Державна податкова служба України відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення Підприємства щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства та повідомляє.
Підприємство у своєму зверненні зазначає, що є виробником тютюнових виробів в Україні та виробляє продукцію як для українських так і для зовнішніх ринків. Сигарети які йдуть на експорт, Підприємство позначає марками акцизного податку, отриманими від покупців – нерезидентів встановленого зразка. Такі сигарети вивозяться за межі митної території Україні у митному режимі експорту. Вироблені Підприємством сигарети для експортних потреб не маркуються українськими марками акцизного податку, оскільки не споживаються на митній території України.
Підприємство просить надати роз’яснення щодо питань:
У разі здійснення експорту підакцизних товарів (сигарет, які не призначенні для споживання в Україні та, відповідно, не позначені українськими марками акцизного податку), якщо дата оформлення митної декларації та дата фактичного перетину такими сигаретами митного кордону України припадають на різні податкові періоди (звітні місяці), то датою визнання, згідно із підпунктом 213.2.1 пункту 213.2 статті 213 Кодексу, сигарет такими, що не підлягають оподаткуванню акцизним податком, як і випадку з датою виникнення згідно із пунктом 187.1 статті 187 Кодексу податкового зобов’язання з ПДВ за нульовою ставкою, буде вважатись дата оформлення митної декларації?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).
Відповідно до пункту 5.3 статті 5 Кодексу інші терміни, що застосовуються у Кодексу і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 Кодексу встановлено, що об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 Кодексу.
Згідно з підпунктом «б» пункту 187.1 статті 187 Кодексу датою виникнення податкових зобов’язань з ПДВ є дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.
Операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ (абзац «а» підпункту 195.1.1 пункту 195.1 статті 195 Кодексу).
Правові основи оподаткування акцизного податку встановлено розділом VІ та підрозділом 5 розділу XX Кодексу.
Відповідно до підпункту 213.2.1 пункту 213.2 статті 213 Кодексу, операції з вивезення (експорту) підакцизних товарів (продукції) платником податку за межі митної території України не підлягають оподаткуванню акцизним податком.
Товари (продукція) вважаються вивезеними (експортованими) платником податку за межі митної території України, якщо їх вивезення (експортування) засвідчене належно оформленою митною декларацією, у тому числі, якщо відвантаження відбулося у звітному періоді, а вивезення (експортування) - у наступному звітному періоді і на дату подання декларації з акцизного податку за звітний місяць наявна така митна декларація.
Згідно з нормами Кодексу, товари вважаються вивезеними за межі митної території України, якщо таке вивезення підтверджене в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, митною декларацією, оформленою відповідно до вимог Митного кодексу України (далі – Митний кодекс) (абзац другий підпункту г) підпункту 195.1.1 пункту 195.1 статті 195 Кодексу).
Законодавством, що регулює порядок і умови переміщення товарів через митний кордон України, їх митний контроль та митне оформлення, є Митний кодекс, а також Положення про митні декларації, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 450 «Питання, пов’язані із застосуванням митних декларацій» (далі – Положення № 450).
Згідно з частиною першою статті 248 Митного кодексу митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування – з моменту отримання митним органом від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.
Митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених Митним кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується митним органом шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій), інших відміток на митній декларації або документі, який відповідно до законодавства її замінює, а також на товаросупровідних та товарно-транспортних документах у разі їх подання на паперовому носії (частина п’ята статті 255 Митного кодексу).
Митне оформлення – це виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення (пункт 23 частини першої статті 4 Митного кодексу).
Митні формальності – сукупність дій, що підлягають виконанню відповідними особами і митними органами, а також автоматизованою системою митного оформлення з метою дотримання вимог законодавства України з питань митної справи (пункт 29 частини першої статті 4 Митного кодексу).
Відповідно до пункту 16 Положення № 450, митна декларація на паперовому носії вважається оформленою за наявності на всіх її аркушах відбитка особистої номерної печатки посадової особи митного органу, яка завершила митне оформлення.
Електронна митна декларація вважається оформленою за наявності внесеної до неї посадовою особою митного органу, яка завершила митне оформлення, за допомогою автоматизованої системи митного оформлення відмітки про завершення митного оформлення та засвідчення такої декларації електронним цифровим підписом посадової особи митного органу, яка завершила митне оформлення.
Відповідно до пункту 30 Положення № 450, вивезення товарів за межі митної території України підтверджується у разі поміщення товарів у митні режими, зокрема, але не виключно, експорту – митною декларацією, заповненою у звичайному порядку, чи додатковою декларацією, а також повідомленням про фактичне вивезення товарів за межі митної території України.
Повідомлення про фактичне вивезення товарів за межі митної території України містить відомості про кількість та номери у митній декларації товарів, вивезених за межі митної території України, дату їх фактичного вивезення, а у разі митного оформлення товарів за електронною митною декларацією - також відомості про номер митної декларації.
За однією митною декларацією може бути надано кілька повідомлень про фактичне вивезення товарів за межі митної території України з урахуванням дат фактичного вивезення товарів.
Згідно із пунктом 31 Положення № 450 для одержання повідомлення про фактичне вивезення товарів за межі митної території України, митне оформлення яких здійснюється з використанням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії, декларант, який здійснив операцію з вивезення товарів, або уповноважена ним особа звертається до митного органу, яким оформлено відповідну митну декларацію, із заявою довільної форми, до якої додається оригінал декларації (аркуші з позначенням «3/8» форми МД-2 та у разі використання інших відповідних аркушів цієї митної декларації - доповнення форми МД-6, додаткові аркуші форми МД-3 або специфікація форми МД-8 та аркуші коригування).
Посадова особа митного органу за допомогою Єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів України перевіряє наявність внесеної посадовою особою митного органу в пункті пропуску через державний кордон інформації про пропуск задекларованих у цій митній декларації товарів за межі митної території України.
У разі наявності такої інформації на зворотному боці аркуша з позначенням «3/8» форми МД-2 відповідної митної декларації посадовою особою митного органу робиться запис «Задекларовані в цій митній декларації товари вивезено за межі митної території України в повному обсязі» або «Задекларовані в цій митній декларації товари вивезено за межі митної території України в обсязі (зазначається кількість і номери товарів у декларації)», який засвідчується підписом та особистою номерною печаткою посадової особи митного органу, та проставляється дата фактичного вивезення. Митна декларація повертається декларанту або уповноваженій ним особі.
Експорт (остаточне вивезення) – це митний режим, відповідно до якого українські товари випускаються для вільного обігу за межами митної території України без зобов’язань щодо їх зворотного ввезення (частина перша статті 82 Митного Кодексу).
Товари, поміщені у митний режим експорту, втрачають статус українських товарів з моменту їх фактичного вивезення за межі митної території України (частина перша статті 84 Митного кодексу).
Отже, у разі вивезення (експорту) підакцизних товарів (сигарет, які не призначені для споживання в Україні та не марковані марками акцизного податку України) платником податку за межі митної території України, то такі операції з підакцизними товарами не підлягають оподаткуванню у розумінні підпункту 213.2.1 пункту 213.2 статті 213 Кодексу, якщо їх вивезення (експортування) засвідчене належно оформленою митною декларацією, що включає в себе виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, зокрема одержання повідомлення про фактичне вивезення товарів за межі митної території України (пункт 30 Положення № 450), у тому числі, якщо відвантаження відбулося у звітному періоді, а вивезення (експортування) – у наступному звітному періоді і на дату подання декларації з акцизного податку за звітний місяць наявна така митна декларація.
Отже, при вивезенні товарів, зокрема сигарет, за межі митної території України у митному режимі експорту датою виникнення податкового зобов`язання з ПДВ за нульовою ставкою, відповідно до абзацу «а» підпункту 195.1.1 пункту 195.1 статті 195 Кодексу та датою визнання операцій що не підлягають оподаткуванню акцизним податком, згідно із підпунктом 213.2.1 пункту 213.2 статті 213 Кодексу є дата оформлення митної декларації, що відображає завершення процедури митного оформлення експортної операції, яка визначається за фактом проставлення посадовою особою митного органу на всіх аркушах такої декларації відбитку особистої номерної печатки, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, а в разі електронного декларування − за фактом засвідчення електронним цифровим підписом посадової особи митного органу електронної митної декларації, після перетворення її у візуальну форму, у тому числі, якщо відвантаження відбулося у звітному періоді, а вивезення (експортування) - у наступному звітному періоді і на дату подання декларації з акцизного податку за звітний місяць наявна така митна декларація.
Пунктом 102.9 статті 102 та пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, зупиняється перебіг строків, встановлених цим Кодексом для контролюючих органів, зокрема і статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Для надання більш повного та ґрунтовного роз’яснення Підприємство має право повторно звернутися до контролюючого органу та надати копії відповідних документів.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |