X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.06.2022 р. № 767/ІПК/99-00-09-04-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення  Товариства щодовтрати спирту на вихідний контроль  якостіта керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), та в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні Товариство повідомило, що основним видом діяльності є виробництво лікарських засобів, діяльність здійснюється у відповідності до умов виробництва лікарських засобів, які відповідають вимогам належної виробничої практики (GMP).

Відповідно до вимог Порядку випуску, обігу та погашення податкових векселів, авальованих банком (податкових розписок), що видаються до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, спирту етилового денатурованого (технічного) та біоетанолу, які використовуються суб’єктами для виробництва окремих видів продукції, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1257 (далі – Порядок № 1257), для отримання спирту етилового Товариство видає податкові векселя, на строк, що не перевищує 180 днів.

З метою погашення податкових векселів Товариство складає довідки про цільове використання спирту етилового у перерахунку на 100-відсотковий спирт етиловий, за формою затвердженою Наказом Державної податкової адміністрації України від 19.04.2011 № 224, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.05.2011 за № 567/19305).

Довідки про цільове використання спирту етилового Товариством надаються до кожного векселя, з зазначенням вироблених видів лікарських засобів, а у разі нецільового використання зазначаються обсяги спирту використаного не за цільовим призначенням та суми акцизного податку.

Відповідно до настанови СТ-Н МОЗУ 42-4.0:2020 «Лікарські засоби. Належна виробнича практика» затвердженої наказом МОЗ України 16.02.2009 № 95 ( у редакції наказу МОЗ України від 04.05.2020 № 1023) (далі – Настанова), готова продукція складається з вихідної сировини, що відповідає реєстраційному досьє та має бути проконтрольована незалежним чином. Відповідно до вказаної Настанови«розділ вихідна сировина»:

5.31 Якщо одне постачання матеріалів складається з різних серій, то кожну серію необхідно розглядати як окрему щодо відбору проб, проведення випробування і видачі дозволу на використання.

5.33 За допомогою відповідних методик і заходів має бути гарантована ідентичність вмісту кожного контейнера з вихідною сировиною. Контейнери з нерозфасованою продукцією, з яких були відібрані проби, мають бути ідентифіковані (див. розділ 6 частини 1 цієї настанови).

5.35 Виробники готової продукції несуть відповідальність за будь-яке випробування вихідної сировини , як описано в реєстраційному досьє.

Товариством розроблена специфікація для контролю допоміжної сировини «Етанол (96 %)» відповідно до монографії Етанол (96%) Державної фармакопеї України та монографії «Ethanol (96 % percent)» Європейської Фармакопеї.

Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Чи включаються витрати спирту етилового на вхідний контроль якості до витрат спирту етилового використаного за цільовим призначенням для виробництва лікарських засобів?
  2. Чи включаються витрати спирту етилового  при зберіганні в межах відповідних норм (природній убиток) до витрат спирту етилового використаного за цільовим призначенням для виробництва лікарських засобів?
  3. Чи враховується при погашені податкового векселя з акцизного податку суми акцизного збору, нараховані на зазначені обсяги спирту етилового, використаного за цільовим призначення?

Щодо питання 1.

Порядок випуску, обігу та погашення податкових векселів, авальованих банком (податкових розписок), що видаються до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, спирту етилового денатурованого (технічного) та біоетанолу, які використовуються суб'єктами господарювання для виробництва окремих видів продукції затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1257 (далі - Порядок № 1257), на  виконання вимог ст. 229 Кодексу.

Одним із документів для погашення податкового векселя, який векселедавець подає векселедержателю є  довідка про цільове використання спирту етилового у перерахунку на 100-відсотковий спирт етиловий (далі – Довідка) за формою, яка затверджена наказом Державної податкової адміністрації України від 19.04.2011 № 224 «Про затвердження форм Довідки про прогнозований обсяг потреби в спирті етиловому для виготовлення окремих видів продукції, Довідки про цільове використання спирту етилового та Журналу обліку погашення податкових векселів», зареєстровано в Міністерстві юстиції України  11.05.2011  за № 567/19305, в якій зазначено:

уграфі 6 показники об’ємної частки спирту етилового необхідної для виготовлення одиниці продукції проставляютьсявідповідно до нормативно-технічноїдокументації.

уграфі8 Довідки «Обсяг спирту етилового (у перерахунку на 100-відсотковий спирт етиловий) - використано за цільовимпризначенням»такожзазначаютьсявтрати спирту при транспортуванні в межах встановлених норм, що відображаються окремим рядком.

уграфі 11«Сума акцизного податку, сплачена коштами у разі нецільового використання» зазначається сума акцизного податку, сплачена векселедавцем або банком-авалістом, у разі непідтвердження цільового використання спирту у встановленому порядку.

Довідка погоджується представником органу державної податкової служби на податковому посту.

Настанова, установлює положення належної виробничої практики лікарських засобів для людини, включаючи діючі речовини, що використовуються в складі лікарських препаратів.

Згідно з п.п. 1.9 п.1 розділу І  частини першої Настанови, контроль якості - це та частина належної виробничої практики, яка пов'язана із відбором проб, специфікаціями і проведенням випробувань, а також із процедурами організації, документування і видачі дозволу на випуск, які гарантують, що дійсно проведені всі необхідні й відповідні випробування і що матеріали не будуть дозволені для використання, а продукція не буде допущена до реалізації або постачання доти, доки їхня якість не буде визнана задовільною.

Підпунктом 4.16 пункту 4 розділу 1 частини першої Настанови визначено, що  Специфікація на готову продукцію, зокрема, мають включати (або містити посилання на) вказівки щодо відбору проб і проведення випробувань.

Відповідно до п.п. 5.31 п. 5.3 розділу 5 частини першої Настанови, визначено якщо одне постачання матеріалів складається з різних серій, то кожну серію необхідно розглядати як окрему щодо відбору проб, проведення випробування і видачі дозволу на використання.

Оскільки для виготовлення лікарських засобів необхідно здійснювати відбір проб, які здійснюються відповідно до письмових методик або інструкцій та протоколюється, то такі проби відносяться до витрати спирту етилового на вихідний контроль якості та включаються до обсягу спирт етилового використаного за цільовим призначенням, та зазначається в графі 8 Довідки окремим рядком.

Враховуючи зазначене, якщо витрати спирту етилового на вихідний контроль якостівключені в нормативно-технічній документації до розрахунку кількості спирту етилового, необхідного для виготовлення одиниці продукції, то витрати спирту етилового на вихідний контроль якості відносяться до використання за цільовим призначенням та враховуються при погашені векселя.

При цьому, до звернення не надано достатніх документів, зокрема письмових методик або інструкцій щодо відбору проб, специфікація на готову продукцію, для надання обгрунтованого висновку.

Щодо питань 2-3

Гранично допустимі природні втрати спирту розраховують згідно з Нормами природних втрат спирту при зберіганні, переміщенні, транспортуванні залізничним, водним і автомобільним транспортом, затвердженими наказом Держспецмонополії України від 10.02.2000 № 14, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 29.02.2000 за № 111/4332 (далі - Норми природних втрат).

Норми природних втрат застосовують тільки у разі виявлення фактичних втрат спирту під час зберігання, переміщення та транспортування.

Враховуючи викладене, у разі втрат спирту етилового внаслідок випаровування в процесі зберігання такого товару чи з іншої причини, пов’язаної з природним результатом, у межах нормативів втрат,то зазначені втрати спирту етилового включаються до обсягу спирту етиловоговикористаного за цільовим  призначеннямпри складанні Довідки,та зазначаються вграфі 8 Довідки окремим рядком.

Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.