X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ЛЬВIВСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.05.2017 р. № 35/ІПК/13-01-12-05-11

Як зазначено у зверненні, товариство за підсумками 2015 року не коригувало фінансовий результат на податкові різниці (дохід за звітний період не перевищував 20 млн. гривень), податок на прибуток визначався тільки за даними бухгалтерського обліку відповідно до вимог національних стандартів бухгалтерського обліку. За підсумками 2016 року дохід підприємства за звітний період перевищував 20 млн. гривень, відповідно товариством визначались податкові різниці.

Згідно з пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу III податкового кодексу.

Обов’язкове коригування здійснюється платниками податків, у яких річний дохід, визначений за національними стандартами бухгалтерського обліку, за останній річний податковий період перевищує 20 мільйонів гривень.

Порядок коригування фінансового результату на різниці, що виникають при формуванні резервів, у тому числі резерву сумнівних боргів, визначений ст. 139 та пп. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.

Згідно з підпунктами 139.2.1, 139.2.2 п. 139.2 ст. 139 Кодексу у редакції, що діяла до 01.01.2017 року, фінансовий результат до оподаткування збільшується:

- на суму витрат на формування резерву сумнівних боргів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;

- на суму витрат від списання дебіторської заборгованості, яка не відповідає ознакам, визначеним пп. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, понад суму резерву сумнівних боргів.

Фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму коригування (зменшення) резерву сумнівних боргів, на яку збільшився фінансовий результат до оподаткування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (пп. 139.2.2 п. 139.2 ст. 139 Кодексу).

Тобто фінансовий результат до оподаткування зменшується лише тоді, коли здійснюється коригування у бік зменшення резерву сумнівних боргів, і на цю суму збільшується фінансовий результат до оподаткування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про дебіторську заборгованість та її розкриття у фінансовій звітності визначає Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 10 „Дебіторська заборгованість”, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 08.10.1999 року № 237 (із змінами та доповненнями, далі - П(С)БО 10).

При цьому нарахування суми резерву сумнівних боргів за звітний період відображається у Звіті про фінансові результати у складі у складі рядка 2180 „Інші операційні витрати” (п. 10 П(С)БО 10).

Таким чином, у разі наявності рішення про незастосування коригувань фінансового результату на податкові різниці, з урахуванням вимог П(С)БО 10 така заборгованість є врахована у складі витрат.

Відповідно до п. 8 П(С)БО 10, величина сумнівних боргів, що визначена на дату балансу на основі класифікації дебіторської заборгованості, становить залишок резерву сумнівних боргів. Коригування раніше нарахованого резерву сумнівних боргів на чергову дату балансу в бік зменшення відображається у бухгалтерському обліку у кореспонденції з рахунком обліку доходів згідно з Інструкцією, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 року № 291, із змінами та доповненнями.

Отже, товариство, яке у 2015 році не застосовувало коригування фінансового результату на податкові різниці, втрачає можливість зменшувати фінансовий результат до оподаткування відповідно до пп. 139.2.2 п. 139.2 ст. 139 Кодексу.

Таким чином, в декларації з податку на прибуток за 2016 рік товариство не мало права на коригування (зменшення резерву сумнівних боргів) в рядку 2.2.3 додатка РІ.