X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 09.06.2022 р. № 728/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення                             (далі – ТОВ), щодо визнання заборгованості безнадійною та порядку її списання та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, ТОВ є платником податку на прибуток на загальних підставахта не нараховує резерв сумнівних боргів. В період з квітня 2020 року по лютий 2021 надавало послуги фізичній особі – підприємцю (далі - ФОП), але у зв’язку зі смертю її діяльність припинено. 

ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

Якими документами перевести заборгованість ФОП на нащадків або списати як безнадійну дебіторську заборгованість? Чи можна списати заборгованість в 2021 році при пред’явленні копії свідоцтва про смерть і на підставі того, що діяльність ФОП припинена в зв’язку зі смертю 26.04.2021фізичної особи – підприємця?

Якщо у платника є дебіторська заборгованість померлої фізичної особи — підприємця, строк позовної давності якої не минув, така заборгованість підлягає перевірці на відповідність іншим ознакам, зокрема щодо відсутності у померлої фізичної особи спадкового майна.

Особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини) регулюються нормами Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ).

Статтею 1281 глави 87 ЦКУ встановлено порядок пред’явлення кредитором спадкодавця вимог до спадкоємців.

Обов'язок спадкоємців задовольнити вимоги кредитора передбачено статтею 1282 глави 87 ЦКУ.

Оформлення документів щодо пред’явлення вимог до спадкоємців кредитором спадкодавця регулюється положеннями нотаріального законодавства, зокрема, Законом України «Про нотаріат» від 02 вересня 1993 року № 3425-ХІІ (далі – Закон №3425).

Головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику у сфері нотаріату є Міністерство юстиції України (Положення про Міністерство юстиції України, затверджене постановою Кабінетом Міністрів України від 02.07.2014 №228).

Отже, питання оформлення документів спадкової справи за фізичною особою, у тому числі переведення боргу ФОП на спадкоємців, з метою визнання дебіторської заборгованості безнадійною, не регламентується Кодексом, а здійснюється згідно із ЦКУ, Закону №3425 та іншими нормативними та нормативно-правовими актами Міністерства юстиції України.

Підставою для списання дебіторської заборгованості у бухгалтерському обліку є визнання її безнадійною.

Ознаки безнадійної заборгованості для цілей застосування положень Кодексу визначено п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.

У разі відповідності заборгованості одній з ознак, наведених у п.п. 14.1.11 п. 14.1. ст. 14 Кодексу, така заборгованість визнаватиметься безнадійною.

До безнадійної заборгованості віднесено, зокрема: прострочена заборгованість померлої фізичної особи, за відсутності у неї спадкового майна, на яке може бути звернено стягнення (п.п. «б»  п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу); прострочена заборгованість осіб, які у судовому порядку визнані безвісно відсутніми, оголошені померлими (п.п. «в»  п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.

Згідно з п.п. 139.2.1 п. 139.2 ст. 139 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується:

на суму витрат на формування резерву сумнівних боргів або резерв очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів) відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;

на суму витрат від списання дебіторської заборгованості понад суму резерву сумнівних боргів або понад резерв очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів).

Відповідно до п.п. 139.2.2 п. 139.2 ст. 139 Кодексу фінансовий результат до оподаткування зменшується:

на суму коригування (зменшення) резерву сумнівних боргів або резерв очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів), на яку збільшився фінансовий результат до оподаткування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;

на суму списаної дебіторської заборгованості (у тому числі за рахунок створеного резерву сумнівних боргів або резерв очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів), що відповідає ознакам, визначеним п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 цього Кодексу.

Отже, фінансовий результат до оподаткування зменшуватиметься відповідно до п.п. 139.2.2 п. 139.2 ст. 139 Кодексу на суму списаної дебіторської заборгованості, яка відповідає ознакам, наведеним у п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, за умови надання підтверджуючих документів, зокрема, надання копії свідоцтва про смерть та свідоцтва при припинення діяльності ФОП в зв’язку зі смертю.

Таке коригування фінансового результату до оподаткування відбувається в тому звітному (податковому) періоді, на який припадає списання такої заборгованості згідно з правилами бухгалтерського обліку.

При цьому у разі списання дебіторської заборгованості щодо якої не створено резерв сумнівних боргів, фінансовий результат до оподаткування згідно з п.п. 139.2.1 п. 139.2 ст. 139 Кодексу підлягає збільшенню на суму такої списаної заборгованості.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).