Головне управління ДПС у області керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянувши звернення Товариства щодо отримання індивідуальної податкової консультації повідомляє таке.
У зверненні Товариство повідомило, що здійснює торгівлю алкогольними напоями, в тому числі столовими та безалкогольними винами, іншими видами вин та міцних алкогольних напоїв на підставі діючої відповідної ліцензії: ліцензія на право оптової торгівлі алкогольними напоям, крім сидру та перрі (без додання спирту).
Товариство просить надати роз’яснення на такі питання:
До запитання 1.
Роздрібна торгівля виключно столовими винами може здійснюватись суб’єктами господарювання без наявності ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Разом з цим, при здійсненні господарської діяльності необхідно враховувати обмеження щодо продажу та споживання столових вин.
Відповідно до преамбули Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 481) Закон № 481 визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров’я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального на території України.
Дія Закону № 481 не поширюється на роздрібну торгівлю винами столовими, крім випадків, передбачених Законом № 481, а також на виробництво вин виноградних і плодово-ягідних, напоїв медових, наливок і настоянок, виготовлених громадянами в домашніх умовах для власного споживання.
Згідно з частиною двадцять першою ст. 15 Закону № 481 роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб’єктами господарювання (у тому числі іноземними суб’єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
З урахуванням викладеного, роздрібна торгівля виключно столовими винами може здійснюватись суб’єктами господарювання без наявності ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Разом з цим, при здійсненні господарської діяльності необхідно враховувати норми ст. 15 прим. 2 та прим. 3 Закону № 481, якими встановлено обмеження щодо продажу та споживання столових вин.
До запитання 2.
Відповідно до абз. 13 ст. 1 Закону № 481 роздрібна торгівля це діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання (у тому числі іноземних суб'єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування.
Оптова торгівля - діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) (абз. 12 ст. 1 Закону 481).
Також абз. 30, 31 ст. 1 Закону 481 визначено поняття мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін, а саме:
У разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої до суб’єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у розмірі 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10 000,00 грн. (абз. 18 ч. 2 ст. 17 Закону 481).
Розподіл видів торгівлі алкогольними напоями та мінімальних цін на оптові та роздрібні у сукупності з встановленими умовами притягнення до відповідальності за їх порушення фактично виділяє окремо суб’єктів господарювання оптової торгівлі та роздрібної торгівлі та як наслідок покладає обов’язок по дотриманню мінімальних оптово-відпускних цін на суб’єктів господарювання оптової торгівлі, а мінімальних роздрібних цін на суб’єктів господарювання роздрібної торгівлі.
Таким чином підстави та умови застосування фінансових санкцій за торгівлю алкогольними напоями за цінами нижчими від мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін не пов’язані з правосуб’єктністю їх покупців.
Відповідальність, передбачена абз. 18 ч. 2 ст. 17 Закону 481, застосовується до суб’єктів оптової торгівлі алкогольними напоями у разі реалізації алкогольних напоїв за цінами нижчими від мінімальних оптово-відпускних цін та суб’єктів роздрібної торгівлі у разі реалізації алкогольних напоїв за цінами нижчими від мінімальних роздрібних цін.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |