X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.02.2023 р. № 440/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення                             ТОВ «»(далі – ТОВ) щодо оподаткування податком на прибуток операції з продажу частки в корпоративних правах ТОВ за сумою вищою/нижчою ніж сума придбання та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, засновниками та кінцевими бенефенціарами ТОВ є громадяни України: а саме,  фізична особа 1 (частка в статутному капіталі 25 відсотків), фізична особа 2 (частка в статутному капіталі 25 відсотків),фізична особа 3 (частка в статутному капіталі 25 відсотків) та ТОВ «Н» (частка в статутному капіталі 25 відсотків).

Розмір статутного капіталу ТОВ складає  «»млн.грн. (номінальна вартість часток на момент створення ТОВ).

ТОВ «Н» прийняло рішення про продаж своєї частки в статутному капіталі. Першим набувачем цієї частки буде саме ТОВ, тобто воно стане власником власного статутного капіталу у розмірі 25 відсотків.

В подальшому ТОВ планує продати свою частку у розмірі 25 відсотків умовному (іншому) інвесторові. В залежності від ринкової ціни на момент продажу ТОВ передбачає такі варіанти подій:

  1. Продаж частки буде здійснено за ринковою ціною, що перевищує ціну придбання;
  2. Продаж частки буде проводитись за ринковою ціною, що нижче її придбання.

ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультаціюстосовно формування оподатковуваного прибутку по:

  1. Події №1:

Здійснення продажу частки в корпоративних правах за сумою вищою ніж сума придбання.

  1. Подія № 2:

Здійснення продажу частки в корпоративних правах за сумою нижчою ніж сума придбання.

Щодо питань 1, 2

Відповідно до частини першої ст. 8 розділу II«Цінні папери» Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» цінним папером є документ установленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право, визначає взаємовідносини емітента цінного папера (особи, яка видала цінний папір) і особи, яка має права на цінний папір, та передбачає виконання зобов’язань за таким цінним папером, а також можливість передачі прав на цінний папір та прав за цінним папером іншим особам.

Корпоративні права – права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами (п.п. 14.1.90 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Відповідно до частини першої та другої ст. 12 Закону України від 06 лютого 2018 року № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі – Закон № 2275-VIII)розмір статутного капіталу товариства складається з номінальної вартості часток його учасників, виражених у національній валюті України.

Розмір частки учасника товариства у статутному капіталі товариства може додатково визначатися у відсотках. Розмір частки учасника товариства у відсотках повинен відповідати співвідношенню номінальної вартості його частки та статутного капіталу товариства.

Вкладом учасника товариства можуть бути гроші, цінні папери, інше майно, якщо інше не встановлено законом (частина перша ст. 13 Закону
№ 2275-VIII).

Учасник товариства має право відчужити свою частку (частину частки) у статутному капіталі товариства оплатно або безоплатно іншим учасникам товариства або третім особам (частина перша ст. 21Закону№ 2275-VIII).

Учасник товариства має право відчужити свою частку (частину частки) у статутному капіталі лише в тій частині, в якій вона є оплаченою (частина третя ст. 21 Закону № 2275-VIII).

Відповідно до частини першої та четвертої ст. 25 Закону  № 2275-VIII товариство має право придбавати частки у власному статутному капіталі без його зменшення на розмір такої частки лише за умови, що на день такого придбання товариство сформує резервний капітал у розмірі ціни придбання викупленої частки, який не може використовуватися для здійснення виплат на користь учасників такого товариства.

У разі придбання частки (частини частки) учасника самим товариством без зменшення статутного капіталу товариства воно зобов'язане здійснити відчуження такої частки відплатно не пізніше ніж через один рік з дня придбання частки (частини частки), якщо інший строк не встановлено статутом товариства. Відповідне положення може бути внесене до статуту товариства, змінене або виключене з нього одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь усі учасники товариства.

Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.

При визначенні фінансового результату до оподаткування враховуються різниці щодо операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів (п. 141.2 ст. 141 Кодексу).

Кодексом не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування за операціями з продажу або іншого відчуження корпоративних прав в іншій, ніж цінні папери, формі, за умови, що такі операції не підпадають під визначення контрольованих з метою трансфертного ціноутворення відповідно до ст. 39 Кодексу.

Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (абзац перший частини другої ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами).

Отже, з питання порядку формування доходів та витрат у бухгалтерському обліку за операціями з продажу частки в корпоративних правах,вираженої в іншій, ніж цінні папери, формі за ціною нижче/вище суми придбання, доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.

Відповідно до п. 528 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 цього Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ Кодексу для платників податків та контролюючих органів тимчасово, на період  до припинення  або скасування воєнного стану на території України, зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з урахуванням особливостей, встановлених цим підпунктом.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).