшої експлуатації такого Об’єкта Виконавцем.
Безоплатну передачу Об’єкта від ТОВ до Виконавця було оформлено договором дарування 30.12.2021, зареєстрованого згідно чинного законодавства.
Виконавець є платником податку на прибуток на загальних підставах.
ТОВ здійснює бухгалтерський облік за національними Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, визначає об’єкт оподаткування із застосуванням податкових різниць.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо відображення в бухгалтерському обліку та оподаткування податком на прибуток операції з безоплатної передачі за договором дарування основного засобу (нерухомого майна).
Відповідно до п.п. 14.1.202 п. 14.1 ст. 14 Кодексу продаж (реалізація) товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.
Отже, операції з безоплатної передачі (дарування) майна у податковому обліку прирівнюються до продажу такого майна.
Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
Коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів, здійснюється відповідно до п.п. 138.1, 138.2 ст. 138 Кодексу.
Так, згідно п.п. 138.1 ст. 138 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується, зокрема:
на суму нарахованої амортизації основних засобів та/або нематеріальних активів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;
на суму залишкової вартості окремого об'єкта основних засобів або нематеріальних активів, визначеної відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, у разі ліквідації або продажу такого об'єкта;
на суму залишкової вартості окремого об'єкта невиробничих основних засобів та/або невиробничих нематеріальних активів, визначеної відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, у разі ліквідації або продажу такого об'єкта;
Пунктом 138.2 ст. 138 Кодексу встановлено, що фінансовий результат до оподаткування зменшується, зокрема:
на суму залишкової вартості окремого об'єкта основних засобів або нематеріальних активів, визначеної з урахуванням положень цієї статті Кодексу, у разі ліквідації або продажу такого об'єкта;
на суму первісної вартості придбання або виготовлення окремого об'єкта невиробничих основних засобів та/або невиробничих нематеріальних активів та витрат на їх ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення, у тому числі віднесених до витрат відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, у разі продажу такого об'єкта невиробничих основних засобів та/або нематеріальних активів, але не більше суми доходу (виручки), отриманої від такого продажу.
Терміни "невиробничі основні засоби", "невиробничі нематеріальні активи" означають відповідно основні засоби, нематеріальні активи, не призначені для використання в господарській діяльності платника податку (п.п. 138.3.2 п. 138.3 ст. 138 Кодексу).
Отже, у разі безоплатної передачі платником податку на прибуток основних засобів, призначених для використання у господарській діяльності, такий платник збільшує фінансовий результат до оподаткування на суму залишкової вартості окремого об'єкта основних засобів, визначеної відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та зменшує фінансовий результат до оподаткування на суму залишкової вартості окремого об'єкта основних засобів, визначеної з урахуванням положень ст. 138 Кодексу.
Якщо основні засоби належать до невиробничих, то у разі безоплатної передачі такихосновних засобів, платник податку на прибуток збільшує фінансовий результат до оподаткування на суму залишкової вартості окремого об'єкта невиробничих основних засобів, визначеної відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку. При цьому різниця, щодо зменшення фінансового результату до оподаткуванняна суму первісної вартості придбання або виготовлення окремого об'єкта невиробничих основних засобів, але не більше суми доходу (виручки), отриманої від такого продажу відповідного об’єкта невиробничих основних засобів, дорівнюватиме нулю.
Що стосується відображення у бухгалтерському обліку платника податків операцій з передачі права власності (дарування) нерухомого майна платнику податку на прибуток слід зазначити наступне.
Для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (п. 44.2 ст. 44 Кодексу).
Отже, господарські операції платників податку на прибуток відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування з подальшим його коригуванням.
Положенням про Міністерство фінансів України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 375, встановлено, що Мінфін є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері, зокрема, бухгалтерського обліку та аудиту, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері контролю за дотриманням бюджетного законодавства.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).
Враховуючи зазначене, з питання відображення у бухгалтерському обліку підприємства операції з передачі права власності (дарування) нерухомого майна, доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |