X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.06.2022 р. № 772/ІПК/99-00-09-04-03-06

Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації і повідомляє наступне.

Товариство повідомляє, що є виробником хімічної продукції промислового та технічного призначення. Задля забезпечення власного виробництва сировиною Товариство планує почати виробництво спирту етилового денатурованого.

Під час вивчення питання щодо забезпечення належного обліку спирту етилового денатурованого, у Товариства виникли питання, як потребують отримання податкової консультації, оскільки саме на органи податкової служби покладено обов'язок iз контролю за виробництвом спирту.

 

Товариство запитує:

  1. Чи буде відповідати нормам законодавства наступна схема обліку  спирту етилового денатурованого, а саме:

Схема обліку спирту етилового денатурованого передбачає установку трьох вузлів обліку: два вузли обліку з колони ректифікації на склад i один вузол обліку на видачу зi складу.

Відразу після теплообміннику до лічильника в продуктову трубу будуть вводитися денатуранти. Введення денатуранту буде виконувати насос-дозатор. Подача денатурантів на насос-дозатор буде виконуватися з емності  встановленної на тензодатчики (ваговий метод контролю). Насос-дозатор управляється програмою з виводом i відображенням інформації в реальному часі, а також зi збереженням даної інформації. Ваговий метод обліку є дублюючим методом контролю та його дані також будуть вдображатися у реальному часі та зберігатися у програмі.

Кожен вузол обліку з колони на склад буде обладнаний витратомірами-лічильниками спирту етилового, що призначені для безперервного вимірювання, запам'ятовування, фіксування та відображення в електронному вигляді даних про обсяг отримання або відпуску спирту етилового денатурованого, який складається з спирту етилового та денатуруючих добавок.

Вузол обліку видачі зi складу буде обладнаний витратомірами - лічильниками спирту етилового, що призначені для безперервного вимрювання, запам'ятовування фіксування та відображення в електронному вигляд даних про обсяг отримання або відпустку спирту етилового та видача всіх продуктів зi складу буде йти через цей вузол.

2. Товариство має намір виробляти спирт етиловий денатурований, денатуранти будуть автоматично вприскуватись в потік, а потім готовий спирт етиловий денатурований проходитиме через витратомір-лічильник. Витратоміри-лічильники, що виробляються в Україні та ті, що виробляються за кордоном, не мають функції, яка автоматично визначає кількість декалітрів безводного спирту за температури 20 0 С саме у денатурованих спиртах, тобто не враховуеться поправка на денатуруючі добавки. Які поправні коефіціенти потрібно застосовувати для правильного обліку декалітрів безводного спирту за температури 20 0 С?

3. Із спирту етилового денатурованого підприемство має намір виробляти продукцію хімічного i технічного призначення, визначену в переліку, затвердженому постановою КМУ від 14.08.2019 722 та користуватися пільгою визначеною п.п. д) п.п. 229.1.1 п. 229.1 ст. 229 Кодексу. Чи потрібно при пepeдачі спирту етилового денатурованого з дільниці виробництва спирту на інші виробничі дільниці для власного використання (виготовлення продукції хімічного i технічного призначення) оформляти податковий вексель?

4. Готова продукція хімічного i технічного призначення буде містити piзні відсотки спирту етилового денатурованого, в межах від 5 % до 80%, в залежності від виду. Якого виду витратоміри-лічильники необхідно встановлювати на облік готової продукції хімічного i технічного призначення? Чи достатньо буде встановити витратоміри-лічильники, якi рахуватимуть об'єм випущеної готової продукції, не перераховуючи його в декалітри безводного спирту за температури 20⁰ С? Чи можливо застосовувати тільки ваговий метод обліку обсягу виробленої готової продукції хімічного та технічного призначення iз власної сировини — спирту етилового денатурованого ?

5. Чи потрібно встановлювати систему відеоспостереження з функцією запису на акцизному складі та на дільниці виробництва готової продукції хімічного i технічного призначення? Якщо потрібно, то який термін необхідно зберігати тaкi записи?

6. Підприємство має намір виробляти спирт етиловий денатурований, через лічильник-витратомір передавати його в спиртосховище, далі (можливо через певний час) передавати на виготовлення продукції хімічного і технологічного призначення. Мати ліцензію необхідно тільки на виготовлення спирту, чи треба мати ліцензію i на зберігання спирту?

7. Завдяки електронним витратомірам-лічильникам до податкової служби буде потрапляти вся оперативна інформація про виготовлення та передачу спирту етилового денатурованого. Чи потрібно додатково вести облік у паперовому виді? Зокрема, чи потрібно вести журнал форми П-20, журнал форми П-21, журнал форми П-22, акт форми П-18?

 

Щодо питань 1 та 2.

Відповідно до п.п. 230.1.1 п. 230.1 ст. 230 Кодексу акцизні склади, на території яких виробляється спирт етиловий, повинні бути обладнані на кожному місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованому на акцизному складі, витратомірами-лічильниками спирту етилового, що призначені для безперервного вимірювання, запам'ятовування, фіксування та відображення в електронному вигляді даних про обсяг отримання або відпуску спирту етилового в декалітрах 100-відсоткового спирту, приведених до температури 20° C, та обсяг вмісту денатуруючих добавок (далі - витратомір-лічильник спирту етилового), зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового.

Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати:

усі розташовані на акцизних складах витратоміри-лічильники спирту етилового у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового;

усі акцизні склади - у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Забороняється отримання та реалізація спирту етилового без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників спирту етилового, без реєстрації акцизного складу, а також через кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, на якому вийшов з ладу або відсутній витратомір-лічильник спирту етилового.

Витратоміри-лічильники спирту етилового повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності витратомірів-лічильників спирту етилового для цілей Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками спирту етилового.

Отже, у разі обладнання кожного місця отримання та відпуску спирту етилового витратомірами-лічильниками спирту етилового- схема обліку спирту етилового денатурованого буде відповідати нормам чинного законодавства.

Питання щодо визначення коефіцієнтів для розрахунку об'єму безводного спирту за температури 20 0 С в денатурованих спиртах не належить до компетенції ДПС.

Додатково повідомляємо, що Державна наукова установа «Український науково-дослідний інститут спирту і біотехнології продовольчих продуктів» (далі – ДНУ «УкрНДІспиртбіопрод») є провідною науковою установою спиртової та лікеро-горілчаної галузі.

Враховуючи зазначене, питання, зокрема, визначення коефіцієнтів для розрахунку об'єму безводного спирту за температури 20 0 С в денатурованих спиртах належить до компетенції ДНУ «УкрНДІспиртбіопрод».

 

Щодо питань 3 та 4.

Відповідно до п.п. 229.1.1 п. 229.1 ст. 229 Кодексу податок справляється за ставкою 0 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту, зокрема із:

д) спирту етилового денатурованого, який використовується для виробництва продукції хімічного і технічного призначення, включеної до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України;

е) спирту етилового неденатурованого, який використовується для виробництва оцту з харчової сировини;

є) спирту етилового денатурованого, який використовується для виробництва парфумерно-косметичної продукції;

ж) спирту етилового-сирцю, який використовується в межах одного суб'єкта господарювання для виробництва біоетанолу.

Суб'єкти господарювання, які використовують спирт етиловий для виробництва продукції, визначеної у підпунктах "д" - "ж" підпункту 229.1.1 пункту 229.1 цієї статті, зобов'язані:

обладнати кожне місце отримання спирту етилового витратомірами-лічильниками обсягу виробленого спирту етилового, зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового;

 обладнати кожне місце відпуску продукції, для виробництва якої використовується отриманий спирт етиловий, витратомірами-лічильниками обсягу виробленої продукції, зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового;

 щоденно формувати та подавати до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, дані про добовий фактичний обсяг отриманого спирту етилового та обсяг продукції, виробленої з його використанням (п.п. 229.1.8 п. 229.1 ст. 229 Кодексу).

Відповідно до п.п. 229.1.16 п. 229.1 ст. 229 Кодексу податковий вексель не видається суб'єктами господарювання, які одночасно є зокрема: виробниками спирту етилового денатурованого та продукції хімічного і технічного призначення, включеної до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Підтвердженням факту цільового використання спирту етилового для виробництва продукції, визначеної цим підпунктом, є довідка, що додається до декларації акцизного податку.

Отже, при передачі спирту етилового денатурованого з дільниці виробництва спирту на інші виробничі дільниці для власного використання (виготовлення продукції хімічного i технічного призначення) не оформляється податковий вексель, у разі виготовлення продукції хімічного і технічного призначення, включеної до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 7¹ Закону України від 19 грудня 1995 року  № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481)

відпуск спирту етилового його виробниками та отримання спирту етилового суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які використовують його для виробництва продукції хімічного і технічного призначення, включеної до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини, здійснюється за умови внесення таких суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) до Електронного реєстру суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які використовують спирт етиловий для виробництва продукції хімічного і технічного призначення, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини.

Суб'єкти господарювання, які використовують спирт етиловий денатурований для виробництва продукції хімічного і технічного призначення, включеної до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України етиловий для виробництва, відповідно до п.п. 229.1.8 п. 229.1 ст. 229 Кодексу зобов'язані обладнати кожне місце відпуску продукції, для виробництва якої використовується отриманий спирт етиловий, витратомірами-лічильниками обсягу виробленої продукції, зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового.

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового та/або обсягу виробленої продукції Товариством зареєстровано 4 витратоміри-лічильники спирту етилового та 1 витратомір-лічильник  окремих видів продукції.

 

Щодо питання 5.

Відповідно до ст. 2 Закону № 481 ліцензія на виробництво спирту видається підприємствам, що мають встановлені цілодобові системи відеоспостереження за виробництвом та відпуском продукції. Відключення цілодобових систем відеоспостереження є підставою для відмови у ліцензії або анулювання ліцензії. Інших вимог до встановлення системи відеоспостереження законами не встановлено.

Відповідно до даних ліцензійного реєстру виробників спирту етилового, коньячного і плодового та зернового дистиляту, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту  етилового ректифікованого плодового, дистиляту виноградного спиртового, спирту-сирцю плодового, біоетанолу, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, які розміщенні на офіційному вебпорталі ДПС  в розділі «Реєстри» (https://tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/reestri/151988.html) Товариством отримано ліцензію на виробництво спирту етилового денатурованого № 990118202100002 термін дії з 20.07.2021 до 20.07.2026. Крім того, повідомляємо, що до заяви на отримання ліцензії на виробництво спирту етилового денатурованого було надано схему дистанційного контролю за виробництвом.

 

Щодо питання 6.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначає Закон № 481.

Згідно зі статтею 2 Закону № 481 виробництво спирту етилового, коньячного і плодового та зернового дистиляту, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, дистиляту виноградного спиртового, спирту-сирцю плодового, біоетанолу та алкогольних напоїв здійснюється за наявності внесених до Єдиного реєстру місць зберігання спирту. При цьому приміщення, в яких здійснюється виробництво спирту етилового, та місця зберігання спирту, розташовані на території суб'єкта господарювання, який виробляє спирт етиловий, та приміщення, в яких здійснюється виробництво біоетанолу, та місця зберігання біоетанолу, розташовані на підприємстві, яке виробляє біоетанол, вважаються акцизним складом. Акцизним складом також вважаються виробничі приміщення на території суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), де суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) виробляється, обробляється (переробляється) горілка та лікеро-горілчані вироби, та його складські приміщення, в яких зберігається, одержується чи відправляється горілка та лікеро-горілчані вироби. На акцизних складах постійно діють представники податкового органу за місцем розташування акцизного складу. Акцизні склади повинні бути обладнані витратомірами - лічильниками обсягу виробленого спирту етилового, які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів - лічильників обсягу виробленого спирту етилового. Відпуск спирту етилового без наявності витратоміра - лічильника обсягу виробленого спирту етилового забороняється. Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів - лічильників обсягу виробленого спирту етилового встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 1 Закону № 481 місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.

Відповідно до ст. 15 Закону № 481 та Порядку ведення Єдиного реєстру місць зберігання та форми довідки про внесення місць зберігання до Єдиного державного реєстру, затвердженого наказом ДПА України від 28.05.2002                № 251, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.08.2002 за                     № 670/6958 (далі – Порядок № 251), Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання спирту, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), для фізичних осіб - суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, реєстраційного номера облікової картки п