Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо обліку та подання звітності з податку на прибуток підприємств нерезидентом, який здійснює господарську діяльність на території України через постійне представництво та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), вмежах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Представництво повідомило, що в 2021 році контролюючим органом було взято на облік нерезидента – материнську компанію Представництва (далі – Іноземна компанія) та включено до Реєстру платників податків – нерезидентів з установленням ознаки платника податку на прибуток, з урахуванням внесених змін до Кодексу, що набрали чинності з 01 січня 2021 року.
Враховуючи вищезазначене, Представництво просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Ким має подаватись звітність щодо податку на прибуток за 2021 рік? Чи може ця звітність подаватися від імені Іноземної компанії Представництвом, що є представником цього нерезидента в Україні?
2. Яку електронну форму звітності з податку на прибуток нерезидента необхідно використовувати за 2021 рік? Чи є особливості її заповнення?
3. Чи правомірне Іноземній компанії доручити сплату грошових зобов’язань з податку на прибуток підприємств своєму Представництву, та чи можна в цьому випадку керуватися роз’ясненнями ДПС, наведеними у пунктах 6.7 та 6.8 Інформаційного листа № 20 «Щодо виконання нерезидентами обов’язків щодо взяття на податковий облік, а також реєстрації платниками податку на прибуток в Україні з 1 січня 2021 року»?
4. Чи автоматично знято з Представництва ознаку платника податку на прибуток після реєстрації платником податку на прибуток Іноземної компанії? Чи зняття ознаки платника податку на прибуток повинно бути ініційовано самим Представництвом?
5. Чи необхідно за результатами діяльності за 2021 рік надавати звітність з податку на прибуток і Іноземною компанією і Представництвом?
Щодо питань 1, 5
Відповідно до підпункту 133.2.2 пункту 133.2 статті 133 розділу ІІІ Кодексу платниками податку – нерезидентами є нерезиденти, які здійснюють господарську діяльність на території України через постійне представництво та/або отримують доходи із джерелом походження з України, та інші нерезиденти, на яких покладено обов’язок сплачувати податок у порядку, встановленому розділом ІІІ Кодексу.
Положеннями абзацу першого пункту 60 підрозділу 10 розділу XX Кодексу встановлено, що нерезиденти (іноземні компанії, організації), які здійснюють господарську діяльність на території України та/або які до набрання чинності Законом України від 16 січня 2020 року № 466 – ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві»належно акредитували (зареєстрували, легалізували) на території України відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, і станом на
01 січня 2021 року не перебувають на обліку в контролюючих органах, зобов’язані протягом трьох місяців подати до контролюючих органів документи для взяття їх на облік у порядку, встановленому пунктом 64.5 статті 64 глави 6 розділу ІІ Кодексу.
Також відповідно до абзацу шостого пункту 60 підрозділу 10 розділу XX Кодексу постійні представництва нерезидентів, які були зареєстровані платниками податків (у тому числі податку на прибуток підприємств) у періодах до 01 січня 2021 року, залишаються платниками таких податків відповідно до вимог Кодексу до реєстрації як платники податків (у тому числі податку на прибуток підприємств) відповідних нерезидентів.
Після взяття на облік нерезидента платником податку на прибуток підприємств обов’язок визначати податкові зобов’язання, подавати податкову звітність з податку на прибуток підприємств, утримувати податок з доходів із джерелом їх походження з України покладається на такого нерезидента.
Отже, у разі взяття контролюючими органами на облік нерезидента (Іноземної компанії) та включення його до Реєстру платників податків – нерезидентів з установленням ознаки платника податку на прибуток протягом трьох місяців, починаючи з 01 січня 2021 року, Представництво такого нерезидента більше не вважатиметься платником податку на прибуток, та не матиме обов’язку щодо подання окремої податкової звітності з цього податку за 2021 рік.
При цьому, нерезидент, який поставлений на облік в якості платника податку на прибуток підприємств за місцезнаходженням свого постійного представництва є правонаступником щодо всіх податкових активів і зобов’язань такого постійного представництва, в тому числі тих, які виникли в податкових періодах у яких на обліку в якості платника податку перебувало постійне представництво.
Загальні вимоги щодо складання податкової звітності визначено статтею 48 глави 2 розділу ІІ Кодексу, згідно з якою податкова декларація повинна містити обов’язкові реквізити, передбачені підпунктами 48.3 та 48.4 статті 48 глави 2 розділу ІІ Кодексу.
Податкова декларація повинна бути підписана, зокрема, керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до контролюючого органу. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником (підпункт 48.5.1 пункту 48.5 статті 48 глави 2 розділу ІІ Кодексу).
Отже, керівник та особа, яка відповідає за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку, є відповідальними за підписання та подання податкових декларацій платника податків – нерезидента.
При цьому, на підставі вказаних у формі № 1–ОПН реєстраційних даних щодо керівника (представника) нерезидента та особи, відповідальної за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку, такі особи будуть відображені в інформаційно-телекомунікаційних системах податкових органів як керівник нерезидента та особа, відповідальна за ведення його бухгалтерського обліку для цілей Кодексу.
Щодо питання 2
Подання документів засобами електронного зв’язку в електронній формі здійснюється платниками відповідно до норм Податкового Кодексу України, законів України від 22 травня 2003 року № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» та від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги», Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557 (далі – Порядок).
Відповідно до пункту 4 розділу ІІ Порядку електронні форми документів у форматі за стандартом на основі специфікації eXtensibleMarkupLanguage (XML) оприлюднюються на офіційному вебпорталі ДПС.
З метою реалізації прав та обов’язків платників подавати податкову декларацію з податку на прибуток підприємств до контролюючих органів у форматі, затвердженому в установленому законодавством порядку, ДПС розроблено форми електронних документів (pdf-, xsd-файли), які розміщено на вебпорталі ДПС у рубриці: «Електронна звітність > Платникам податків про електронну звітність > Інформаційно-аналітичне забезпечення > Реєстр форм електронних документів» (https://tax.gov.ua/elektronna-zvitnist/platnikam-podatkiv-pro/informatsiyno-analitichne-za/reestr-elektronnih-form-po/).
Відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» Реєстр форм електронних документів оприлюднюється для вільного та безоплатного доступу у формі відкритих даних на вебпорталі ДПС у рубриці: «Головна>Відкриті дані» (https://tax.gov.ua/datasets.php) та на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних за адресою: https://data.gov.ua.
ФормаПодаткової декларації з податку на прибуток підприємств затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 (із змінами і доповненнями) (далі – Декларація).
При заповненні Декларації платник податку на прибуток підприємств – нерезидент, який здійснює господарську діяльність на території України через постійне представництво зазначає таку інформацію у рядках 4 -7.
У рядку 7.1 Декларації нерезидентом зазначається інформація про:
повне найменування постійного представництва/відокремленого підрозділу нерезидента, через який здійснюється діяльність в Україні;
код за ЄДРПОУ постійного представництва;
місцезнаходження постійного представництва/відокремленого підрозділу нерезидента;
найменування контролюючого органу за місцем обліку постійного представництва/відокремленого підрозділу нерезидента.
Щодо питання 3
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 розділу І Кодексу платник податків зобов’язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Кодексом та законами з питань митної справи.
Порядок сплати податків та зборів встановлено ст. 35 розділу І Кодексу.
Податковим обов’язком визнається обов’язок платника податку обчислити,
задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Кодексом, законами з питань митної справи (пункт 36.1 статті 36 розділу І Кодексу). Податковий обов’язок виникає у платника за кожним податком та збором (пункт 36.2 статті 36 розділу І Кодексу).
Забороняється будь-яка уступка грошового зобов’язання або податкового боргу платника податків третім особам (крім випадків, коли гарантами повного та своєчасного погашення грошових зобов’язань платника податків є інші особи, якщо таке право передбачено Кодексом) (пункт 87.7 статті 87 глави 9 розділу ІІ Кодексу).
В свою чергу, відповідно до пункту 19.1 статті 19 розділу І Кодексу платник податків веде справи, пов’язані зі сплатою податків, особисто або через свого представника. Особиста участь платника податків в податкових відносинах не позбавляє його права мати свого представника, як і участь податкового представника не позбавляє платника податків права на особисту участь у таких відносинах.
Пунктом 36.4 статті 36 розділу І Кодексу прямо передбачено, що виконання податкового обов’язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента. При цьому, відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов’язку несе платник податків, крім випадків, визначених Кодексом або законами з питань митної справи (пункт 36.5 статті 36 розділу І Кодексу).
Виконанням податкового обов’язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов’язань у встановлений податковим законодавством строк (пункт 38.1 статті 38 розділу І Кодексу). Сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством,– податковим агентом, або представником платника податку (пункт 38.2 статті 38 розділу І Кодексу).
Пунктом 19.2 статті 19 розділу І Кодексу, зокрема встановлено, що представниками платника податків визнаються особи, які можуть здійснювати представництво його законних інтересів та ведення справ, пов’язаних із сплатою податків, на підставі закону або довіреності. Представник платника податків користується правами, встановленими Кодексом для платників податків (пункт 19.3 статті 19 розділу І Кодексу).
Враховуючи вищезазначене, нерезидент може наділити повноваженнями по сплаті податку на прибуток підприємств свій акредитований (зареєстрований, легалізований) відокремлений підрозділ, зокрема постійне представництво.
Отже, сплату податку на прибуток підприємств, що виникає у нерезидента в результаті здійснення господарської діяльності на території України через постійне представництво, може здійснювати відокремлений підрозділ (Представництво), через який здійснюється відповідна діяльність (як представник нерезидента на підставі належним чином оформлених повноважень).
Представництво суб’єкта господарської діяльності не є юридичною особою і не здійснює самостійно господарської діяльності, у всіх випадках воно діє від імені і за дорученням іноземного суб’єкта господарської діяльності, зазначеного у свідоцтві про реєстрацію, і виконує свої функції згідно із законодавством України. Кошти на рахунках в банках такого постійного представництва належать нерезиденту.
Таким чином:
для сплати податку на прибуток підприємств нерезиденту не обов’язково відкривати окремий банківський рахунок в Україні – таку сплату зможе здійснювати відокремлений підрозділ, через який здійснюється відповідна діяльність, що утворює постійне представництво (як представник нерезидента на підставі належним чином оформлених повноважень);
перерахування відокремленим підрозділом в межах делегованого йому нерезидентом повноваженням коштів на сплату зобов’язання з податку на прибуток підприємств за такого нерезидента не впливає на об’єкт оподаткування для цілей податку на прибуток у нерезидента, оскільки фактично є сплатою податку самим нерезидентом з його власних коштів.
При цьому, повідомляємо, що у разі якщо нерезидент доручає сплату грошових зобов’язань з податку на прибуток підприємств в Україні своєму представництву, яке більше не вважається платником податку на прибуток, такий нерезидент може керуватися роз’ясненнями ДПС, наведеними у пунктах 6.7 та 6.8 Інформаційного листа № 20 «Щодо виконання нерезидентами обов’язків щодо взяття на податковий облік, а також реєстрації платниками податку на прибуток в Україні з 1 січня 2021 року».
Щодо питання 4
За даними інформаційних ресурсів ДПС Представництво перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у м. Києві (Подільський район м. Києва) та внесені до Реєстру платників податків – нерезидентів як постійне представництво.
Відповідно до пункту 64.5 статті 64 глави 6 розділу ІІ Кодексу підставою для взяття на облік (внесення змін, перереєстрації) відокремленого підрозділу іноземної компанії, організації, у тому числі постійного представництва нерезидента, є належна акредитація (реєстрація, легалізація) такого підрозділу на території України згідно із законом.
Іноземна компанія 24.03.2021 подала до ДПІ у Подільському районі Головного управління ДПС у м. Києві пакет документів для взяття на облік відповідно до пункту 64.5 статті 64 глави 6 розділу ІІ Кодексу.
На виконання пункту 64.5 статті 64 глави 6 розділу ІІ Кодексу та пункту 60 підрозділу 10 розділу XX Кодексу Іноземна компанія взята на податковий облік в Головному управлінні ДПС у м. Києві (Подільський район м. Києва), дата взяття на облік 24.03.2021 та внесена до Реєстру платників податків – нерезидентів, як нерезидент, який здійснює діяльність через постійні представництва та є платником податку на прибуток підприємств.
Після взяття на облік Іноземної компанії як платника податку на прибуток, її постійне представництво знімається з обліку як платник податку на прибуток і залежно від того, чи акредитоване таке постійне представництво як відокремлений підрозділ на території України, має як платник інших видів податків, зокрема, продовжувати перебувати на обліку в контролюючих органах, – у разі коли йдеться про акредитований відокремлений підрозділ нерезидента, що має код ЄДРПОУ.
Враховуючи вищевикладене за даними інформаційних ресурсів ДПС після взяття на облік Іноземної компанії, як нерезидента, який здійснює діяльність через постійні представництва, Представництву 26.03.2021 року знято ознаку платника податку на прибуток у Реєстрі платників податків – нерезидентів.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |