Державна податкова служба України розглянула звернення Державного підприємства лісове господарство щодо застосування положень постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 718 «Про внесення зміни до пункту 1 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями» (далі – Постанова № 718) та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах своїх повноважень повідомляє наступне.
У платника виникли запитання щодо умови виконання норми 30 відсотків на придбання необоротних активів, необхідних для здійснення заходів з охорони, захисту, використання та відтворення лісів з метою застосування зменшеного нормативу відрахування частини чистого прибутку (доходу) до державного бюджету у розмірі 50 відсотків.
У разі, якщо сума придбаних необоротних активів:
у першому кварталі значно перевищує сукупний дохід за цей квартал та буде становити 30 відсотків сукупного доходу за весь поточний рік;
у четвертому кварталі перевищує значення сукупного доходу за весь поточний рік?
Щодо питання 1
Положеннями Постанови № 718 передбачено зменшення з 80 до 50 відсотків нормативу відрахування частини чистого прибутку (доходу) до державного бюджету для державних лісогосподарських, лісозахисних, інших підприємств, які належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів за умови спрямування ними 30 відсотків чистого прибутку (доходу) від своєї діяльності на придбання необоротних активів, необхідних для здійснення заходів з охорони, захисту, використання та відтворення лісів (далі – необоротні активи). Крім того, використання 30 відсотків чистого прибутку (доходу) підлягає щорічному державному фінансовому аудиту
Пунктом 2 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями, затвердженого Постановою № 718, встановлено, що частина чистого прибутку (доходу), відраховується державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями до державного бюджету за підсумками фінансово-господарської діяльності за відповідний період у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств.
Згідно з абзацами п’ятим та шостим п. 46.2 ст. 46 Кодексу розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку складається наростаючим підсумком та подається до контролюючих органів разом з фінансовою звітністю у строки, передбачені ст. 49 Кодексу. При цьому для державних унітарних підприємств та їх об’єднань, які є платниками частини чистого прибутку (доходу) податковими (звітними) періодами є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік.
Отже, частина чистого прибутку (доходу) обраховується державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями не за кожний окремий квартал, а наростаючим підсумком за результатами фінансово-господарської діяльності.
Враховуючи наведене державні лісогосподарські, лісозахисні, інші підприємства, що належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів можуть відраховувати частину чистого прибутку (доходу) до державного бюджету у розмірі 50 відсотків протягом податкових (звітних) періодів, що дорівнюють календарному кварталу, півріччю, три квартали, рік за умови спрямування ними наростаючим підсумком 30 відсотків чистого прибутку (доходу) від своєї діяльності за зазначені податкові (звітні) періоди на придбання необоротних активів.
Щодо питання 2
У разі, якщо сума придбаних необоротних активів у першому кварталі значно перевищує чистий прибуток (дохід) від діяльності за цей квартал та буде наростаючим підсумком становити не менше 30 відсотків чистого прибутку (доходу) від діяльності за півріччя, три квартали, весь поточний рік, то враховуючи положення абзаців п’ятого та шостого п. 46.2 ст. 46 Кодексу стосовно того, що розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку та фінансова звітність складаються наростаючим підсумком, то вимога Постанови № 718 щодо застосування ставки 50 відсотків виконується у таких звітних періодах.
Таким чином за умови, що сума придбаних у першому кварталі необоротних активів наростаючим підсумком у податкових (звітних) періодах: квартал, півріччя, три квартали, рік становить не менше 30 відсотків чистого прибутку (доходу), то у зазначених звітних періодах застосовується норматив відрахування частини чистого прибутку (доходу) у розмірі 50 відсотків.
У випадку, якщо придбання необоротних активів здійснено у четвертому кварталі поточного року, при цьому вартість таких необоротних активів перевищує 30 відсотків сукупного чистого прибутку (доходу) від діяльності за рік, то такий платник при декларуванні частини чистого прибутку (доходу) у звітних податкових періодах: квартал, півріччя, три квартали застосовує норматив відрахування 80 відсотків, а при декларуванні за звітний (податковий) рік обчислює частину чистого прибутку (доходу) до державного бюджету у розмірі 50 відсотків.
Разом з тим до Розрахунку необхідно подати доповнення та пояснення, складені у довільній формі щодо обрахунку суми частини чистого прибутку (доходу), а також інформацію щодо спрямування 30 відсотків чистого прибутку (доходу) від своєї діяльності на придбання необоротних активів, необхідних для здійснення заходів з охорони, захисту, використання та відтворення лісів. Про що зазначається у полі «Наявність доповнення» Розрахунку.
При цьому відповідно до п. 46.4 ст. 46 Кодексу платник податків, який подає звітність в електронній формі, подає таке доповнення в електронній формі.
Щодо можливості накопичення підприємством протягом декількох звітних (податкових) періодів коштів з метою спрямування 30 відсотків чистого прибутку (доходу) на придбання більш вартісних необоротних активів
Відповідно до п.п. 1 п. 3 Положення про Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2020 року № 614 (далі – Положення № 614), основними завданням Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, зокрема, є забезпечення формування державної політики у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів.
Крім того, Міндовкілля відповідно до покладених на нього завдань забезпечує нормативно-правове регулювання, а саме видає нормативно-правові акти в межах повноважень, передбачених законом, зокрема, у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів (п.п. 85 п. 5 Положення № 614)
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
____________________________
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |