X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 06.06.2022 р. № 701/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення, надіслане до ДПС листом Головного управління ДПС у м. Києві щодо порядку складання розрахунків коригування до податкових накладних у разі виправлення помилки, допущеної при складанні розрахунку коригування до помилково складеної податкової накладної, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариством у жовтні 2021 року було складено та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) дві податкові накладні на одну і ту саму операцію але з різними датами складання.

Надалі Товариствомбуло самостійно визначено, яка з двох складених ним на одну і ту ж операцію податкових накладних є «правильна», а яка «невірна», та у листопаді 2021 року до «невірної» податкової накладної було складено розрахунок коригування з кодом причини 301 «Виправлення помилки», у верхній лівій частині розрахунку коригування у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причин» зазначено тип причини 20. Тобто, до «невірної» податкової накладної Товариством складений розрахунок коригування як до зайво складеної.

З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання порядку виправлення показників, зазначених у зареєстрованому в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу II Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формувати показники податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу II Кодексу.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 розділу V Кодексу на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін.

Пунктом 192.1 статті 192 розділу V Кодексу передбачено можливість складання розрахунку коригування до податкової накладної у разі допущення платником податку помилок при її складанні, у тому числі не пов'язаних зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Порядок складання податкових накладних та розрахунків коригування до них затверджений наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26 січня 2016 року за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307).

Загальний порядок складання розрахунку  коригування до податкової накладної у разі коригування кількісних та/або вартісних показників табличної частини податкової накладної визначено пунктом 23 Порядку № 1307, згідно з яким, зокрема, Державна податкова служба України визначає умовні коди причин коригування, які платники податку зазначають у графі 2.1 розрахунку коригування, та забезпечує їх оприлюднення на власному офіційному вебпорталі для використання платниками податку під час складання розрахунків коригування відповідно до Кодексу.

Пунктом 24 Порядку № 1307 встановлено порядок складання розрахунку коригування до податкової накладної, зайво складеної на операцію з постачання товарів/послуг. При складанні такого розрахунку коригування застосовується код причини коригування 301, який відповідає причині коригування «Виправлення помилки (пункт 24 Порядку заповнення податкової накладної)». Слід зауважити, що такий розрахунок коригування складається лише у разі, якщо в ЄРПН зареєстровано дві або більше податкових накладних, складених на одну й ту ж операцію з постачання товарів/послуг (всі показники та реквізити, крім номера податкової накладної, однакові).

Як зазначено у зверненні, платником податку було складено дві податкові накладні на одну і ту саму операцію але з різними датами складання (одна податкова накладна складена на фактичну дату здійснення операції(22.10.2021), а друга - на дату, коли така операція з постачання не здійснювалась (18.10.2022)).

Отже, встановлений пунктом 24 Порядку № 1307 порядок складання розрахунків коригування до таких податкових накладних не може бути застосований, а розрахунок коригування до помилкової податкової накладної складається в загальному порядку. 

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.